Dordrecht, Netherlands

IJs maken zonder fabriek: zo deden ze dat vroeger

In de tuin van het Huis van Gijn konden kinderen vanmiddag zelf ijs maken zoals dat vroeger gedaan werd. Met een methode uit de negentiende eeuw maakte conservator Wyke Sybesma met behulp van de kinderen de hele middag verschillende smaken schepijs.
Dennis Koorevaar | 26 juli 2023 17:00 | Aangepast op 26 juli 2023 16:44
Alles wat je ervoor nodig hebt is een ijsbus, ijsmengsel op water- of roombasis, ijsblokjes, zout en een goede portie spierkracht. "Je moet zelf draaien om de mixer in gang te zetten. Naarmate het mengsel kouder wordt, wordt het ook steeds zwaarder'', aldus conservator Wyke Sybesma. De ijsblokjes die vandaag zijn gebruikt komen uit de supermarkt, maar dat ging vroeger niet zo makkelijk. "Vroeger hakten ze in de winter stukken ijs uit de sloot. Dit bewaarden ze dan diep onder de grond zodat het goed bleef." Dit ijs bleef tot wel twee jaar lang bevroren en werd in de zomer gebruikt om ijs te maken.

Als het ijs en het zout eenmaal in de ijsbus zit, is het een kwestie van mixen. "Het duurt wel vijftien tot twintig minuten voordat je goed ijs hebt.'' En na het harde werken is het natuurlijk tijd om te proeven! Het ijs smaakt volgens Sybesma wel even anders dan dat wij gewend zijn. ''In dit ijs zit echte vanille en echte room. Dit is veel zachter en subtieler van smaak dan supermarktijs.''

Meest gelezen

Meisje (16) verdacht van poging zware mishandeling

Rijnmond | Redactie Streek 56 | 1 aug 2025 14:30

Lees ook

Zon en hoge temperaturen in aantocht: 'Houdt mogelijk 2 weken aan'

Klaar met de constante afwisseling van je zonnebril en je paraplu vanwege het wisselvallig weer? Dan...

Regenboogpad Papendrecht opnieuw beklad: 'Onbegrijpelijk'

Het regenboogpad aan de kruising van de Veerweg met de Vondellaan in Papendrecht is opnieuw doelwit ...

Hulpdiensten massaal uitgerukt voor fiets langs sloot in Papendrecht

Veiligheidsdiensten zijn op dinsdagmorgen groots uitgerukt voor een loos alarm in Papendrecht. Er we...

Zonnepanelen blijven ondanks verdwijnende regeling niet aan te slepen

Het aantal zonnepanelen in onze streek blijft toenemen. In Sliedrecht kwamen er procentueel de meest...

Flatbewoners al vijf dagen zonder lift na lekkage

De liften in het Zwijndrechtse appartementencomplex Struisriet zijn nog altijd niet in gebruik na de...

Schoenen in de hoofdrol bij nieuw Gaza-protest: ‘Moment van stilstaan’

Een opvallend beeld voor station Dordrecht maandag, waar honderden kinderschoenen op een rijtje ston...