gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Hulphond Darco overlijdt na vuurwerkshock, baasje roept op tot strengere regels

0f7de069cb908d3491f1a59403255a07

Vuurwerk veroorzaakt niet alleen angst bij, maar leidt soms zelfs tot de dood van huisdieren. Dit bleek recent weer uit het tragische geval van Darco, een blindengeleidehond uit Zwijndrecht. De Koninklijke Hondenbescherming heeft nu een brandbrief tegen vuurwerk aan de Tweede Kamer aangeboden in de hoop dat Darco het laatste slachtoffer is.

Tristan Kans | Redactie Streekomroep |  | Aangepast op
Darco, die al jaren als hulphond voor Brenda van Hofwegen-Pielaat diende, overleed kort na Oud en Nieuw. Hij raakte in paniek door het harde vuurwerk in de omgeving en bezweek aan de gevolgen van de schrik. Het verlies is zwaar voor zijn baasje, die de hond elke dag nodig had om zich te verplaatsen.

Het was 4 januari toen een vriend van Brenda de zwarte labradoodle uitliet. Dit deed hij wel vaker, maar nu, met de man van Brenda in het gips, was dit de enige optie. Tijdens hun gebruikelijke wandeling hoorden de hond en de vriend een harde knal. "Waarschijnlijk illegaal vuurwerk", vertelt het baasje van Darco met een droevige blik.

Darco in paniek
De hond rende, ondanks dat hij aangelijnd was. Nog geen 20 meter verder zakte Darco in elkaar. Er werd snel gebeld met de nog niets wetende Brenda en haar man. Deze voelden de bui al enigszins hangen. De man van Brenda stapte gelijk in de auto en reed naar de plek toe.

Daar ging hij naast de hond liggen, die nog tekenen van herkenning vertoonde. "Zijn hoofdje ging omhoog en zijn staartje begon te kwispelen", zegt Brenda met tranen in haar ogen. Later in het dierenziekenhuis konden ze, zelfs na reanimatie, niets meer voor de hulphond betekenen. Hij overleed uit pure angst en schrik voor de knal(len).

Vuurwerkangst bij honden
Vuurwerk is voor veel honden een enorme bron van angst. Bijna 80% van de honden vertoont stress of paniek bij het horen van vuurwerk. Het onvoorspelbare karakter van de knallen, die al vanaf oktober kunnen beginnen en vaak doorgaan tot begin/midden januari, maakt het moeilijk om dieren te beschermen.

De Hondenbescherming pleit voor een landelijk verbod op consumentenvuurwerk, zodat de handel in vuurwerk niet langer mogelijk is. Dit zou de handhaving vergemakkelijken en ervoor zorgen dat vuurwerk niet onvoorspelbaar en gevaarlijk blijft voor dieren.

"Ik zie het niet zo streng voor me. Ik wil het plezier van de mensen niet afpakken", vertelt Brenda. "Mijn man heeft vroeger zelf ook vuurwerk afgestoken, maar strengere regels voor consumentenvuurwerk en vaste afsteekplaatsen lijkt me erg logisch. Wat vooral belangrijk is, is dat het alleen met Oud en Nieuw gebeurt en niet, zoals in ons geval, op 4 januari nog."

Beperkingen in sommige gemeenten
In sommige gemeenten zijn er al beperkingen op vuurwerk, maar zonder landelijke richtlijnen is handhaving vaak een uitdaging. De Hondenbescherming hoopt dat de druk vanuit de samenleving uiteindelijk leidt tot een breed gedragen wet die vuurwerk volledig verbiedt.

Honden die eenmaal angst voor vuurwerk hebben ontwikkeld, kunnen dit trauma vaak hun hele leven met zich meedragen. Dit maakt de noodzaak van verandering des te dringender. Baasjes worden aangespoord om rekening te houden met de angst van hun huisdieren en begrip te tonen voor het leed dat vuurwerk kan veroorzaken.

Crowdfunding voor Darco
Voor blindengeleidehond Darco is er online een crowdfunding gestart. Hiermee proberen mensen het getroffen gezin uit Zwijndrecht te helpen met de kosten die ze zelf nooit zagen aankomen. "Wij kijken nog niet wat erop staat. We zijn nu vooral bezig met het rouwproces." De teller van de doneeractie staat op het moment van schrijven op 910 euro en komt daarmee al aardig in de buurt van het streefdoel van duizend euro.

Bekijk hier de reportage over hulphond Darco:

Lees ook

foto fietsenzaak scooterzaak

Gouden tijd voor fiets- en scooterhandel door lange brugsluiting: ‘Tienduizend euro extra’

Topdrukte in fietsen- en scooterwinkels door de afsluiting van de Papendrechtsebrug. Veel mensen ruilen de auto in voor een tweewieler om files te vermijden, merken ondernemers in de buurt van de brug.

burgemeester Zwijndrecht vechtvideos

Geweld onder jongeren speelt bij alle scholen, zegt burgemeester

Vechtende scholieren en filmpjes daarvan die circuleren op internet. Het speelt rond alle middelbare scholen in Zwijndrecht en verdient alle aandacht, zegt burgemeester Leon Anink. Tegelijkertijd worstelen gemeente en politie. “We krijgen het nog onvoldoende voor elkaar dat ouders over de angstdrempel heen durven stappen om aangifte te doen.”

foto bewoners

Angst op vakantiepark nu gemeente oproep minister negeert: ‘Waar moet ik heen?’

Stress, angst en onzekerheid op het enige vakantiepark van Dordrecht. Vaste bewoners dreigen hun chalet kwijt te raken door een ingreep van de gemeente, die ondanks een oproep van het kabinet toch een einde wil aan permanente bewoning. “Ik moet binnen een jaar weg, maar ik heb geen idee waarheen.”

vrachtwagena27

Bizarre situatie op Merwedebrug: vrachtwagen rijdt op fietspad naar de overkant

Je denkt dat je alles inmiddels wel hebt meegemaakt rond de Merwedebrug op de A27 bij Gorinchem. Maar het kan blijkbaar nog gekker, meldt Rijnmond. Terwijl zware vrachtwagens vanwege de slechte staat van de brug niet meer over de rijbaan mogen, rijdt er nu doodleuk een vrachtwagen over het fietspad.

Ben Corino Studio De Witt

Zaterdag in Studio De Witt: standbeeld van Kees Buddingh

Studio De Witt besteedt deze zaterdag aandacht aan de wens van een groep Dordtenaren een beeld in de stad te plaatsen van de Dordtse dichter en schrijver Kees Buddingh. Buddingh (1918-1985) kreeg onder meer bekendheid met zijn gedicht ‘De blauwbilgorgel’. Presentator Ben Corino spreekt met de aanjagers van het plan voor het Buddingh standbeeld, Ton Delemarre en Jacques Malschaert.

Nieuw project (1)

Zes aanhoudingen in gruwelijke verkrachtingszaak: ‘Alle grenzen zijn overschreden’

Een 18-jarig meisje is vorig jaar door meerdere mannen verkracht op een parkeerplaats in Sliedrecht. Zes verdachten zijn opgepakt, het Openbaar Ministerie (OM) wil hen vervolgen voor opzetverkrachting waarbij er dwang is toegepast en geweld tegen haar is gebruikt.