Dordrecht, Netherlands

Bedrijven moeten onmiddellijk PFAS terugdringen

Protestmars tegen Chemours, afgelopen juni Hans Hulswit
Alle bedrijven die PFAS uitstoten moeten per direct aan de slag om de uitstoot drastisch terug te dringen. Dat schrijft staatssecretaris Jansen (PVV) van Milieu aan de Tweede Kamer. De provincie Zuid-Holland is blij met de aanscherping. Rond de Dordtse fabriek Chemours zijn al jarenlang zorgen de gevolgen van de PFAS-vervuiling.
NOS | Redactie Streek 56 | Hans Hulswit | 14 november 2024 16:00 | Aangepast op 14 november 2024 14:26
Ongeveer honderd stoffen die onder PFAS vallen, komen vanaf nu in de categorie ‘zeer zorgwekkende stoffen’ schrijft Jansen. Bedrijven die bijvoorbeeld medische hulpmiddelen, regenkleding of verpakkingen produceren en daarbij de chemische stoffen uitstoten krijgen een zogenaamde ‘minimalisatieplicht’, schrijft de staatssecretaris.

Half oktober had Jansen de Kamer al toegezegd de gevolgen van een internationaal verdrag, het zogeheten OSPAR-verdrag, in kaart te brengen. In dit verdrag tussen vijftien internationale landen zijn afspraken gemaakt om het noordoostelijke deel van de Atlantische Oceaan te beschermen. Jansen schrijft dat hieruit voortvloeit dat alle bedrijven waarbij deze stoffen worden uitgestoten de uitstoot moeten aanpakken.

Bedrijven die PFAS gebruiken moeten nu plannen maken om het gebruik van de stoffen tegen te gaan. Wanneer het hen niet lukt om het gebruik te voorkomen, moeten maatregelen genomen worden om te voorkomen dat de stoffen in de lucht of in het water komen. Om hoeveel bedrijven het gaat is onduidelijk.

Provincie: stap vooruit
De provincie Zuid-Holland spreekt nu van een 'stap vooruit in het beperken van de uitstoot van deze schadelijke stoffen'. Tegelijk waarschuwt de provincie voor te hoge verwachtingen. “Dit biedt extra mogelijkheden om de PFAS-uitstoot te beperken, maar het maakt nog geen einde aan de uitstoot ervan in Zuid-Holland.”

In juni 2023 toonde Zembla aan dat de directie van de fabriek (voorheen DuPont) al tientallen jaren wist dat bodem, lucht en oppervlaktewater ernstig werden vervuild met de uitstoot en lozingen van PFOA en GenX. Toch deed het bedrijf daar niets aan.

Een groep van bijna 3000 mensen in en rond Dordrecht deed vorig jaar aangifte tegen de directie van chemiefabriek Chemours vanwege gezondheidsschade.

Lees meer over:

PFAS|Chemours|

Lees ook

Enthousiaste zwemmers wagen zich dag te vroeg aan water de Merwelanden

Vanaf 1 mei is recreatieplas de Merwelanden weer toegankelijk voor zwemmers. Dit heuglijke nieuws zo...

Nóg een gemeente doet aangifte tegen Chemours

Chemiebedrijf Chemours in Dordrecht wordt door de gemeente Helmond verantwoordelijk gehouden voor PF...

Fabriek loosde PFAS van Chemours in riool, gemeente wil schade op Dordts bedrijf verhalen

Een fabriek in Helmond dat teflonpoeder verwerkte voor het Dordtse chemiebedrijf DuPont (nu Chemours...

Openbaar Ministerie op zoek naar bewijs bij Chemours: ‘Milieuzaken erg complex’

Chemiebedrijf Chemours in Dordrecht heeft dinsdag rechercheurs van het Functioneel Parket over de vl...

RIVM: eet geen eieren van hobby-kippen, kan door PFAS schadelijk zijn

Eet geen eieren meer van kippen uit eigen tuin, moestuinen, dierenweitjes en zorg- en kinderboerderi...

Bezoekers open avond Chemours blijven met vragen achter: 'Waardeloze avond'

Het handjevol bezoekers dat de open avond van Chemours bezocht, ging teleurgesteld naar huis. "De bi...