gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

'Beeldbepalende Dordtenaar' Arij Boogerman (77) overleden

a0ca1e0cfd0d449ff22cf7ea928c1886.jpg

Jarenlang zette hij zich in voor het behoud van de historie van onze stad: Arij Boogerman. Op 9 augustus is hij na een kort maar heftig ziekbed overleden.

Marjolein Vos |  | Aangepast op
De laatste jaren woonde hij in Moerdijk, wat hijzelf Zuid-Dordrecht noemde 'omdat het zo dichtbij ligt'. Maar hij bleef betrokken bij onze stad waar hij tijdens zijn werkzame leven bekend was als makelaar en zitting nam in veel stichtingen.

“Hij zal zeker gemist worden”, zegt Hans Berrevoets, met wie hij 15 jaar lang actief was voor de stichting Platform Historisch Dordrecht. “Hij was een beeldbepalende Dordtenaar, met name op het gebied van het veilig stellen van erfgoed voor de toekomst. Bij de laatste vergadering in april zei hij nog: ik vertegenwoordig vier stichtingen. Dat zegt wel iets over zijn veelzijdigheid en inzet voor de stad.” In 2014 werd hij daarom ook benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau.
309fbdcae571b74d0008b566c4b1e391.jpg
Naast lid van het Platform nam Boogerman namelijk ook zitting in de stichtingen voor het behoud van de Augustijnenkerk en de Grote Kerk. Maar de meeste mensen zullen hem waarschijnlijk kennen als het gezicht van de Stichting Stolpersteine. Stolpersteine zijn de goudkleurige gedenksteentjes voor omgekomen Joodse Dordtenaren in de Tweede Wereldoorlog. Sinds 2013 was hij voorzitter van de werkgroep, die mede op zijn initiatief tot stand kwam. Kortgeleden nam bestuurslid en historicus Kees Weltevrede het voorzitterschap van hem over. Op de website van de werkgroep wordt Bogerman door hem herdacht. “Ik heb
bewondering voor de vasthoudendheid aan het mededogen dat Arij Boogerman had met de Joodse Dordtenaren. Bij elke steenlegging was hij begaan met het lot van de betreffende persoon, een lot dat was opgelegd door de onrechtvaardige bezetter, en sprak hij zijn afschuw uit over de Holocaust. Heel indrukwekkend was de tocht die Dordtse werkgroepleden in
november 2017 samen met met het Auschwitz Comité hebben gemaakt langs de verschrikkingen van Auschwitz, Majdanek en Sobibor. Steeds hebben we daar de namen van de vermoorde Dordtenaren genoemd.”
Je moet het je kinderen vertellen
In juli zouden eigenlijk in het bijzijn van Boogerman de laatste van de in totaal 201 Stolpersteine gelegd worden, maar door zijn slechte gezondheid werd dit uitgesteld. Een nieuwe datum is nog niet bekend. In oktober 2021 spraken we hem nog bij het plaatsen een aantal steentjes, dat door de corona beperkende maatregelen ook even tot stilstand was gekomen. “Het belang van de steentjes? Dat de naam van de mensen die zijn weggevoerd en vermoord blijft bestaan. Dat zit in het Joodse volk, dat staat ook al in de oude testament. Je moet het je kinderen vertellen. Dingen die gebeurd zijn, moet je doorvertellen”, legde hij toen uit.
Ook burgemeester Kolff staat stil bij Boogerman. “Met het overlijden van Arij Boogerman verliest onze stad een zeer bevlogen en betrokken stadsgenoot. Zijn inzet voor de Grote Kerk & zeker ook voor de stichting Stolpersteine vormen een prachtige nalatenschap”, laat hij via Twitter weten.
Arij Boogerman wordt maandag 15 augustus in de Augustijnenkerk herdacht met een dienst. Aansluitend wordt hij in besloten kring in zijn geboorteplaats Middelharnis begraven.

Lees meer over:

Lees ook

Foto website.png

Grondwater dankzij peilbuizen beschermd tegen PFAS en andere vervuiling: 'Tijd om te acteren'

De eerste buizen staan in de grond, eventuele grondwatervervuiling, de verspreidingsroute en het tempo kan nu in de gaten gehouden worden. Op twaalf verschillende plekken in Dordrecht worden peilbuizen geplaatst, zo kan er op tijd actie worden ondernomen als verontreiniging tóch in het grondwater terechtkomt.

OPMA20260411 Wielwijkpark.jpg

Op Pad Met Ad bezoekt vernieuwd Wielwijkpark: meer voorzieningen, maar minder bomen

In de nieuwste aflevering van Op Pad Met Ad neemt presentator Ad van den Herik een kijkje bij de feestelijke heropening van het Wielwijkpark. Hier spreekt Ad de wethouder, bewoners van Wielwijk en andere belanghebbende organisaties over het vernieuwde park.

Rivas Zorggroep.png

Ook Rivas Zorggroep ondervindt gevolgen van hack-aanval

De Rivas Zorggroep heeft, net als het Albert Schweitzer ziekenhuis, voorzorgsmaatregelen genomen tegen een mogelijk datalek van patiëntgegevens. Softwarebedrijf Chipsoft is, net als bij het ziekenhuis, de softwareleverancier van de online patiëntendossiers en maakt het mogelijk om online afspraken te maken. Ook voor Rivas Zorggroep geldt dat een aantal online diensten voor patiënten hierdoor niet voor handen is via hun website.

drugsvondst auto a16.png

Liters chemicaliën voor cocaïne gevonden in loods na controle op snelweg

Een 43-jarige man uit Dordrecht is aangehouden na de vondst van meerdere jerrycans met chemicaliën voor het uitwassen van cocaïne. Hij huurde een loods waar 2000 tot 3000 liter aan verschillende soorten chemicaliën werden gevonden. Al het spul is in beslag genomen.

top naeff foto regionaal dordts archief

Krijgt zij als eerste vrouw ooit een standbeeld in Dordrecht? Deze mensen willen dat

Het platform Dochters & Zonen van Dordrecht en werkgroep Vrouwen Kunnen Alles komen in actie. Zij vinden namelijk dat er een standbeeld moet komen van de Dordtse schrijfster Top Naeff. Woensdag 22 april presenteren deze groepen hun actieplan op het Beverwijcksplein.

ASzMedewerkerachtercomputer.png

Nog veel vragen rond ziekenhuis-hack, deze antwoorden geeft het ASz

Patiënten van het Albert Schweitzer ziekenhuis kunnen via een online vraag- en antwoordpagina meer informatie krijgen over de ransomware-aanval op ChipSoft. Het bedrijf dat achter het elektronisch patiëntendossier van het ASz zit, is vorige week doelwit geweest van een aanval van hackers. Met als gevolg dat patiënten hun gegevens niet meer online kunnen inzien én online inchecken in het ziekenhuis niet mogelijk is. Maar wat kan er nog wel?