gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Betekent veiling meteoriet jackpot voor Sterrenwacht? 'Misschien telt oliesjeik wel grof geld neer'

6a6ec7edc538188da5f0ce604a3c603f.jpg

Komt-ie bij een oliesjeik op het nachtkastje terecht, of toch in een museum elders in de wereld? Bij Sterrenwacht Mercurius in Dordrecht wordt reikhalzend uitgekeken naar de veiling van een bijzondere meteoriet, die misschien wel een miljoen euro gaat opleveren. "Ze zijn niet op aarde na te maken. Iedereen wil wel een stukje van zoiets buitenaards bezitten."

Trevyn van Houwelingen |  | Aangepast op
De ijzermeteoriet, die voor ruim 90 procent uit ijzer bestaat en verder vooral nikkel bevat, heeft een minimale waarde van zo'n 200 á 250 duizend euro. De kans is echter groot dat de meteoriet meer oplevert, gezien het feit dat het de grootste ijzermeteoriet ooit is die geveild wordt. De Dordtse Sterrenwacht kocht de meteoriet in 2004 voor een fractie van dat bedrag op een veiling in Zwolle. Naast deze meteoriet bezit Mercurius nog brokstukken van 123 andere meteorieten.

De verkoop van de meteoriet betekent niet dat de Sterrenwacht nu geen brokstukken van de Gibeon meer bezit. Erik Blokland, die bij Mercurius over de meteorietcollectie gaat, weet dat er nog een brokstuk in Dordrecht achterblijft: "We hebben nog een ander fragment van de Gibeon-meteoriet in de collectie. Dat is zo'n tien centimeter groot en niet afkomstig van het stuk dat nu geveild wordt."

Kapstok
Het stuk ruimte-ijzer zal hierna waarschijnlijk in een museum of de collectie van een verzamelaar terecht komen. Als het aan Blokland ligt, heeft een museum wel de voorkeur: "Amerikanen zijn gek op alles wat met de ruimte te maken heeft, dus misschien in een museum in de Verenigde Staten. Maarja, het kan natuurlijk ook zo zijn dat één of andere oliesjeik uit het Midden-Oosten er grof geld voor neertelt en het als kapstok gebruikt."

Eerder deze maand ging een stukje Mars nog voor ruim vijf miljoen dollar over de toonbank. De hoop van Mercurius is dat de Gibeon-meteoriet ook zo'n financiële klapper maakt. Blokland hoopt dat de meteoriet tussen de één en twee miljoen euro opbrengt. Het veilinghuis dat de veiling verzorgt gaat uit van een opbrengst van minstens één miljoen euro.
3eda38647c420ebb8e59a123826ce41f.jpg
"Meteorieten worden steeds meer waard. Ze zijn niet op aarde na te maken en verzamelaars betalen er soms grof geld voor." legt Blokland uit. "Iedereen wil wel een stukje van zoiets buitenaards bezitten. Wij verkochten vroeger stukjes van een andere meteoriet voor vijf euro per stuk aan kinderen, die zijn met de huidige vraag ook vijftig euro waard."

Voor Mercurius betekent de verkoop een forse kapitaalinjectie. De Sterrenwacht ontvangt jaarlijks één ton subsidie van de gemeente Dordrecht. Daarmee kan men naar eigen zeggen net de vaste lasten betalen. De Sterrenwacht vond zichzelf dit jaar ook nog eens terug op de bezuinigingslijst van de gemeente. Hoewel Mercurius daar ondertussen vanaf gehaald is, blijft de financiële situatie lastig.

Herinvesteren
Om toekomstbestendig te worden is Mercurius daarom van plan een groot deel van het eindbedrag te herinvesteren in het pand van de Sterrenwacht. Blokland: "Als je kinderen op beeldschermen ziet drukken die geen touchscreen zijn, weet je dat het tijd is voor vernieuwing." Het moderniseren van exposities, waarvan een deel nog stamt uit de jaren '70, is echter kostbaar.

Naast de vaste expositie is Mercurius al een tijd bezig met de bouw van een nieuw planetarium bovenop het gebouw. Daarvan is de bouw al een tijd afgerond, maar het interieur en de digitale infrastructuur zijn nog verre van compleet. Ook daar zal een deel van de opbrengst heen gaan. De rest van het geld zal in een potje terecht komen om tegenslagen in de toekomst op te kunnen vangen.

Voor het geld op de rekening staat, moet men bij Mercurius nog wel even geduld hebben. De meteoriet wordt pas op 30 augustus geveild. En als de verkoop doorgaat hoeven bezoekers van Mercurius de meteoriet sowieso niet te missen. Het veilinghuis heeft beloofd een levensgrote replica te laten maken om aan de Sterrenwacht te schenken als de verkoop doorgaat.

Bekijk hieronder ook een videoreportage over de meteoriet.

Lees ook

brand theethuin.png

Beloning voor gouden tip na verwoestende brand partycentrum

De verwoestende brand in partycentrum De Theetuin in Ridderkerk roept nog altijd vragen op. Om antwoorden te krijgen, looft de verzekeraar nu een beloning uit voor de gouden tip. De zaak zit al wekenlang op slot.

bachfestival concert 2024.png

Pinksterprogrammering op TV Dordrecht in teken van Bachfestival

Om al een beetje in de sfeer te komen van het aanstaande Bachfestival, over exact een maand op verschillende locaties in Dordrecht, zenden we dit pinksterweekend het openings- en het slotconcert van de editie van twee jaar geleden nog een keer uit op TV Dordrecht.

Website.png

Iconisch brugwachtershuisje Papendrechtsebrug verdwijnt: ‘Met de tijd meegaan’

Het brugwachtershuisje van de Papendrechtsebrug verdwijnt na de werkzaamheden van negen maanden definitief. Het huisje is niet meer nodig, omdat de bediening van de brug al jarenlang via de verkeerscentrale in Rhoon. Daarmee verdwijnt een beeldbepalend deel van de brug uit 1967.

FOTO WEBSITE.png

John kan eindelijk in loterijwoning: 'Het is een lucky shot.'

Feest in de Pieter de Hooghstraat in Hardinxveld-Giessendam. Geen straatprijs, maar wel veertien bijzondere starterswoningen die zijn opgeleverd. Vorig jaar meldden bijna tweehonderd woningzoekenden zich aan voor het project KoopStart, uiteindelijk werden slechts veertien starters ingeloot. Eén van hen is de 28-jarige John de Jong, die inmiddels volop aan het klussen is in zijn nieuwe huis.

OPMA

Op Pad Met Ad: Dordt in Stoom wil nieuwe koers varen: ‘Jongeren meer trekken’

In de nieuwste aflevering van Op Pad Met Ad staat Dordt in Stoom centraal. Het tweejaarlijks evenement keert terug in de Dordtse binnenstad. Voormalig raadslid en wethouder Marco Stam is vrijwilliger bij de organisatie en vertelt hoe er nu al naar de toekomst van het evenement wordt gekeken. “We willen vanuit de traditie naar meer moderne techniek, zodat je meer jongeren en bedrijven kan betrekken.”

politie PI gevangenis.png

Pakketjes over muur Dordtse gevangenis gegooid

Twee pakketjes zijn zondag over de muren van de PI Dordrecht gegooid. Na een melding hierover hebben de medewerkers direct onderzoek gedaan.