Dordrecht, Netherlands

Duizenden vogels maken pitstop in de Biesbosch tijdens najaarstrek

Veel vogelsoorten maken in deze periode de najaarstrek en vliegen van Scandinavië naar Zuid-Europa. Ze maken in onze regio een pitstop en smullen van de besjes in de Biesbosch. Boswachter Thomas van der Es vertelt in Chris Natuurlijk meer over deze vogeltrek.
Dennis Koorevaar | 2 november 2020 10:16 | Aangepast op 2 november 2020 10:16
In de Biesbosch zijn bewust planten met bessen geplaatst. "Deze worden gegeten door veel vogels die hier als een pitstop naar beneden komen. Daarna gaan ze weer verder, dan zijn de bessen op. Die bessen worden veel in dit soort periodes gebruikt. Ze zijn zware tochten aan het maken van Scandinavië naar Zuid-Europa, veel vreten onderweg en dat doen ze onder andere in onze regio", legt Van der Es uit.

Honderdduizenden vogels gespot

De boswachter vertelt dat vooral eind oktober de vogeltrek goed te zien was voor mensen. "De trek was laag en er waren echt momenten met hele bijzondere natuurfenomenen met soorten die we normaal gesproken niet in deze aantallen zien."

Ook spreeuwen maken massaal de tocht naar een warmer plekje. "Eind oktober is ook de piek. Er zijn tot honderdduizenden gezien. Een groot deel gaat naar Midden- en Zuid-Europa. Als het niet super hard gaat vriezen, blijft er ook een gedeelte in Nederland hangen. Maar als de bessen op zijn, dan moeten ze ergens anders eten zoeken", vertelt de boswachter.

Spectaculaire vogeltrek door baggerweer

Voor vogelliefhebbers die de trek willen zien, heeft Van der Es een tip: "Als je de vogeltrek wil zien en beleven moet je niet alleen naar de weerkaart in Nederland kijken, maar vooral kijken naar het weer boven ons in het najaar. Zit de boel in Denemarken en Noorwegen op slot omdat er zware depressies hangen, dan is de kans klein dat je de dag erna in Nederland nieuwe trekvogels ziet. Is het daar open en hier baggerweer? Dat is de perfecte combinatie, want dan vertrekken ze. Hier gaan ze dan laagvliegen en dan kan je spectaculaire vogeltrek ervaren."

Ook in Amerika vliegen vogels van Noord naar Zuid en soms komen een aantal vogelsoorten ook in de Europese najaarstrek terecht. Van der Es geniet dan ook volop van vogelsoorten die je niet zo snel in Europa tegenkomt. "Dan zie je opeens de bruine lijster of goudlijster. Dat zijn de krenten in de pap. Dat kan gebeuren, want overal op de wereld zijn de vogels in beweging."

Artikel en afbeelding van Rijnmond

Meest gelezen

Tunnel deels dicht en lange file na botsing meerdere auto's en vrachtwagen

Rijnmond | Redactie Streek 56 | 28 nov 2025 11:39

Lees ook

Bewoners voelen zich onveilig na fataal ongeluk: ‘Het was wachten tot het misging’

Na het verkeersdrama dinsdagmiddag op de Dordtse Krispijnseweg gaat het de dag erna vooral over hard...

Voedselbank Dordrecht viert éénjarig bestaan met muurschildering en extra hulpverlening

De Dordtse voedselbank aan de Edisonstraat vierde woensdag haar éénjarig bestaan. Ter gelegenheid da...

Dodelijk ongeluk bij onbewaakte spoorwegovergang: risico's waren bekend

De veiligheidsrisico's bij de onbewaakte spoorwegovergang in het Brabantse Hooge Zwaluwe waren beken...

'Neem vrede met de wisselvalligheid van FC Dordrecht'

FC Dordrecht slikt de zesde nederlaag van het seizoen in de Keuken Kampioen Divisie. Op de Krommedij...

Deze horecaondernemer wint prestigieuze prijs: 'Ik ben ongelofelijk trots'

Alblasserdammer en horecabaas Bjorn van Dijl is tijdens de Entree Awards uitgeroepen tot Horecaonder...

Voetganger (34) die werd geschept door auto in ziekenhuis overleden

De voetganger die dinsdag aan het einde van de middag op de Krispijnseweg in Dordrecht werd aangered...