gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Hoe voorlezen al op zeer jonge leeftijd peuters leert rekenen: 'Hoe vroeger, hoe beter'

c34b4c477ec5b723058d9272d6b1bb30

Kinderen al op zeer jonge leeftijd voorlezen helpt niet alleen bij taalontwikkeling. Ook de rekenvaardigheid kan al worden ontwikkeld, is de opvatting van de Vlaamse Soraya Fret. In kinderboekenwinkel De Giraf in Dordrecht bracht ze dit onder de aandacht bij onder meer leerkrachten. "2-jarigen kunnen meer dan we denken."

Redactie Streekomroep |  | Aangepast op
Om een goed beeld te geven van het belang van het voorlezen, is er tijdens de Nationale Voorleesdagen hier op allerlei terreinen aandacht voor. Zo ook in De Giraf, waar de Vlaamse schoolbegeleider in het kleuteronderwijs een presentatie mocht geven over rekenen en de rol die voorlezen daarin heeft.

“Je hebt heel wat boeken die op de markt zijn die gemaakt zijn om met wiskunde te werken", legt Fret uit. "Maar ik vind het minstens zo belangrijk dat leerkrachten opzoek gaan naar welke wiskundige kansen er in prentenboeken zitten. Prentenboeken hebben een betekenisvolle context en dus ook voor die dingen.”

Voor de eigenaar van de boekenwinkel, Wilma Verhoeven, reden genoeg om haar naar de Dordtse winkel te halen voor een informatiebijeenkomst. Verschillende leerkrachten verzamelden zich in de sfeervolle boekenshop van Verhoeven en luisterden aandachtig naar de tips en tricks. Verhoeven leerde de Vlaamse kennen op een eerdere bijeenkomst en was overtuigd. “Dat duurde maar een halfuur. Ik kon er geen genoeg van krijgen, dus toen vroeg ik of ze dat in onze winkel ook wilde doen voor onze klanten die met kinderen werken.”

Vragen
Waar naast rekenen, wiskunde en taal ook de focus op is gelegd, is de manier waarop leerkrachten vragen stellen aan kinderen in de klas. Sommige vragen ontbreken zelfs, zo ziet Fret. “Dat kan van basisvaardigheden tot complexe vaardigheden zijn. Maar als de vragen niet gesteld worden, kunnen ze ook niet de antwoorden geven. De vragen zijn soms te eenvoudig.”

Tijdens de Nationale Voorleesdagen wordt er extra aandacht besteed aan het belang van voorlezen, met als doel het voorlezen aan kinderen van 0 tot 6 jaar te stimuleren. “Hoe vroeger je begint, hoe beter. Voor het plezier, de woordenschat en ook nog eens voor het voorbereidend rekenen. Voor heel veel dingen”, zegt Wilma Verhoeven. “Het geeft altijd een boost, maar boeken zouden natuurlijk elke dag aan bod moeten komen”, voegt Soraya Fret daar aan toe.

Project
De Nationale Voorleesdagen bestaan sinds 2004 en zijn een project van Stichting Lezen, georganiseerd door Stichting CPNB. Dit jaar staat centraal het Prentenboek van het Jaar 2026: Kleine Aap van Mies van Hout. Het project duurt nog tot 1 februari.

Bekijk ook deze reportage op ons YouTube-kanaal.

Lees ook

thumb artikel baggermuseum

Elke werkt in het Baggermuseum en weet alles over de klei

Iedere zaterdagmiddag kun je bij het Nationaal Baggermuseum in Sliedrecht met je poten in de klei staan. Ondanks dat medewerkster Elke dat niet vaak doet, is ze wel fanatiek bezig met de organisatie van het museum. Monique krijgt een kijkje in de keuken en komt erachter dat je als medewerker niet alleen maar gasten verwelkomt.

IMG_7020

Park met Schotse hooglanders open: hekken moeten nieuwe uitbraak voorkomen

Het Dubbelmondepark in Dordrecht is weer open voor wandelaars. Het park is bijna twee weken gesloten geweest, nadat de Schotse hooglanders die daar verblijven uitbraken en op de N3 terechtkwamen.

Overval Kruidvat Kerkbuurt Sliedrecht

Gewapende overval op winkel, 17-jarige verdachte aangehouden

Aan de Kerkbuurt in Sliedrecht heeft dinsdagavond een gewapende overval met een mes plaatsgevonden. Dit gebeurde rond 17.30 uur bij een vestiging van de Kruidvat.

stadsbus

Gratis ov vanaf 1 oktober: honderden inwoners komen in aanmerking

Wie met het ov-reist als inwoner van Dordrecht met een Dordtpas, hoeft daar vanaf 1 oktober niet meer voor te betalen. De gemeente maakt gebruik van een provinciale regeling, waarbij inwoners met een laag inkomen van 18 jaar en ouder gratis met de bus, trein of waterbus kunnen reizen.

Foto website

Extra bescherming voor brugkelder tijdens tweede passage hoge scheepvaart

Rijkswaterstaat neemt extra maatregelen om de maandelijkse opening van de Papendrechtsebrug voor de hoge scheepvaart goed te laten verlopen. Komend weekend kunnen hoge schepen de brug namelijk weer voor de enige keer deze maand passeren en daarbij moet schade aan de brugkelder en de schepen zelf worden voorkomen.

FOTO WEBSITE ARTIKEL

Buurtbewoners slaan alarm: moderne bushalte al lange tijd onbereikbaar

Onrust in Wielwijk, want al anderhalf jaar is de bushalte naast het Admiraalsplein in Dordrecht voor bussen onbereikbaar. Buurtbewoners moeten daardoor naar een tijdelijke halte, zo’n 500 meter verderop. Voor de Dordtse VVD is dit onacceptabel: "Je haalt zo een nat pak als je staat te wachten op de bus."