Dordrecht, Netherlands

Bloedbank zoekt niet-westerse donoren

Bloedbank Sanquin is hard op zoek naar Surinaamse, Antilliaanse en Marokkaanse bloeddonoren. In Dordrecht heeft nog geen half procent van de donoren een migratieachtergrond.
Petra Scheurwater | 7 augustus 2019 17:47 | Aangepast op 7 augustus 2019 17:47
Bij het ontvangen van donorbloed is het belangrijk dat er een goede match is tussen donor en patiënt, zodat bijvoorbeeld een bloedtransfusie zo goed mogelijk kan verlopen. Dat is op dit moment nog niet altijd mogelijk.

"Als dat niet matcht gaat het meteen mis. Wat er dan gebeurt is dat de afweer van een patiënt herkent het bloed als vreemd en gaat het afbreken. Dat is niet goed", vertelt Merlijn van Hasselt van de bloedbank. "Helemaal niet bij een patiënt die het al heel moeilijk heeft."

Volgens bloedbank Sanquin heeft elk mens, naast de bekende groepen A, B en 0, nog 140 andere bloedgroepen bij zich en die verschillen van persoon tot persoon. Bij deze bloedgroepen hebben mensen met dezelfde achtergrond meer kans op een match.

Dat er minder donoren zijn van niet-westerse achtergrond komt volgens Van Hasselt onder andere doordat er in andere landen op andere manieren gedoneerd wordt. "Mensen in Marokko zijn gewend dat als er bloed nodig is dat de bloedbank langs komt. Die roept dan 'Bloed nodig!', de hele stad of dorp loopt leeg, iedereen gaat doneren en klaar. Ze hebben allemaal wel een keer gedoneerd in hun leven. In Nederland werkt dat heel anders. Als je dat niet kent, dan snap ik wel dat het misverstand ontstaat."

Meest gelezen

Tunnel deels dicht en lange file na botsing meerdere auto's en vrachtwagen

Rijnmond | Redactie Streek 56 | 28 nov 2025 11:39

Lees ook

Zwaar vuurwerk vernielt auto volledig; politie zoekt voorbijrijdende fietser

De politie is op zoek naar mensen die iets hebben gezien of gehoord rondom een explosie in Zwijndrec...

Besluitvorming opvang minderjarige vluchtelingen ‘zorgvuldig en volgens de regels'

De besluitvorming over de opvanglocatie voor alleenstaande minderjarige vreemdelingen aan de Weterin...

Oplichter opgepakt dankzij man (84): ‘Meneer bleek een zeer goed toneelspeler’

In Ridderkerk is afgelopen vrijdag een oplichter opgepakt. De politie kreeg daarbij hulp van het beo...

Anouk (21) maakt met buurtbewoners metersgrote muurschildering in eigen wijk

De 21-jarige kunstenaar Anouk Brand heeft met buurtbewoners een kale, saaie muur aan de Pijnenburg i...

Dordtenaar vast na gewapende overval op juwelier

Een 18-jarige Dordtenaar is afgelopen weekend aangehouden in Almere na een gewapende overval op een ...

CrownPoint mogelijk langer open: Dordrecht wacht op flexwoningen voor Oekraïners

Oekraïense vluchtelingen in Dordrecht lijken nog langer dan verwacht te gaan verblijven in de opvang...