De gemeenteraad bespreekt veel verschillende thema’s, maar wat leeft er eigenlijk bij de inwoners zelf? Op 18 maart zijn de stembussen geopend voor de gemeenteraadsverkiezingen. In aanloop daarnaartoe duiken wij in de meningen van de inwoners: welke onderwerpen vinden zij het belangrijkst of juist helemaal niet? Vandaag: Zwijndrecht.
“Ik vind wonen wel heel belangrijk, vooral voor de jeugd dat ze een huis krijgen”, vertelt Margreet, inwoonster van Zwijndrecht. Ze ziet dat het momenteel erg lastig is om een plek te vinden en hoort dat jongeren steeds langer thuis moeten blijven wonen. Ook Elly en Henriëtte krijgen dit mee in hun omgeving. Henriëtte legt uit dat er wel wordt gebouwd in de gemeente, maar dat dat vaak oude huizen zijn, dus dat het niet zo veel oplevert.
Volgens Henriëtte is er niet veel ruimte voor nieuwbouw in Zwijndrecht. Toch vertelt Elly dat er nog wel plannen zijn voor een nieuwe woninglocatie. “Ze zijn van plan om in Twister starterswoningen te gaan maken. Ik denk dat dat best wel belangrijk is”, aldus de Zwijndrechtse. Op het moment is het nog lastig in de gemeente, volgens Margreet. Zij heeft een nicht die al heel lang op zoek is en nog steeds thuis woont. “Inmiddels is ze al 30, dus ik denk niet dat het heel goed loopt”, licht ze toe.
De Stemming
Het concept van ‘De Stemming’ is simpel: inwoners krijgen thema’s voorgelegd, die zij moeten rangschikken van plek 1 tot en met 7. Het gaat om wonen, zorg, cultuur, milieu, bereikbaarheid, inclusiviteit en veiligheid. Zij krijgen die thema’s één voor één te horen, zonder te weten wat er nog aan komt. Nadat een thema is geplaatst, mag de plek niet meer aangepast worden. Elke aflevering wordt opgenomen in een andere gemeente in onze streek.
‘Er is geen personeel’
Waar de gesproken Zwijndrechtenaren allemaal veel waarde aan hechten, zijn verzorgingstehuizen. Zo vertelt Michel dat er verschillende tehuizen zijn en dat het naar zijn idee wel goed geregeld is daar. Elly en Henriëtte zouden graag zien dat er nog meer bejaardenhuizen bij komen. “Er zijn mensen die bepaalde dingen nodig hebben, maar er is geen personeel,” aldus Elly.
Henriëtte legt uit: “Vroeger had je veel meer bejaardenhuizen. Dat was ook niet altijd ideaal, maar ik denk dat je wel heel veel kan bezuinigen door toch weer tehuizen aan te schaffen, zodat de hulp veel meer geconcentreerd is.” Ze vult aan: “Ik zou zeggen, lang leve de bejaardenhuizen, laat ze maar weer komen!” Vooral voor mensen die van zorg afhankelijk zijn, ziet de Zwijndrechtse veel meerwaarde bij verzorgingstehuizen.
Naast de verzorging in de tehuizen, waardeert Elly ook de activiteiten die daar plaatsvinden. “In de verzorgingshuizen zijn ook bingomiddagen, daar maak ik wel gebruik van”, vertelt ze. Naast deze activiteiten in de tehuizen zijn er genoeg dingen te doen in het dorp, volgens Margreet. “Het kan altijd beter, maar van wat ik kan zeggen is het genoeg. Als je echt iets wil wat hier niet is, ga je gewoon naar Dordt of iets verder weg”, aldus de bewoonster.
Christelijke waarden
De Zwijndrechtenaren gaan allemaal stemmen bij de gemeenteraadsverkiezingen. Elly en Michel zijn van plan om op Algemeen Belang Zwijndrecht te gaan stemmen, allebei met een andere motivatie. Michel wil op de partij stemmen, omdat hij iemand kent van de lijst. Elly geeft aan dat de partij zich inzet voor de onderwerpen die zij belangrijk vindt. De twee overgebleven Zwijndrechtenaren zullen hun bolletje bij een christelijke partij rood kleuren. “Ik vind het heel belangrijk om christelijke waarden ook in de verkiezingen mee te laten tellen”, aldus Henriëtte.