gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Begrijp jij een brief van de gemeente wel eens niet?

c1719d068eba109772b5f775a9d621e7

Het zal je vast wel eens overkomen zijn, je krijgt een brief van de bank binnen en je begrijpt niet wat ze bedoelen. Volgens organisatie 'Huh? Wat bedoelt u', is dat meer dan normaal. In Nederland zijn 2,5 miljoen volwassenen laaggeletterd en hebben moeite met brieven of het voeren van gesprekken met professionals.

Stephanie Roggekamp |  | Aangepast op
De organisatie is deze keer in Sterrenburg, omdat verschillende organisaties - Trivire en Helpende handen - aan de bel trokken. Ze hebben namelijk veel klanten die verschillende zaken in de communicatie niet goed begrijpen. "Toch geven de mensen vandaag aan dat ze onze brieven wél begrijpen", vertelt Maaike de Ruiter van Trivire. "Maar ze vertellen ons wel vaak weten dat ze niet snappen hoe de woonruimte verdeelsysteem werkt."

Ondanks dat de reacties voorzichtig positief zijn, is De Ruiter wel duidelijk over haar doel om bij de campagne aanwezig te zijn: "Bij Trivire vinden we het belangrijk dat de post die we versturen, maar ook de gesprekken die we hebben, dat onze bewoners dat begrijpen. Daarom willen er we er ook graag actief wat mee doen om het begrijpelijker te maken."

Ook professionals moeten aan de slag
Vorig jaar werd de actie 'Meldpunt voor onbegrijpelijke zaken' ook al groot opgezet in Dordrecht. Veel meldingen die toen binnenkwamen, gingen over schriftelijke communicatie, denk aan: brieven, formulieren of websites. "Wat ons opviel is dat veel mensen ook moeite hebben met mondelinge communicatie, zoals telefoongesprekken, gesprekken aan de balie, of gesprekken met de dokters. Vanuit verschillende tips, zijn er actiekaarten gemaakt", vertelt Bas Tebbe, projectleider bij 'Huh? Wat bedoelt u?'. "Dat zijn eigenlijk een soort hulpmiddelen die de professionals kunnen gebruiken tijdens gesprekken met cliënten of klanten. Laat bijvoorbeeld aan mensen weten dat 'huh' zeggen heel normaal is. Iedereen begrijpt wel eens niet, ook de dokter of de koning."

De organisatie hoopt dat de mensen het vanzelf gaan overnemen om huh te zeggen, maar de organisatie ziet ook dat dat nog niet vaak gebeurt. Tebbe: "Mensen met laaggeletterdheid zullen niet snel uitspreken dat ze ergens tegenaan lopen. Om deze reden kijken we ook juist naar de professionals om bij hun juist een bewustzijn te creëren. Het is namelijk niet vanzelfsprekend dat iedereen alles begrijpt."

Een van de verhalen waarbij iemand tegen een onbegrijpelijke zaak aanliep, kwam bij een geïmmigreerde Australische vrouw vandaan. Haar kinderen moesten hier naar school, maar dat lukt niet door al bureaucratische hordes die ze moest doorlopen. Benieuwd naar dit verhaal? Bekijk het hier: (Let op, na de video gaat het verhaal verder)
Niet afwachten
Het meldpunt voor onbegrijpelijke zaken wil vooral bereiken dat mensen aan de bel trekken als ze ergens niet uitkomen, "want het is gewoon normaal om iets niet te begrijpen", zegt Tebbe. "De meldingen die we binnenkrijgen, worden geclusterd. Vandaaruit worden er workshops gegeven en gaan we kijken hoe we Nederland met elkaar eenvoudiger maken."

"We blijven met de actie doorgaan, omdat het iets is van de lange adem", zegt Tebbe. "Het is belangrijk om er aandacht voor te blijven vragen. De maatschappij blijft zich ontwikkelen en mensen zullen zaken niet begrijpen en er vragen over blijven hebben."

Lees ook

OPMA over wereldwinkel

60 jaar Wereldwinkel in Dordrecht: Ad ontdekt de marketing achter het goede doel

Een nieuwe aflevering van Op Pad Met Ad brengt presentator Ad van den Herik bij de Dordtse Wereldwinkel. Al zo'n 60 jaar is er een filiaal van het goede doelen-initiatief gevestigd in de stad.

foto geboorteboom

Geboorteboompje als groen alternatief voor vertrouwde knuffel Ertje

Ouders in Papendrecht die aangifte doen van de geboorte van hun kindje hebben vanaf deze maand iets te kiezen. Naast de vertrouwde knuffel Ertje kunnen zij ook een geboorteboompje mee naar huis nemen. Het boompje is bedoeld als duurzaam aandenken aan de geboorte en moet tegelijkertijd bijdragen aan een groener dorp.

FOTO2 WEBSITE

In dit huis leer je wat je moet doen als er brand uitbreekt

Wat moet je doen als er brand uitbreekt in je eigen huis? In Ridderkerk heeft de Veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond een zogeheten 'belevingswoning' gecreëerd. Verschillende situaties worden nagebootst, met als doel: mensen bewust maken.

IMG_8044

‘Spannend, maar ook heel leuk’: Dordrecht heeft een nieuwe kinderburgemeester

Oguzhan Batasun (11) is de nieuwe kinderburgemeester van Dordrecht. Hij werd dinsdag officieel geïnstalleerd en volgt Isabeth van Heusden op.

stadsparkasfalt

Verschillende kleuren asfalt op deze plek: dit is de reden

Een bijzonder gezicht voor fietsers, wandelaars en andere recreanten in Dordrecht. Tussen voetbalvereniging Dubbeldam en sporthal De Dijk op sportpark Schenkeldijk zijn verschillende kleuren asfalt aangebracht. Het gaat om proefstroken, die de gemeente moeten helpen om te bepalen hoe de nieuwe Parkloop er uiteindelijk uit komt te zien.

businkbedrijfspandsmaragd

Veel rookontwikkeling na kortsluiting in bedrijfspand

In een bedrijfspand aan de Smaragd in Dordrecht heeft donderdagochtend brand gewoed. Een koelkast of een wasmachine heeft kortsluiting veroorzaakt waarna er veel rook is vrijgekomen, meldt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Zuid-Holland Zuid.