Dordrecht, Netherlands

Energiearmoede stijgt in bijna alle gemeenten in de streek

Foto ter illustratie Pixabay
Het aantal mensen dat te kampen heeft met energiearmoede, is in bijna alle gemeenten in onze streek gestegen. Dat blijkt uit een nieuwe schatting van TNO en het CBS. Dordrecht gaat aan kop; daar heeft 7,4 procent van de inwoners te maken met energiearmoede.
Redactie Streek 56 | 25 juli 2025 09:36 | Aangepast op 25 juli 2025 09:36
Huishoudens met energiearmoede hebben een laag inkomen in combinatie met hoge energiekosten. Of ze hebben een huis dat slecht te verwarmen is of waar geen mogelijkheden zijn om energie op te wekken.

Het CBS en TNO maakten een voorlopige schatting over 2024. Landelijk zouden ongeveer 510 duizend huishoudens te maken hebben met energiearmoede, wat neerkomt op 6,1 procent van alle huishoudens. Bijna 180 duizend huishoudens meer dan het jaar ervoor.

Stijgers, maar ook dalers
Ook in onze streek is een toename te zien. Alleen in Molenlanden en Sliedrecht daalde het percentage huishoudens met energiearmoede. Hardinxveld-Giessendam is de gemeente waar in verhouding het minste aantal mensen te maken heeft met dit probleem. In Dordrecht speelt het juist het meest.

Percentage huishoudens met energiearmoede in 2024:
Alblasserdam: 5,8 procent (was 4,6 procent)
Dordrecht: 7,4 procent (was 5,3 procent)
Hardinxveld-Giessendam: 2,9 procent (was 2,1 procent)
Hendrik-Ido-Ambacht: 3,3 procent (was 2,4 procent)
Molenlanden: 3,7 procent (was 4 procent)
Papendrecht: 5,5 procent (was 4,4 procent)
Ridderkerk: 5,2 procent (3,9 procent)
Sliedrecht: 4,5 procent (5,8 procent)
Zwijndrecht: 7 procent (was 5,4 procent)

Volgens het CBS en TNO is de belangrijkste verklaring voor de stijging dat er in 2024 geen financiële steunmaatregelen meer waren. In de twee jaar daarvoor, toen de energieprijzen hoog waren, konden mensen met een laag inkomen namelijk een energietoeslag aanvragen. Ook gold er in 2023 een prijsplafond, waardoor zowel de kosten voor gas als elektriciteit tot een bepaalde hoeveelheid niet boven een bepaalde prijs mochten uitkomen.

Lees meer over:

energiearmoede|

Meest gelezen

Bewoners beleven waterballet aan de Wilhelminastraat: 'Drollen dreven in de garage'

Emmely Kokshoorn | Redactie Streek 56 | 22 jul 2025 20:51

Lees ook

Meer dan 13.000 keer energietoeslag uitgekeerd vorig jaar

Meer dan 13.000 huishoudens in de Drechtsteden hebben gebruik gemaakt van de energietoeslag afgelope...

2500 bezoeken Energiehulp: ‘We willen niemand in de kou laten zitten’

Energiehulp heeft deze week het 2500ste bezoek afgelegd bij een bewoner in Dordrecht. De organisatie...

Ondernemers worstelen met energierekening, gemeente geeft advies

Hoge energierekeningen drijven niet alleen de bewoners van Dordrecht tot wanhoop, ook ondernemers wo...

Een warme huiskamer van het Leger des Heils

Deze winter zijn de buurthuiskamers van het Leger des Heils extra lang open voor diegene die daar be...

Doneer jij wel eens sokken? 'Dat is hard nodig'

Sokken worden het minst gedoneerd, maar zijn juist het meest nodig. In Nederland zijn 58.000 mensen ...

Huurders slecht geïsoleerde woningen hebben zelf weinig invloed op energierekening: 'Noem enkel glas een gebrek'

Enkel glas, houten kozijnen, slecht geïsoleerde muren en daken: er is in de koude maanden bijna niet...