gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Evides wil stop op PFAS-lozingen: 'Wat er niet in komt, hoeven wij er ook niet uit te halen'

d09131b53c6931ac59ca97f49abe416d

Drinkwaterbedrijf Evides maakt zich zorgen om de waterkwaliteit in de Maas. Het bedrijf gebruikt water uit die rivier voor ons drinkwater, maar dat wordt steeds moeilijker en duurder. Nog altijd worden er vergunningen uitgegeven voor het lozen van schadelijke stoffen in onze waterwegen. Nu er weer een vergunning verleend gaat worden voor het dumpen van PFAS in Limburg, trekt Evides aan de bel.

Trevyn van Houwelingen |  | Aangepast op
De provincie Limburg is van plan een vergunning toe te kennen aan een afvalverwerker in Weert. Die mag daarna vijf kilogram PFAS-stoffen lozen op het riool. Via het riool, de afvalwaterzuivering in Weert en de Zuid-Willemsvaart komt die PFAS mogelijk in de Maas terecht. “Alle locaties waar oppervlaktewater wordt ingenomen die stroomafwaarts liggen van de Willemsvaart, waarop CFS loost, hebben hier mee te maken”, laat een woordvoerder van Evides weten.

Het waterbedrijf, dat ook in onze streek voor drinkwater zorgt, maakt zich zorgen om de hoeveelheid onveilige stoffen in het Nederlandse rivierwater. Samen met andere drinkwaterbedrijven zet Evides in op een algeheel verbod op de lozing van PFAS, maar zo’n verbod lijkt er voorlopig niet van te komen. Staatssecretaris Thierry Aartsen liet in juli aan de Tweede Kamer weten dat een algeheel verbod ‘geen realistische optie’ is, omdat dit niet zou zorgen voor een snelle afname van de stoffen in het milieu.

Druk wordt groter
“We hebben het nu al erg druk om zorgwekkende hoeveelheden PFAS uit het oppervlaktewater te krijgen, als die concentratie toeneemt wordt die druk alleen maar groter.” Rona Vink, manager Technologie en Bronnen bij Evides, windt er geen doekjes om. Onder het mom: 'Wat er niet in komt, hoeven wij er ook niet uit te halen' vertelt ze over hoe ons drinkwater wordt gemaakt.

"Rivierwater wordt uit de Maas gehaald en gaat eerst door drie grote spaarbekkens in de Brabantse Biesbosch. De kwaliteit van het water verbetert tijdens dit verblijf van ongeveer vijf maanden op een natuurlijke manier", legt Vink uit terwijl ze innamepunt Bergsche Maas in de Brabantse Biesbosch inspecteert. "Via leidingen wordt het water daarna naar drinkwaterzuiveringsinstallaties gepompt."

Voor Dordrecht en een deel van de Hoekse Waard gebeurt dat aan de Baanhoekweg, bij reservoir de Grote Rug. Daar aangekomen wordt het water waar nodig door microzeven geleid die vuildeeltjes uit het water verwijderen. Daarna ondergaat het water nog vier verschillende filtermethoden, voordat het uiteindelijk in het leidingnet gepompt wordt.

Doorrekenen
Voor het effectief filteren van PFAS-stoffen moeten echter nieuwe methoden ingezet worden. Aan de Baanhoekweg is daarom een tweejarige proef bezig waaruit nu al blijkt dat er extra gefilterd zal moeten worden. “Dat zal waarschijnlijk gaan om het aanbrengen van een membraanfilter, die bestaat uit een soort rietjes waarmee schadelijke stoffen uit het water gescheiden worden”, aldus Vink. De kosten daarvan zullen door Evides weer doorberekend moeten worden aan de gebruiker. “Terwijl wij vinden dat die kosten op rekening moeten komen van de bedrijven verantwoordelijk zijn voor de vervuiling.”

Het provinciebestuur van Limburg heeft na vragen van verschillende politieke partijen al laten weten “geen concrete aanwijzingen te hebben dat gestelde normen worden overtreden”. Daarmee is het vrijwel zeker dat de vergunning voor het lozen van de PFAS er komt. Verschillende waterbedrijven, gemeenten en natuurorganisaties hebben daarom al een gang naar de bestuursrechter aangekondigd als de vergunning verleend is.

Bekijk ook de videoreportage die wij bij Evides maakten op ons YouTube-kanaal.

Lees meer over:

| |

Lees ook

Ben-Corino-1-696x391

Tanja de Jonge is hoofdgast in Studio De Witt

Een gloednieuwe uitzending van Studio De Witt staat zaterdag 27 juni op het programma en is te beluisteren op Drechtstad FM tussen 10.00 en 13.00 uur.

dirk kuijt

Dirk Kuijt naar Fenerbahçe, zijn huidige club FC Dordrecht weet van niks

Dirk Kuijt vertrekt naar het Turkse Fenerbahçe. Dat maakte de directeur van de Turkse club donderdagmiddag bekend tijdens een persconferentie. Kuijt wordt daar de assistent van de nieuwe hoofdtrainer Ismail Kartal. Opvallend is dat FC Dordrecht, de club die hij afgelopen seizoen coachte en waar hij ook komend seizoen aan het roer zou staan, van niets weet.

foto

Lang niet alle nabestaanden kregen brief over verplaatsen lijken en dit is waarom

Is mijn geliefde wel of niet naar een andere begraafplaats gebracht? Die pijnlijke gedachte overheerst bij nabestaanden van tientallen Dordtse overledenen, die onlangs een brief kregen over de verplaatsing van onvoldoende verteerde lijken. De gemeente wilde de families graag gerichter informeren, maar een administratieve puinhoop zit dat in de weg.

drone

Van straatraces tot diefstal: deze drone bewaakt 24/7 dit bedrijventerrein

Een drone die de veiligheid op een bedrijventerrein extra kan waarborgen. Het gebeurt nu in onze streek alleen nog in Zwijndrecht, waar bedrijventerrein De Geer en Groote Lindt een pilot draaien met het apparaat. Zo kunnen zaken als diefstal, vandalisme en straatraces beter worden aangepakt.

thumvoorartikekl

Op deze school trapte WK-sensatie Summerville al vroeg een balletje: 'We zijn super trots!'

Glimmende gezichtjes van trots bij de leerlingen van basisschool De Meridiaan in de Dordtse wijk Sterrenburg. Het schoolplein van de basisschool zal namelijk vanaf nu door het leven gaan als de Summervillestraat. Het heeft alles te maken de prestaties van Oranje-international en ex-FC Dordrecht-speler Crysencio Summerville. De aanvaller van Oranje zat namelijk een aantal jaren op de basisschool, en wordt nu dus geëerd.

hitte school

hitte

Code rood vanaf middernacht vanwege de hitte, scholen blijven dicht

Na twee dagen code oranje, geldt vanaf vrijdag code rood in onze provincie. Het is voor het eerst dat dit hoogste waarschuwingsniveau voor gevaarlijk weer in Nederland wordt afgegeven vanwege hitte. Dat heeft gevolgen: zo hebben enkele scholen de lesdag geschrapt en worden hier en daar evenementen afgelast.