gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

‘De Dort’ hangt eindelijk op de plek waar het begon

18d259ab2842736ed16254e01a0432bd

Een uniek schilderij is na 200 jaar terug in de stad dat het voorstelt. ‘Dort or Dordrecht: The Dort packet-boat from Rotterdam becalmed’ van William Turner is de parel van een nieuwe tentoonstelling in het Dordrechts Museum. Hoe de Rembrandt van Engeland in Dordrecht inspiratie haalde uit het werk van die andere grote schilder: Albert Cuyp.

Redactie Streekomroep | Emmely Kokshoorn |  | Aangepast op
De gloed van het zonlicht komt je tegemoet als je voor het doek staat. Zover het oog kan kijken zie je de haast ontelbare scheepsmasten, met op de voorgrond een platbodem die goederen vervoert van Rotterdam naar Dordrecht.

En we zijn dichtbij de eindbestemming: wie goed kijkt, ziet achter dit maritieme tafereel de onmiskenbare toren van de Grote Kerk en contouren van de rest van de stad. Badend in het waterige zonlicht.

Het schilderij heeft voor het eerst in twintig jaar de Verenigde Staten verlaten, waar het al jaren hangt. Het is een bijzondere samenwerking tussen het Dordrechts Museum en het Yale Center for British Art. Sinds begin deze eeuw is er onderhandeld over een mogelijke expositie met werken van Turner. En nu is het zover.

“Uiteindelijk belden ze ons om te vertellen dat ze van mening zijn dat het schilderij naar de plek moest waar het ooit begon”, vertelt Femke Hameetman, artistiek directeur van het Dordrechts Museum.

Fan van Cuyp
William Turner (1775-1851) was namelijk fan van de Dordtse schilder Aelbert Cuyp. Wereldberoemd in zijn Verenigd Koninkrijk. Turner was vooral gefascineerd door de bijzondere lichtval in de schilderijen van Cuyp. Hij besloot dat hij net zo goed wilde worden als de Nederlandse grootmeesters die hij bewonderde en ging op reis om het spel van licht en water te onderzoeken.

“En geef hem eens ongelijk", zegt Hameetman. "Dordrecht heeft prachtig licht en natuurlijk ontzettend veel water.” De schilder bezocht de stad in 1817 en maakte daar verschillende schetsen in schetsboekjes, om deze vervolgens weer mee naar Engeland te nemen en in zijn atelier het werk met olieverf te schilderen.

“Ze hadden toen nog geen tubes verf, dus in een bootje verven ging niet. Hij moest het doen met de schetsen die hij onderweg had gemaakt”, vertelt Hameetman.

Voor het eerst in Nederland
Het schilderij heeft meer dan een eeuw in een landhuis in Noord-Londen gehangen, waarna het in 1966 is geschonken aan het Yale Center for British Art in New Haven (VS). Hoewel de schilder een Dordts stadsgezicht schilderde, met Grote Kerk en al, is het voor het eerst dat het schilderij op Nederlandse bodem hangt.

‘Water & Licht’
Het Dordrechts Museum creëerde rond 'De Dort' de tentoonstelling ‘Water & Licht’. Daarin staan drie kunstenaars centraal: Aelbert Cuyp (1620), William Turner (1775) en Nicky Assmann (1980).

“Deze drie kunstenaars geven elk een weergave van hun ‘moderne’ tijd en onderzoeken allemaal het spel tussen water en licht. Zij geven dus een mooie weergave van de manier waarop de wereld is veranderd”, vertelt de artistiek directeur. “We zijn echt heel trots!”.

Bekijk ook deze reportage op ons YouTube-kanaal.

Lees ook

PSX_20260805_194332

Bestuurder dodelijk ongeluk Voorstraat vrij, maar blijft verdachte

De bestuurder die woensdagavond werd aangehouden na een dodelijke aanrijding op de Voorstraat in Dordrecht, is heengezonden. Dit houdt in dat hij is vrijgelaten, maar wel verdachte blijft in deze zaak.

retouchedrws

Klep Papendrechtsebrug wordt klaargemaakt voor de toekomst: 'Uitdagend werk'

Het werk aan de nieuwe brugklep van de Papendrechtsebrug vordert gestaag. Het laswerk zit er voor 95 procent op en de brugklep is op spectaculaire wijze omgedraaid. Nu krijgt de klep nog een speciale behandeling om hem te beschermen tegen weersomstandigheden en roest.

2608116585

Bestuurder rijdt van dijk en belandt in rivier, hulpdiensten groots uitgerukt

Een automobilist is dinsdagavond in de Lek beland bij het dorpje Waal, in de gemeente Molenlanden. De bestuurder kon op eigen kracht uit het voertuig komen en raakte niet gewond.

toerismedor

Steeds meer toeristen naar Dordrecht: 'We waren een ondergeschoven parel'

Steeds meer toeristen uit eigen land brengen een bezoekje aan Dordrecht. De stad werd vorig jaar 3,1 miljoen keer bezocht door binnenlandse toeristen, een toename van vijf procent in vergelijking met 2024. “Waar vind je nou zo’n mooie stad met een mooie mix aan mogelijkheden?”

fotopersburobusinkinvallen

Honderden kilo's drugs en stamp-apparatuur: dit vond de politie in de drugslabs in Dordrecht en Zwijndrecht

In een groot drugsonderzoek waarbij dinsdagavond invallen werden gedaan op meerdere locaties in onder meer Dordrecht en Zwijndrecht, zijn zes verdachten opgepakt. Honderden kilo's drugs, machines voor de productie van drugs en grote hoeveelheden grondstoffen zijn in beslag genomen.

yv202672593A05427

Goals Vugts en Venema niet voldoende voor zege FC Dordrecht op Al Khaleej

FC Dordrecht leek zaterdag nipt af te rekenen met Al Khaleej uit Saoedi-Arabië, maar in de allerlaatste minuut slikte de club alsnog een tegentreffer: 2-2. Senne Vugts en Nick Venema scoorden in het voorlaatste oefenduel voor de competitiestart.