Dordrecht, Netherlands

Iconisch beeld als cadeau voor 800e verjaardag

Een 18 meter hoog beeld op de kop van de Stadswerven. Een icoon eigenlijk, een soort Vrijheidsbeeld van Dordrecht. Dat is wat kunstenaar Gerhard Lentink wil maken.
Dennis Koorevaar | 4 oktober 2019 15:49 | Aangepast op 4 oktober 2019 15:49
Hij loopt al vijftien jaar met het idee rond, maar het begint nu letterlijk en figuurlijk vorm te krijgen in het atelier van Lentink, aan de Wijnstraat in Dordrecht.

Tekeningen, animaties en modellen van hout en metaal tonen een vrouw met een offerschaal. "Ik noemde het Choëphore, dat betekent plengofferdraagster", legt de kunstenaar uit.

Inmiddels heeft ze ook een naam: "Hanneke van Dordt. Van haar stond in de Middeleeuwen een enorm houten beeld bij de Groothoofdpoort. Ik maak haar nu van staal."

Hanneke was volgens overlevering de stadsmaagd, die waakte over de stad. "Zij brengt met de schaal een offer aan het water, waar Dordrecht zijn ontstaan aan te danken heeft."

800 jaar

Volgend jaar viert Dordrecht het 800-jarig bestaan en het idee is dat de kosten via crowdfunding bijeen gebracht worden. Inwoners en bedrijven geven de stad dan het beeld cadeau.

"Ik ga de komende acht maanden werken aan een drie-en-halve meter hoge Hanneke. Met die ervaringen weet ik waar ik rekening mee kan houden als het grote beeld er kan komen."

Of Dordt dit icoon krijgt hangt vooral af van de gemeente: "Ik hoop binnen twee weken uitsluitsel te krijgen", zegt Lentink. In het Stadskantoor wordt het een sympathiek plan genoemd.

Grootste probleem zou de inpassing van het beeld in de directe omgeving zijn. Vlak bij de kop van de landtong komt ook de Prins Clausbrug, die de nieuwe wijk met de binnenstad verbindt.

Zo'n zestig meter van de punt waar het beeld moet komen verrijst ook een groot appartementencomplex. Ook is niet alle grond die voor het beeld nodig is van de gemeente.

Foto: Gerard Lentink

Meest gelezen

Lees ook

Tim verkoopt geen pannen met PFAS meer: ‘Mensen willen geen pan met zooi’

Kookwinkel De Gruijter in Sliedrecht heeft ze in de ban gedaan: pannen waarin PFAS is verwerkt. “Wij...

Vrouw ontsnapt aan verkrachter; politie deelt beelden van 'kleurrijke' verdachte

Een vrouw is zondagavond aan een verkrachter ontsnapt in het centrum van Dordrecht. Nog niemand is o...

Lift station Sliedrecht Baanhoek blijft voorlopig buiten gebruik

De lift op station Sliedrecht Baanhoek moet volledig worden vervangen. Het apparaat is sinds begin d...

Vier naaldbomen worden verplaatst, ruimte maken voor nieuwbouw

De gemeente Dordrecht heeft woensdagmiddag een boom verplaatst vanaf het Admiraalsplein naar de Admi...

Bekritiseerd fitnesstraject op de schop: ‘Verplicht karakter een struikelblok’

De bekritiseerde fysioproef ‘Powerful Ageing’ binnen de Drechtsteden wordt flink aangepast. Om het o...

Jongens van 14 en 15 jaar verdacht van straatroof in Dordtse wijk

Een 14-jarige jongen uit Hendrik-Ido-Ambacht en een 15-jarige uit de omgeving Utrecht zijn opgepakt ...