gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Gedumpte aquariumplant zorgt voor natuurschade: ‘Hij hoort hier niet thuis’

144a5d3071ef87ad28062271c021ed03

Het is een hardnekkig plantje en hoort hier eigenlijk niet thuis: de cabomba, ook wel bekend als waterwaaier. De invasieve exoot komt op meerdere plekken voor in de Nederlandse wateren en brengt veel schade toe aan onze natuur.

Erik van Krimpen | Redactie Streekomroep |  | Aangepast op
Ook in onze streek komt de waterplant voor. Om precies te zijn in rivier de Giessen en haar aftakkingen in Hardinxveld-Giessendam. Op deze plek worden de komende drie weken meerdere harkboten ingezet om de plant in een gebied van drie kilometer te verwijderen.

Een belangrijk proces volgens Lotte Kaatee van Waterschap Rivierenland. “Cabomba woekert heel erg en dat zorgt ervoor dat de inheemse plantjes niet goed meer kunnen groeien. Ze drukken onze planten weg, vervolgens groeit het dicht en gaat de waterkwaliteit achteruit.”

Verder geeft Lotte aan dat wateroverlast op de loer ligt als de Cabomba niet wordt aangepakt. “Als het heel hard regent en alles overwoekerd is, dan heb je minder ruimte om water te bergen.” De cabomba komt oorspronkelijk uit subtropische delen van Noord en Zuid-Amerika. Dat de plant nu in de Nederlandse wateren te vinden is, ligt voor een groot deel aan onszelf, zo geeft Lotte aan.

“Het is vaak een mooie versiering in een aquarium. Als de vissen doodgaan, dan gooien mensen soms de rest van de inhoud, inclusief planten, in het water.” Een klein stukje is vaak al genoeg, want de plant kan onder gunstige omstandigheden zo’n vijf centimeter per dag groeien.

Om dat te voorkomen wordt de plant met een speciale harkboot op een zo zorgvuldige mogelijke manier verwijderd. Mark Bentum bestuurt de boot en legt uit hoe dat proces in zijn werk gaat. “Aan de achterkant zit een hark, die zet ik eerst in de bodem en dan vaar ik zo’n vijftien meter. Vervolgens spoel ik het sediment met schroefwater van de wortels en gaan de planten drijven, waardoor we ze makkelijk uit het water kunnen verwijderen.”

Bekijk hieronder reportage die RTV Dordrecht maakte over het verwijderen van de cabomba:

Lees ook

drone

Van straatraces tot diefstal: deze drone bewaakt 24/7 dit bedrijventerrein

Een drone die de veiligheid op een bedrijventerrein extra kan waarborgen. Het gebeurt nu in onze streek alleen nog in Zwijndrecht, waar bedrijventerrein De Geer en Groote Lindt een pilot draaien met het apparaat. Zo kunnen zaken als diefstal, vandalisme en straatraces beter worden aangepakt.

PSX_20260610_141907

Balen voor liefhebber: ruim vijftig jaar oude oldtimer zwaar beschadigd

Vlakbij Station Dordrecht is woensdagmiddag een oldtimer in botsing gekomen met een andere auto. De Alfa Romeo, volgens de bestuurder een exemplaar uit 1972, is zwaar beschadigd.

sloop Weeskinderendijk 01

Eerste panden Weeskinderendijk gesloopt: ruimte voor tijdelijke parkeerplaats

De sloop van verschillende woningen en bedrijfspanden langs de Weeskinderendijk in Dordrecht is in volle gang. Begin juni is gestart met het afbreken van tientallen woningen die al langere tijd leegstaan, nadat eerst de panden van asbest zijn ontdaan.

Screenshot_20260610_134449_Instagram

Politie betrapt racende motorrijders op Dordtse dijk: ‘Dit kunnen wij niet toestaan’

Agenten hebben afgelopen zondag een flinke groep racende motorrijders betrapt op de Wieldrechtse Zeedijk. Daarbij zijn meerdere processen-verbaal uitgedeeld. “Wij gunnen iedereen hun pleziertje maar dit gedrag op de openbare weg kunnen wij niet toestaan”, schrijft de politie op Instagram.

PSX_20260529_191757

Onweer legt levenswerk van familie in de as, maar gezin krijgt volop steun: 'We gaan zeker terug'

Slechts één bliksemslag legde de woning en het levenswerk van de familie Brand in de as. Anderhalve week na de brand in Bleskensgraaf kunnen Jaap en Marina het nog steeds niet geloven. Toch zegt het stel vooral dankbaar te zijn, ondanks het verlies van hun huis: "De hulp die we krijgen is met geen pen te beschrijven."

luchtalarm 03

sirene

Luchtalarm blijft toch bestaan en Defensie gaat meebetalen

Het luchtalarm blijft bestaan, zeggen Haagse bronnen tegen de NOS. Defensie gaat eraan meebetalen, ook wordt het systeem gemoderniseerd. Daarmee zal het luchtalarm toch niet op 1 januari 2028 verdwijnen, zoals minister Van Weel (Justitie en Veiligheid) eerder had aangekondigd.