Dordrecht, Netherlands

"De Kromme Elleboog is een logische straatnaam voor het centrum"

Je staat er misschien niet bij stil als je door de stad loopt, maar we hebben een aantal bijzondere straatnamen op ons eiland. Maar weten we ook waar ze vandaan komen en wat ze betekenen? Als we het de Dordtenaren op straat vragen is het antwoord vaak: “Nee.” Wij vroegen tekst en uitleg aan Teun de Bruijn, van het Regionaal Archief. Hij weet de betekenis en het verhaal van de Lastig Eendstraat.
Dennis Koorevaar | 15 september 2020 11:01 | Aangepast op 15 september 2020 11:01
Ondanks dat het niet per se een hele gezellige straat is, zit er wel een leuk verhaal achter de betekenis van deze straatnaam. "De straat liep namelijk eerst anders," legt De Bruijn uit. "Want tijdens de sanering is de Kromme Elleboog tegen de vlakte gegaan. En in 1984 is door het college de naam weer teruggebracht."

"De naam komt al uit de Middeleeuwen, en waarom heet ie dan Kromme Elleboog? Omdat straten die niet recht liepen kregen die naam. De voormalige Kromme Elleboog had een scherpe bocht naar recht met een soort knik erin. En dat leek op een kromme elleboog."

De straatnaam ligt langs het Drievriendenhof goed op zijn plek. Teun vertelt dat het een typische straatnaam voor het centrum is. "De oorspronkelijke bewoners hebben nog geprobeerd om een andere naam aan de straat te geven, omdat zij het een gekke naam vonden. Maar het college heeft toen besloten dat het bij Kromme Elleboog bleef."

Meest gelezen

Moordverdachte in hongerstaking, 'te weinig zuurstof en daglicht in cel'

Rijnmond | Redactie Streekomroep | 12 feb 2026 12:11

Honderden vlaggen en protest tegen azc in dit dorp: 'Iedereen heeft het erover'

Redactie Streekomroep | Megan de Groot | 9 feb 2026 16:59

Dode gevonden op grasveld langs dijk

Rijnmond | Redactie Streekomroep | 13 feb 2026 09:58

Lees ook

FC Dordrecht op koers voor periodetitel: ‘Iedereen is betrokken bij doelpunten’

Het klinkt misschien gek, maar FC Dordrecht kan over twee weken al zeker zijn van play-offdeelname. ...

FC Dordrecht blijft winnen en maakt serieuze kans op periodetitel

FC Dordrecht is voorlopig niet te stoppen in 2026. De club zette vrijdagavond FC Emmen met 1-0 opzij...

Man aangehouden nadat politie verkeerde link stuurt

Een 40-jarige man uit Ridderkerk is donderdagavond aangehouden, nadat de politie zelf een fout maakt...

Zaterdag in Studio De Witt: schrijver en dichter Edjo Frank komt langs

Presentator Ben Corino gaat zaterdagochtend in Studio De Witt in gesprek met Edjo Frank. Frank is ee...

Een warme feesttent, koud bier en optredens: Dordts carnaval pakt uit

Afreizen naar het zuiden voor carnaval? Dat is helemaal niet nodig, als het aan de Dordtse carnavals...

Let op: Brug over de Noord vanaf vanavond 16 dagen dicht

Automobilisten, fietsers en voetgangers, opgelet: de Brug over de Noord is vanaf vrijdagavond de res...