gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Deze molen staat al maanden stil: ‘Je wil die wieken horen!’

bb00f1eb9d2a2476d52d19b3f7ff68b9

De Kooiwijkse molen in Oud-Alblas mag niet meer draaien omdat er schade is aan de wieken. De restauratie kost 185.000 euro, maar het echtpaar dat de molen beheert heeft dat soort bedragen niet liggen. Dus werd er actie ondernomen, en met succes. Er is nog maar 13 duizend euro nodig, maar dat moet wel ergens vandaan komen.

Trevyn van Houwelingen |  | Aangepast op
De Kooiwijkse molen staat aan een pittoresk straatje in de Alblasserwaard. Tussen een bijna eindeloze reeks van aaneengesloten polders past de ruim 150 jaar oude poldermolen perfect in het oer-Hollandse plattelandsplaatje. Er is echter één verschil. De wieken van de, normaal gesproken nog altijd functionele, witte molen draaien niet.

Twee jaar geleden brak bij een andere molen in de Alblasserwaard de roede, een draagbalk voor de wieken. Daarna besloot stichting SIMAV, de stichting die de molens in de Alblasserwaard en Vijfheerenlanden in stand houdt, tot een groot onderzoek bij andere molens in het gebied. Bij de Kooiwijkse molen in de buurt van Oud-Alblas bleek het ook foute boel te zijn.

“In de ijzeren lange palen waar de wieken aan vast zitten zitten kleine scheurtjes. Je begrijpt wel dat dat met de wind erop af kan breken en dat is levensgevaarlijk", vertelt molenaarsvrouw Yvonne in de tuin achter de molen. Zij en haar man Egbert wonen en werken in de molen. Zij missen nu al maanden het geluid van de wieken: “Iedereen vraagt ons: ‘is dat dan geen herrie, is die stilte niet even lekker?’ Maar voor ons is die herrie juist lekker, je wil die molen horen.”

Voor de reparatie en vernieuwing van de roeden is een dikke smak geld nodig. Het repareren van oude molens is niet eenvoudig, dus zijn de kosten hoog. In dit geval zo’n 185 duizend euro. “Met alleen fondsen komen we er niet, dus zijn we zelf begonnen met een inzamelactie”, vertelt Yvonne. De steun komt vooral uit de gemeenschap. “De mensen die om ons heen wonen of uit Oud-Alblas komen vinden de molen prachtig. En bedrijven steunen ons ook, dat hadden we niet verwacht.”

In september 2025 stond de teller al op 172 duizend euro. Met dat geld is ook al een begin gemaakt. Er is contact met een specialist in molenreparatie, met een streven om de roede in het eerste kwartaal van 2026 weer draaiklaar te hebben. Dan hoopt het molenaarspaar weer te kunnen genieten van het, voor hen, heerlijke geluid van knarsend en krakend hout.

Bekijk op ons YouTube-kanaal ook een reportage over de hulpbehoevende molen.

Lees ook

onderwijsmuseum

Opsteker voor dit museum, dat ook volgend jaar verder kan: ‘Hoopvol signaal’

Tóch goed nieuws voor het Nationaal Onderwijsmuseum. Het ministerie heeft voor komend jaar bijna zes ton subsidie klaarliggen, nu er gesprekken lopen over de structurele financiering van het museum. “We hoeven onze loyale medewerkers nu geen ontslag aan te zeggen”, reageert een opgeluchte interim-directeur Hans van de Bunte in radioprogramma Studio De Witt.

coalitiepapendrecht

Beoogd gemeentebestuur met PVV is voor start al meerderheid kwijt: 'Ben er ziek van'

Verwarring en frustratie in de Papendrechtse politiek: een dag voordat het nieuwe college van PVV, VVD en Onafhankelijk Papendrecht (OP) zou worden geïnstalleerd, heeft het geen meerderheid meer in de raad. OP-fractielid Hendrika Hoekstra heeft zich afgesplitst van haar partij en gaat als zelfstandig raadslid verder. De geplande benoeming van de nieuwe wethouders gaat dan ook niet door.

sophiapolder

Waterschappen scherp op droogte en roepen op: wees zuinig met water

De aanhoudende droogte zorgt ervoor dat de afvoer van de Rijn verder daalt. De komende weken blijft het naar verwachting warm en droog. Volgens Rijkswaterstaat komt de afvoer van de Rijn mogelijk in de buurt van het laagste julirecord ooit gemeten in 1976. De verwachting is dat de afvoer verder kan dalen richting de 700 kubieke meter per seconde.

TALKSHOW ZORG

Talkshow over zorg en gezondheid op TV Dordrecht

Wat gebeurt er op het gebied van zorg en gezondheid in onze streek? Die vraag stond centraal tijdens de talkshow 'Aan tafel over zorg en gezondheid', die de komende dagen in drie delen is te zien op TV Dordrecht.

bae

Seunggyun Bae wordt opnieuw gehuurd van Feyenoord

De Zuid-Koreaanse voetballer Seunggyun Bae is ook komend seizoen speler van FC Dordrecht. De 19-jarige middenvelder wordt opnieuw gehuurd van Feyenoord, meldt de Dordtse club.

PSX_20260703_094538

Kortstondig brand door laswerk in binnenvaartschip

De hulpdiensten zijn vrijdagochtend massaal uitgerukt voor een brand in een binnenvaartschip. Eenmaal ter plekke bleek de omvang van de brand mee te vallen en was het vuur snel uit.