gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

"De Kromme Elleboog is een logische straatnaam voor het centrum"

121dec3afd0b97d3e5c12f0420385357

Je staat er misschien niet bij stil als je door de stad loopt, maar we hebben een aantal bijzondere straatnamen op ons eiland. Maar weten we ook waar ze vandaan komen en wat ze betekenen? Als we het de Dordtenaren op straat vragen is het antwoord vaak: “Nee.” Wij vroegen tekst en uitleg aan Teun de Bruijn, van het Regionaal Archief. Hij weet de betekenis en het verhaal van de Lastig Eendstraat.

Dennis Koorevaar |  | Aangepast op
Ondanks dat het niet per se een hele gezellige straat is, zit er wel een leuk verhaal achter de betekenis van deze straatnaam. "De straat liep namelijk eerst anders," legt De Bruijn uit. "Want tijdens de sanering is de Kromme Elleboog tegen de vlakte gegaan. En in 1984 is door het college de naam weer teruggebracht."

"De naam komt al uit de Middeleeuwen, en waarom heet ie dan Kromme Elleboog? Omdat straten die niet recht liepen kregen die naam. De voormalige Kromme Elleboog had een scherpe bocht naar recht met een soort knik erin. En dat leek op een kromme elleboog."

De straatnaam ligt langs het Drievriendenhof goed op zijn plek. Teun vertelt dat het een typische straatnaam voor het centrum is. "De oorspronkelijke bewoners hebben nog geprobeerd om een andere naam aan de straat te geven, omdat zij het een gekke naam vonden. Maar het college heeft toen besloten dat het bij Kromme Elleboog bleef."

Lees ook

PSX_20260627_181157

Man aangehouden na mogelijk bespuiten kinderen met pepperspray

Een man heeft zaterdagmiddag mogelijk pepperspray op meerdere kinderen gespoten in Dordrecht. De verdachte is onder bedreiging van een taser aangehouden.

stedinelektriciteitsstation

Dit nieuwe elektriciteitsstation voorziet straks 250.000 huishoudens van stroom

Netbeheerder Stedin is gestart met de bouw van een nieuw elektriciteitsstation in Alblasserdam op bedrijventerrein Hoogendijk. Hierdoor wordt de netcapaciteit in de omgeving niet alleen verhoogd, maar zelfs verdubbeld. Volgens Margreet de Deugd, wethouder van Energie(transitie), Klimaat en Milieu van de gemeente Alblasserdam, is dat goed nieuws.

Bloys van Treslongstraat, google streetview

Eerste nieuwe woningbouwlocatie na wegvallen Middenzone bekend

De plannen voor grootschalige woningbouw in de Middenzone in Dordrecht zijn in duigen gevallen door de nieuwe locatie van het Albert Schweitzer ziekenhuis. Het college zoekt naar alternatieve locaties om de verloren woningbouw te compenseren. De Bloys van Treslongstraat in Crabbehof is de eerste nieuwe plek die het stadsbestuur bekend heeft gemaakt.

fotohagi

Roep om meer huizen voor senioren in deze gemeente: 'Nu zitten ouderen gevangen'

De komende jaren krijgt Hardinxveld-Giessendam fors meer 85-plussers, maar geschikte woningen voor die groep blijven achter. Daarvoor waarschuwt de lokale Huurdersraad in reactie op een gemeentelijk volkshuisvestingsprogramma. "Daarin wordt deze mismatch niet benadrukt, dat moet worden opgelost."

bigriverswebfoto

Big Rivers 2026 losgebarsten: ‘Telefoon uit en genieten’

Kleurrijke outfits, volle pleinen en heel veel muziek: Big Rivers 2026 is vrijdag vrolijk van start gegaan. “We zijn al rond geweest en overal blijven we even hangen”, klinkt het vanuit de zonovergoten Dordtse binnenstad.

moerdijkbrug

Werkzaamheden aan Moerdijkbrug , verkeer moet rekening houden met vertraging

Verkeer op de A16 moet de komende tijd al rekening houden met vertraging vanwege de afsluiting van de Papendrechtsebrug, maar deze en volgende week wordt dat mogelijk nog iets erger. Vanaf dinsdagavond werkt Rijkswaterstaat namelijk aan de Moerdijkbrug. In de richting van Rotterdam tot de aansluiting met de N3 is één rijstrook afgesloten.