Dordrecht, Netherlands

GenX nu ook officieel zeer zorgwekkende troep

Het Europese Agentschap voor Chemische Stoffen heeft het door DuPont en Chemours gebruikte GenX aangewezen als Zeer Zorgwekkende Stof (ZZS).
Leo Roubos | 28 juni 2019 11:49 | Aangepast op 28 juni 2019 11:49
Voor deze producten gelden zeer scherpe eisen bij de vergunningverlening. Daarnaast moet men alles doen om lozingen naar lucht od water te voorkomen. Het is de eerste keer dat ECHA een stof aanwijst als ZZS vanwege de risico’s vanwege de niet-afbreekbaarheid en de snelle verspreiding in het milieu..

De gemeente Dordrecht is blij met de aanwijzing: “Het is goed dat GenX-stoffen nu officieel worden aangemerkt als Zeer Zorgwekkende Stof. We hebben vanuit Dordrecht bijgedragen aan dit verzoek van Nederland aan het Europese Agentschap voor Chemische Stoffen (ECHA). Wij maken ons samen met andere overheden al lange tijd hard voor het zo ver mogelijk terugdringen van de uitstoot en lozing van deze stoffen. Ons standpunt is en blijft duidelijk: deze stoffen horen niet thuis in het milieu. We zien deze aanduiding als ZZS als erkenning daarvan.”

In de praktijk behandelde de Provincie Zuid-Holland de stof al als ZZS, maar dit is nu officieel bekrachtigd door Europa. In de meest recente wijziging van de vergunning worden de vergunde emissies naar de lucht van GenX per 1 januari 2020 met 95% en per 1 januari 2021 met 99% verminderd.

“De aanwijzing van GenX als ZZS zien wij als een belangrijk resultaat van onze inspanningen, waarin wij steeds nauw optrekken met partners en andere overheden,” aldus de gemeente Dordrecht. “Wij zullen dat blijven doen, in het belang van een gezonde leefomgeving voor onze inwoners. Wat Dordrecht betreft, is de volgende stap de aanpak bij de bron en innovatie. 'Safety by design' moet het uitgangspunt zijn; gesloten systemen en/of veiliger stoffen voorkomen uitstoot en alle bijkomende problemen voor de omgeving."

Meest gelezen

Man zoekt Pokémon in park, maar valt in de sloot

Corrado Francke | 12 nov 2025 20:03

Overvaller dreigt met vuurwapen in slijterij

Redactie Streek 56 | 7 nov 2025 11:58

Lees ook

CDA doet tóch mee aan verkiezingen Hardinxveld-Giessendam: 'Het kwartje viel precies de goede kant op'

Kiezers in Hardinxveld-Giessendam krijgen toch iets meer keuze dan gedacht: partij CDA staat onverwa...

Lego-fans opgelet: inwoners mogen eigen gemeente in steentjes nabouwen voor tentoonstelling

Museum Ridderkerk Oudheidkamer zoekt mensen die Ridderkerkse gebouwen willen nabouwen met legoblokje...

Vrachtverkeer over spoor en bussen over vluchtstrook: hoe zijn gevolgen brugsluiting op te vangen?

Het Papendrechtse gemeentebestuur komt te weinig met alternatieve routes tijdens de sluiting van de ...

Brand op dak van sporthal, pand ontruimd

Op het dak van een sporthal in Hendrik-Ido-Ambacht heeft donderdagmiddag brand gewoed. De hal is ont...

Wie koopt dit schilderij van half miljoen: 'Het mag weg, maar het hoeft niet'

Het was één van de kunstontdekkingen in 2024. Het portret van Michiel Adriaensz de Ruyter van schild...

Steeds meer mensen zonder vangnet, maar steeds minder mentoren om ze op te vangen

Er is een schreeuwend tekort aan vrijwilligers die mensen helpen die niemand meer hebben om op terug...