Dordrecht, Netherlands

Biesbosch perfecte plek voor visarenden om gezinnetje te starten

Een van de nesten Harm Blom
In de Biesbosch hebben alweer drie visarend-paren een nestje gebouwd. "Inmiddels hebben we al tien jaar broedparen hier, maar het is en blijft toch bijzonder”, aldus boswachter Harm Blom. De visarend trekt wel vaak door ons land heen, maar maakt het zelden zijn broedplek. Hier begint voorzichtig verandering in te komen, met de Biesbosch voorop.
Roxane Kroon | 25 april 2025 11:00 | Aangepast op 25 april 2025 10:30
Vorig jaar zijn er in heel Nederland maar vijf nesten gevonden. Jaarlijks worden er tussen de twee en vier van deze nesten in de Biesbosch gebouwd. Vanaf 2016 kunnen oplettende wandelaars al visarend-kuikentjes boven de paden spotten. Dit is uniek: “Je kunt de visarenden vanaf slechts 150 meter afstand bekijken. Dat kan bijna nergens anders in Nederland”, vertelt Blom. 

Internationale trekker(s) 
Visarenden vanuit verschillende Europese landen strijken neer in de Biesbosch om een nestje te bouwen. De broedvogels komen vaak uit Engeland of Duitsland. Dit begon met de arend 7TG, die Blom de “grondlegger van de populatie” noemt. Deze grondlegger heeft de afgelopen tien jaar goed huisgehouden: hij heeft inmiddels twintig jongen grootgebracht in de Biesbosch. Blom noemt deze visarend ook wel “de bekende man van de webcam”, aangezien miljoenen kijkers andere jaren de vogel via een geplaatste webcam volgden. Dit jaar zijn de arenden wat camereschuw: er is nog geen paar in beeld geweest.

Ook dit jaar is 7TG weer van de partij, met het vrouwtje waar hij vorig jaar ook een nestje mee bouwde. De nesten van hen en twee andere broedparen zijn af. Hier zijn de eerste vrouwtjes van de paren al druk aan het broeden. Er is ook een vierde paar dat veelbelovende zoektochten houdt, vertelt de boswachter: “Die zijn al twee weken aan het tobben met het vinden van de juiste boom”. Tot mei kunnen er nog nieuwe nesten verschijnen. 

Zo neemt het aantal broedende visarenden in de Biesbosch langzaam toe. Visarenden broeden graag in de omgeving waar ze geboren zijn, dus er komt ook nog een lichting terug. Dit kan wel nog even duren. Visarenden broeden pas tussen hun tiende en dertiende levensjaar. Daarbij overleeft per nestje van drie meestal maar een enkele de eerste twee jaar.  

Enthousiast ontvangst  
Boswachter Blom denkt dat de visarenden vanaf 2016 zijn komen broeden in de Biesbosch, omdat toen een aantal projecten rondom de rivier zijn uitgevoerd. “Er zijn toen enkele grote gebieden teruggegeven aan de rivier. Landbouwgebieden bijvoorbeeld. Hier zijn ondiepe wateren ontstaan waar je niet mag varen”, aldus Blom. Hierdoor is het rustig en is er veel makkelijk te bereiken vis. Een perfecte buurt voor een visarend om een gezinnetje te starten dus. 

Tijdens het broedseizoen worden soms paden afgesloten, of een kreekje. Toch wordt hier eigenlijk nooit over geklaagd bij bezoekers, vertelt de boswachter. “Het zal je misschien verbazen, maar iedereen heeft hier veel begrip voor. De mensen vinden het ook erg leuk dat de visarenden er zijn."

Inmiddels zijn er wel tienduizend bezoekers geweest die een kano in de Biesbosch huren om de visarenden te komen bewonderen.

Meest gelezen

Man steelt pinpas van Dordtse school en pint bij Ajax-winkel

Redactie Streek 56 | Bureau Rijnmond | 10 okt 2025 14:00

Lees ook

Lang wachten op je rijexamen? Deze extra CBR-locatie heeft nog plek

Het CBR heeft een extra plek beschikbaar gemaakt van waaruit rijexamens kunnen worden afgenomen. Bij...

Rechter vernietigend over uitvoering Jeugdwet gemeente Papendrecht: ‘Onwettelijk gedrag en verhullend handelen’

De gemeente Papendrecht maakt grote fouten in het uitvoeren van de Jeugdwet, oordeelt de bestuursrec...

Jaar cel voor man (35) die zwager neerstak op verjaardag

Zdravko P. (35) krijgt een jaar cel voor het neersteken van zijn zwager. Tijdens een verjaardag in P...

Dit evenement moet jongeren bewuster maken van veilig rijgedrag

De meeste verkeersslachtoffers in de Drechtsteden zijn tussen de 15 en 30 jaar oud, blijkt uit onder...

Jongeren takelen John (61) uit het niets toe: ‘Het overkomt meer mensen dan we weten’

Wat voor John van der Net (61) een doodnormale fietstocht van de voetbalclub naar huis moest worden,...

Van muurschilderingen tot een bioscoop: wie gaat er vandoor met de Dordtse Puienprijs?

Vereniging Oud-Dordrecht reikt voor de vijfde keer de Dordtse Puienprijs uit op donderdag 30 oktobe...