Dordrecht, Netherlands

Het Jaar van Sylvia (31), die intensieve hersenbehandeling onderging

In 'Het Jaar Van' gaan we langs bij streekgenoten die een bijzonder jaar achter de rug hebben. Zoals de 31-jarige Sylvia, die kampt met zeer ernstige psychische problemen en daarvoor het afgelopen jaar een intensieve hersenbehandeling in België onderging. "Ik heb weer zin om dingen te ondernemen."
Emmely Kokshoorn | 29 december 2025 17:00 | Aangepast op 29 december 2025 14:03
Eind mei startte Sylvia een intensief traject in Antwerpen: rTMS (repetetive Transcraniële Magnetische Stimulatie). Met deze therapie wordt het brein met elektromagnetische schokjes gestimuleerd om nieuwe verbindingen aan te maken. Dit, om de depressieve gedachten en gevoelens van de Dordtse tegen te gaan.

Na jaren van zelfverminking, opnames en meer dan honderd zelfmoordpogingen, kreeg Sylvia dit jaar de kans om de rTMS therapie in Antwerpen te starten. In Nederland wordt ze niet meer behandeld en dus ging de Dordtse de Belgische grens over om daar nog één keer de strijd aan te gaan. Haar laatste hoop.

Gedurende vier weken kreeg ze zo’n zestig behandelingen van elk 20 minuten. Tijdens het traject verbleef ze doordeweeks in haar eentje in Antwerpen. “Het was een intensief en vermoeiend traject. Vooral omdat ik voor en na de behandelingen in mijn eentje op mijn hotel kamer zat”, aldus Sylvia. “Het was dus heel fijn dat ik in de weekenden naar huis kon.”

Veranderingen
“In het begin merkte ik weinig verandering. Nu, een tijdje later, heb ik het idee dat ik meer zin heb om dingen te ondernemen”. Zo speelt ze sinds kort met het idee om een opleiding te starten. “Ik zou graag advocaat willen worden”, vertelt ze. “Maar ik ben nu nog niet klaar om die opleiding te starten”.

Suïcidale dwanggedachten
Naast haar depressieve gevoelens, heeft Sylvia namelijk last van suïcidale dwanggedachten. Wanneer ze deze gedachten heeft, loopt ze af en toe langs het spoor. Dit, terwijl ze dat zelf eigenlijk helemaal niet wil. “Dat is helaas nog steeds zo”, vertelt Sylvia met een ernstige blik. “Ik wil helemaal niet op die manier dood, maar op zo’n moment ben ik mezelf niet meer. Ik ben dan zo gedissocieerd, dat ik niet meer goed kan nadenken.”

Euthanasie
Omdat ‘de dood’ haar bezig houdt, voert ze gesprekken met het Expertise centrum Euthanasie. “Dat lijkt mij de fijnste manier om dood te gaan.” Al staan die gesprekken op dit moment op een lager pitje.

“Ik ben op dit moment ook in gesprek met de kliniek in Antwerpen, waar ik eerder dit jaar de rTMS therapie heb gekregen. Er bestaat een kans dat ik in het nieuwe jaar behandeld ga worden voor die dwanggedachten”, aldus de Dordtse. “De behandelaar gaat in januari kijken of dat ook daadwerkelijk mogelijk is.”

Door met haar strijd
Ze sluit 2025 in ieder geval hoopvoller af dan dat ze het jaar begon: “Ik ga na de kerst naar Oostenrijk. Ik hoop dat er sneeuw ligt. Daar kijk ik heel erg naar uit. Verder blijf ik gewoon doorgaan… en door strijden”.

De derde aflevering van ‘Het Jaar Van’ is maandagavond 29 december vanaf 18.00 uur te zien op TV Dordrecht en wordt ieder uur herhaald. Of bekijk ‘m via ons YouTube-kanaal:

Meest gelezen

Voormalig ‘Visser’s Poffertjes’ eigenaar Frans overleden

Emmely Kokshoorn | Redactie Streek 56 | 19 feb 2026 17:37

Man gewond na steekincident in restaurant

Rijnmond | 23 feb 2026 08:00

Van glazenwasser tot held: Peter redt gevallen vrouw in woning

Redactie Streek 56 | Monique de Graaf | 19 feb 2026 14:33

Lees ook

In deze gemeente zijn de meeste bushaltes slecht toegankelijk: ‘Zorgwekkend’

Een groot deel van de bushaltes in onze streek is niet toegankelijk voor mensen met een beperking. D...

Man betrapt op rijden zonder rijbewijs, even later maakt hij dezelfde fout

De politie heeft afgelopen zondag een auto in beslag genomen op de Brouwersdijk in Dordrecht. De bes...

Koningsslang kruipt rond in park, wandelaars bellen dierenambulance

Het is geen alledaags gezicht: een kronkelende slang van zeker een meter lang. Voorbijgangers zagen ...

Simon heeft stukje gesloopte Kikkerachtbaan Duinrell in voortuin: 'Mijn eerste achtbaan ooit'

Pretparkfanaat Simon de Bruijn heeft sinds kort een bijzondere attractie in zijn voortuin in Dordrec...

Brug over de Noord dicht, vakantie voorbij: drukte op de weg en bij waterbus

Het was deze ochtend extra druk in Alblasserdam. Het is de eerste maandag na de vakantie terwijl de ...

Eerste minderjarige asielzoekers aangekomen in pand bij winkelcentrum

De eerste van de tachtig minderjarige vluchtelingen zijn maandag aangekomen in Papendrecht. Ook de r...