gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Historische roman over Dordtse voorouders

e0c8400ed8e6470e56731165eea0fea0.jpg

"Als mensen het hebben over Dordrecht, dan zeg ik altijd meteen: 'O, ja, leuke stad hè?! Het is mooi, oma is daar geboren, heeft daar een horecabedrijf gehad en meer wist ik niet." Daarom schrijft Anneliese Vonk uit Gelderland het verhaal van haar voorouders op, dat eind 2019 gepubliceerd moet worden: Marjanneke.

Petra Scheurwater |  | Aangepast op
Marjanneke is een historische roman, die het verhaal vertelt van de overgrootouders van de schrijfster: Marjanneke (Maria Anna) en Joost (Joseph) de Kleijn. Zij leefden van 1884 tot 1898 in Dordrecht, waarvan drie jaar op de Wijnstraat. Daar woonden ze boven een Logement Burgerhotel is en werd de oma van Anneliese - Betje - geboren.

"Het is heel mooi op deze trap te zitten en te weten hier hebben ze gelopen", vertelt Anneliese in het trappenhuis in het pand waar haar familie bijna 150 jaar geleden woonde. "Hier komen de verhalen terug die mijn oma, die geboren is in Dordrecht, vertelde. Over de zeelui die hier van de trap afdonderde en ruzie maakten als ze een borrel teveel ophadden, met alle gevolgen van dien."

Al eerder schreef Anneliese Vonk een boek. Toen ze met haar vriendinnen in Dordrecht was kwam ze op het idee om een boek over haar overgrootouders te schrijven, maar dat was sneller gezegd dan gedaan. Voor de juiste informatie dook ze samen met haar zus het archief in en daar vond ze al een heleboel, maar nog lang niet alles.

Voor het boek eind van het jaar gepubliceerd wordt kan ze nog alle hulp gebruiken. Daarom deed ze in de facebookgroep 't Dordrecht van toen - geschiedenis van een eiland een oproep om informatie en foto's te krijgen van haar familie. Ze heeft nu een foto van haar overgrootmoeder. Haar eigen familie heeft zelf geen foto's.

"Een zus van oma Betje, Cornelia, trouwde in 1893 met Hendrik Heuser en woonden Aan den Dubbeldamschenweg 3. Een zus van Hendrik Heuser, Anna, trouwde in 1898 met Martinus Mampaeij. Volgens mij zijn hier nog familieleden van terug te vinden in Dordrecht. Ik hoop op deze manier nog wat ontbrekende puzzelstukjes te vinden."

Mocht je foto's hebben, of nog meer informatie over de familie, dan kun je via Facebook contact opnemen met Anneliese.

Foto: Overgrootmoeder Marjanneke (links) en Oma Betje (rechts, onbekend is wie er tussenin staan.

Lees ook

Schermafbeelding 2026-05-28 135052.png

Donderdag op TV Dordrecht: 'Er was eens: Een beeld voor de Stadswerven’

'Er was eens, op het Eiland van Dordt…’ is een nieuwe serie van programma’s en documentaires die RTV Dordrecht de afgelopen decennia heeft gemaakt over bijzondere gebeurtenissen in de stad. Ditmaal blikt de omroep terug op de realisatie van het beeld 'Choëphore' met deel 2 van de documentaire 'Een beeld voor de Stadswerven'.

Spanningsmast1.png

Vol stroomnet in omgeving Ridderkerk: wachtlijst voor nieuwe aansluitingen tot 2033

Grootverbruikers van stroom in delen van Ridderkerk en buitengebieden van Zwijndrecht en Hendrik-Ido-Ambacht die meer stroom nodig hebben, moeten mogelijk jarenlang wachten. Netbeheerder Stedin meldt dat het stroomnet in het gebied geen ruimte meer heeft voor nieuwe grote aansluitingen of uitbreidingen.

merwedelingelijn kleiner.png

Geen fietsen in de trein en minder stops op dit station tijdens afsluiting Papendrechtsebrug

Tijdens de afsluiting van de Papendrechtsebrug mogen in de treinen op de Merwedelingelijn geen fietsen meer mee. Ook wordt op station Hardinxveld-Giessendam in die periode voorlopig niet vier keer, maar twee keer per uur gestopt. Dat heeft de provincie besloten, in overleg met vervoerder Qbuzz en Rijkswaterstaat.

foto artikel leny.jpg

Leny (87) is al meer dan dertig jaar vrijwilliger en geniet nog steeds: 'Plantjes zijn altijd blij'

Tuinieren, snoeien en planten. Dat zijn de dingen die de 87-jarige Leny Mars het liefste doet. En al deze hobby’s combineert Leny al jaren bij haar vrijwilligerswerk bij Arboretum Munnike Park. Een botanische tuin midden in Zwijndrecht. “Het is een vrij leven en ik heb het altijd leuk gevonden.”

fotooverval.png

Man (21) vrijgesproken van medeplegen overval dankzij liegende medeverdachte

Hij was wel aanwezig tijdens een woningoverval in Alblasserdam, maar toch spreekt de rechtbank Lawand A. (21) vrij. De verdachte dacht namelijk dat hij spullen op ging halen bij het slachtoffer, maar dat bleek een leugen van een medeverdachte.

lijnzaadstraatrotterdampolitie.png

Slachtoffer dodelijke woningbrand Rotterdam komt uit Zwijndrecht

De persoon die afgelopen zondag om het leven is gekomen bij een woningbrand in Rotterdam-Zuid, is een 44-jarige man uit Zwijndrecht. Dat heeft de politie bekend gemaakt. De politie doet nog onderzoek naar hoe hij om het leven is gekomen.