gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

College: 1,8 miljoen euro nodig voor de Dordtse bomen

fab50f72b2e5d42d6a13c0521f85d406

Om de huidige bomen goed te verzorgen én in de toekomst nieuwe bomen te kunnen planten, is er een bedrag van 1,8 miljoen euro nodig, laat het college van burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad weten. Dat is meer dan er nu wordt uitgegeven, maar het is wel noodzakelijk, wil de gemeente voldoen aan haar eigen wensen.

Marjolein Vos |  | Aangepast op
Daarom staat het onderwerp ‘Bomenprogramma’ dinsdagavond op de agenda van de commissievergadering. Er was al een beleid, maar door omstandigheden moest dat worden aangepast. “Door de bezuinigingen in 2014 is de onderhoudsachterstand de afgelopen jaren opgelopen. Dit leidde tot een toename van veiligheidsincidenten, (fixi-)meldingen en het verlies van bomen”, laat het college weten. “Tegelijkertijd is het belang van (het behoud van) bomen de afgelopen jaren toegenomen. Bomen leveren immers een grote bijdrage aan leefbaarheid, klimaatadaptatie en biodiversiteit. Het huidige college is overtuigd van de grote waarde van bomen en heeft de neerwaartse spiraal in bomenonderhoud weten te stabiliseren (door onder meer in 2022 eenmalig extra budget toe te kennen).” Maar nu moet er een structurele oplossing worden bedacht.

De jaarlijkse kosten voor een gemiddelde boom bedragen ruim 35 euro (aanschaf, aanplant nazorg en regulier onderhoud). Met ruim 50.000 bomen in Dordt zou er dus ruim 1,7 miljoen euro nodig zijn. Van dat bedrag kunnen alleen de huidige bomen worden onderhouden en geen nieuwe bomen geplant worden.
282ad271fc7be1a7f5ffa8505640c799
Aandacht voor veiligheid en diversiteit
In het nieuwe Bomenprogramma staat hoe de gemeente het beheer en het onderhoud van de Dordtse bomen de komende tien jaar vorm willen geven, inclusief de daarbij behorende kosten en inzet. Zo moet er onder meer ingezet worden op:

• Veiligheid: de gemeente is van plan meer in te zetten op het beter onderhouden van bomen, zodat er minder geld hoeft naar (veiligheids)incidenten, (fixi-)meldingen en schadeclaims.
• Meer diversiteit: de huidige samenstelling van het bomensortiment is onevenwichtig. Eén op de
vijf bomen in Dordrecht is van een soort die gevoelig is voor ernstige boomziekten. Daarom wil de gemeente meer verschillende soorten planten, die bovendien beter tegen het huidige klimaat kunnen en goed zijn voor de biodiversiteit.
• Goede groeiplaatsen: bij stedelijke ontwikkelingen en (her)inrichtingsprojecten moet er gekeken worden naar plekken waar bomen goed kunnen groeien. Een boom heeft veel waarde en moet daarom een volwaardige rol krijgen bij ruimteclaims en belangenafwegingen in projecten, vindt het college.
• Nieuw kapbeleid: het college wil met het nieuwe bomenprogramma als het kan zoveel mogelijk bomen behouden. Dat is soms lastig, omdat er ook ruimte moet zijn voor de noodzakelijke
ruimtelijke ontwikkelingen in de stad. Daarom wordt voorgesteld om uit te gaan van het ‘Nee, tenzij’ principe. Dit houdt in dat een kapvergunning in principe niet verleend wordt, tenzij er duidelijk gemotiveerde reden is. Bijvoorbeeld omdat de veiligheid in het geding is.

Het is nu aan de raad om te zeggen wat ze van het nieuwe bomenprogramma vindt en of ze het benodigde bedrag wil uitgeven. Dinsdagavond wordt daarover vergaderd in de commissie, later wordt er een definitief besluit genomen.

Lees meer over:

Lees ook

Nieuw project (7)

Volkstuinvereniging op zoek naar potentiële groene vingers

De poorten van de Dordtse moestuinvereniging Klein Grondbezit aan de Arie Schaapweg staan zaterdag 15 augustus wagenwijd open. Van 10.00 tot 12.00 uur kunnen geïnteresseerden tijdens de open dag kennismaken met tuinieren in een volkstuincomplex. Voorzitter Jan van Uden (66) hoopt vooral te laten zien dat tuinieren meer is dan alleen groenten verbouwen.

IMG_9135

handhaving

Van enkele boa’s tot groot team met bodycams: verschillen per gemeente groot

Minder zichtbaarheid op straat, meldingen die langer blijven liggen of andere prioriteiten stellen. Diverse gemeenten in onze streek hebben te weinig boa’s om al het gewenste werk uit te voeren. Dat blijkt uit een rondgang van de streekomroepen en Rijnmond. Andere gemeenten geven juist aan voldoende handhavers te hebben. Ook als het gaat om bescherming van de boa’s worden er door gemeenten verschillende keuzes gemaakt.

foto artikel zonsverduistering

Voor het eerst sinds 1999 een grote zonsverduistering in Nederland: hier moet je op letten

Woensdag is het zover: een zonsverduistering die vrijwel naadloos overgaat in de piek van een meteorenzwerm. Een bijzonder verschijnsel, dat al jaren rood omcirkeld staat in de agenda van Erik Blokland van de Dordtse Sterrenwacht. “In 1999 was zo’n grote verduistering voor het laatst in ons land goed te zien.”

pexels-happyrisingguy-33672857

Geen vuurwerkshow te zien in Alblasserdam tijdens jaarwisseling: 'eerst ervaring opdoen'

Alblasserdammers kunnen komende jaarwisseling geen vuurwerkshow in hun eigen gemeente bekijken. De gemeente kiest ervoor om eerst ervaring op te doen met de landelijke regelgeving en de effecten daarvan, nu er sinds dit jaar een vuurwerkverbod geldt.

parkmerwesteinarchief

Ook botulisme in Park Merwestein vastgesteld

Bij een eend in Park Merwestein in Dordrecht is botulisme vastgesteld. De gemeente vraagt bezoekers van het park daarom om niet te zwemmen of spelen in het water, honden niet in het water te laten zwemmen en geen eenden of andere watervogels te voeren of aan te raken.

persoon te water overleden Dubbeldam

Overleden persoon in vijver blijkt 83-jarige vrouw, buurt geschrokken

In een vijver aan het Vijverplantsoen in de Dordtse wijk Dubbeldam is vrijdagochtend een overleden persoon gevonden. Het gaat volgens de politie om een 83-jarige vrouw. Hulpdiensten kregen rond 08.30 uur de melding van een persoon te water, nadat een buurtbewoner iets in het water zag liggen.