Dordrecht, Netherlands

'Dupont niet vervolgd voor miskramen van vrouwelijke werknemers'

Het chemiebedrijf Dupont wordt niet strafrechtelijk vervolgd voor de veronderstelde vergiftiging van tientallen werknemers. Dat meldt de Volkskrant. In de lycrafabriek van Dupont werden arbeiders blootgesteld aan het oplosmiddel DMAc: meer dan veertig vrouwelijke werknemers denken dat hun zwangerschap daardoor eindigde in een miskraam of doodgeboorte.
Marjolein Vos | 25 januari 2021 13:26 | Aangepast op 25 januari 2021 13:26
Het Openbaar Ministerie (OM) heeft volgens de Volkskrant niet kunnen bewijzen dat er te hoge concentraties van het oplosmiddel in de fabriek waren. DMAc is een middel dat tientallen jaren werd gebruikt in de fabriek bij de productie van lycragaren, hoewel voor die tijd al uit dierproeven was gebleken dat het spul schadelijk is voor het ongeboren kind.


Op oude videobeelden is te zien dat de vrouwen onbeschermd werken en zijn blootgesteld aan de stof. "Het kwam in contact met je armen en je handen. Beschermende middelen werden niet aangeboden. Het drong in je huid en je werd er behoorlijk beroerd van", zei Romy Hardon, die elf jaar werkte op de afdeling waar lycradraad werd gemaakt, eerder tegen Rijnmond. "Ik werd zwanger in 1985", legt ze uit. "En op 8 november is mijn zoon overleden, terwijl hij nog niet geboren was. En ik was zeker niet de enige."

Harde bewijzen dat er te hoge DMAc-concentraties waren in de fabriek, zijn volgens het OM alleen niet meer te achterhalen. Om hun gezondheid in de gaten te houden nam DuPont destijds wel urinemonsters af bij de werknemers, maar die testuitslagen zijn inmiddels verdwenen. De advocaten van vijftien ex-medewerksters van DuPont claimden eerder circa één miljoen euro van het bedrijf.

Er loopt nog wel een strafrechtelijk onderzoek naar de uitstoot van PFOA, een mogelijk kankerverwekkende stof die werd gebruikt in de Dordtse teflonfabriek bij de productie van antiaanbaklagen, regenjassen en tapijten. De stof is jarenlang terecht gekomen in het milieu en het bloed van mensen, stelden wetenschappers eerder.

Meest gelezen

Papendrechtsebrug (N3) gaat volgend jaar negen maanden lang dicht

Corrado Francke | Jonathan Sekeris | 26 mei 2025 15:52

Lees ook

Marten de Roon heel even in Nederland voor opening trapveldje, maar: 'Ik blijf lekker in Italië'

Een trapveldje openen in zijn oude woonplaats Hendrik-Ido-Ambacht op een plek waar hijzelf als kind ...

Deze week in Op Pad Met Ad: nieuwe Dordtse burgemeester neemt afscheid in Laren

In de nieuwste aflevering van Op Pad Met Ad reist presentator Ad van den Herik af naar Laren. Hij is...

Dit nieuwe superjacht ging via onze streek van Rotterdam naar Schiedam

Het was hier en daar een beetje pielen, maar het is gelukt. Een megajacht dat is gebouwd op een sche...

Liam Bossin definitief van FC Dordrecht naar Feyenoord

Liam Bossin verruilt FC Dordrecht voor Feyenoord. De Belgisch-Ierse goalie werd sinds januari al ver...

Bijna één miljoen euro voor klaslokalen in slooppand: 'Geen structurele oplossing'

De gemeente Sliedrecht trekt 900.000 euro uit voor een grondige verbouwing van de voormalige Groen v...

Roeiend de dag én nacht door: deze Dordtenaren leggen 210 kilometer af in minder dan 24 uur

Meer dan 200 kilometer roeien, in minder dan 24 uur. De roeiers van de Koninklijke Dordrechtsche Roe...