gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Grootste 3D-printer ter wereld staat in Dordrecht

"Het is de grootste 3D-printer in ons land en waarschijnlijk van de hele wereld. Wij weten althans niet waar een grotere staat", zegt Linda van Hal van 10XL. Het bedrijf werkt met het apparaat in de Maakhal van de Duurzaamheidsfabriek, op het Leerpark in Dordrecht.

Dennis Koorevaar |  | Aangepast op
Gekscherend wordt het ook wel een 3B-printer genoemd; "Want we printen boten, banken, balies, eigenlijk alles wat met een b begint", weet directeur Gerbert Smits. Door de afmeting van deze 3D-printer is er zelfs meer mogelijk dan ze bij 10XL zelf kunnen verzinnen.

"We krijgen de meest uiteenlopende opdrachten en zo'n beetje alles is mogelijk, zolang het maar blijft binnen de huidige afmetingen. Nu hebben we al een boot gemaakt van zes meter lang, maar we gaan het maximum oprekken tot veertien meter", zegt Van Hal.

De reusachtige 3D-printer heeft exact dezelfde werkwijze als z'n kleine broertjes. Een tekening van het te maken object gaat de computer in. Die stuurt een robotarm aan en uit de punt daarvan komt een soort vloeibare pasta, die laagje voor laagje het object opbouwt.

"'Wij gebruiken korreltjes van gerecycled plastic, dat uit zee gevist is. Lekker duurzaam dus en zo hoort het ook in deze Duurzaamheidsfabriek. Die korreltjes worden in het apparaat omgesmolten om er mee te kunnen printen. Je kunt het zo gek niet verzinnen en wij printen het voor je", aldus van Hal. &t=4s

Lees ook

brand theethuin.png

Beloning voor gouden tip na verwoestende brand partycentrum

De verwoestende brand in partycentrum De Theetuin in Ridderkerk roept nog altijd vragen op. Om antwoorden te krijgen, looft de verzekeraar nu een beloning uit voor de gouden tip. De zaak zit al wekenlang op slot.

bachfestival concert 2024.png

Pinksterprogrammering op TV Dordrecht in teken van Bachfestival

Om al een beetje in de sfeer te komen van het aanstaande Bachfestival, over exact een maand op verschillende locaties in Dordrecht, zenden we dit pinksterweekend het openings- en het slotconcert van de editie van twee jaar geleden nog een keer uit op TV Dordrecht.

Website.png

Iconisch brugwachtershuisje Papendrechtsebrug verdwijnt: ‘Met de tijd meegaan’

Het brugwachtershuisje van de Papendrechtsebrug verdwijnt na de werkzaamheden van negen maanden definitief. Het huisje is niet meer nodig, omdat de bediening van de brug al jarenlang via de verkeerscentrale in Rhoon. Daarmee verdwijnt een beeldbepalend deel van de brug uit 1967.

FOTO WEBSITE.png

John kan eindelijk in loterijwoning: 'Het is een lucky shot.'

Feest in de Pieter de Hooghstraat in Hardinxveld-Giessendam. Geen straatprijs, maar wel veertien bijzondere starterswoningen die zijn opgeleverd. Vorig jaar meldden bijna tweehonderd woningzoekenden zich aan voor het project KoopStart, uiteindelijk werden slechts veertien starters ingeloot. Eén van hen is de 28-jarige John de Jong, die inmiddels volop aan het klussen is in zijn nieuwe huis.

OPMA

Op Pad Met Ad: Dordt in Stoom wil nieuwe koers varen: ‘Jongeren meer trekken’

In de nieuwste aflevering van Op Pad Met Ad staat Dordt in Stoom centraal. Het tweejaarlijks evenement keert terug in de Dordtse binnenstad. Voormalig raadslid en wethouder Marco Stam is vrijwilliger bij de organisatie en vertelt hoe er nu al naar de toekomst van het evenement wordt gekeken. “We willen vanuit de traditie naar meer moderne techniek, zodat je meer jongeren en bedrijven kan betrekken.”

politie PI gevangenis.png

Pakketjes over muur Dordtse gevangenis gegooid

Twee pakketjes zijn zondag over de muren van de PI Dordrecht gegooid. Na een melding hierover hebben de medewerkers direct onderzoek gedaan.