Dordrecht, Netherlands

IJs maken zonder fabriek: zo deden ze dat vroeger

In de tuin van het Huis van Gijn konden kinderen vanmiddag zelf ijs maken zoals dat vroeger gedaan werd. Met een methode uit de negentiende eeuw maakte conservator Wyke Sybesma met behulp van de kinderen de hele middag verschillende smaken schepijs.
Dennis Koorevaar | 26 juli 2023 17:00 | Aangepast op 26 juli 2023 16:44
Alles wat je ervoor nodig hebt is een ijsbus, ijsmengsel op water- of roombasis, ijsblokjes, zout en een goede portie spierkracht. "Je moet zelf draaien om de mixer in gang te zetten. Naarmate het mengsel kouder wordt, wordt het ook steeds zwaarder'', aldus conservator Wyke Sybesma. De ijsblokjes die vandaag zijn gebruikt komen uit de supermarkt, maar dat ging vroeger niet zo makkelijk. "Vroeger hakten ze in de winter stukken ijs uit de sloot. Dit bewaarden ze dan diep onder de grond zodat het goed bleef." Dit ijs bleef tot wel twee jaar lang bevroren en werd in de zomer gebruikt om ijs te maken.

Als het ijs en het zout eenmaal in de ijsbus zit, is het een kwestie van mixen. "Het duurt wel vijftien tot twintig minuten voordat je goed ijs hebt.'' En na het harde werken is het natuurlijk tijd om te proeven! Het ijs smaakt volgens Sybesma wel even anders dan dat wij gewend zijn. ''In dit ijs zit echte vanille en echte room. Dit is veel zachter en subtieler van smaak dan supermarktijs.''

Meest gelezen

Voormalig ‘Visser’s Poffertjes’ eigenaar Frans overleden

Emmely Kokshoorn | Redactie Streek 56 | 19 feb 2026 17:37

Man gewond na steekincident in restaurant

Rijnmond | 23 feb 2026 08:00

Van glazenwasser tot held: Peter redt gevallen vrouw in woning

Redactie Streek 56 | Monique de Graaf | 19 feb 2026 14:33

Lees ook

In deze gemeente zijn de meeste bushaltes slecht toegankelijk: ‘Zorgwekkend’

Een groot deel van de bushaltes in onze streek is niet toegankelijk voor mensen met een beperking. D...

Man betrapt op rijden zonder rijbewijs, even later maakt hij dezelfde fout

De politie heeft afgelopen zondag een auto in beslag genomen op de Brouwersdijk in Dordrecht. De bes...

Koningsslang kruipt rond in park, wandelaars bellen dierenambulance

Het is geen alledaags gezicht: een kronkelende slang van zeker een meter lang. Voorbijgangers zagen ...

Simon heeft stukje gesloopte Kikkerachtbaan Duinrell in voortuin: 'Mijn eerste achtbaan ooit'

Pretparkfanaat Simon de Bruijn heeft sinds kort een bijzondere attractie in zijn voortuin in Dordrec...

Brug over de Noord dicht, vakantie voorbij: drukte op de weg en bij waterbus

Het was deze ochtend extra druk in Alblasserdam. Het is de eerste maandag na de vakantie terwijl de ...

Eerste minderjarige asielzoekers aangekomen in pand bij winkelcentrum

De eerste van de tachtig minderjarige vluchtelingen zijn maandag aangekomen in Papendrecht. Ook de r...