gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

In de buurtkamer van Henk-Jos wordt niemand de deur gewezen

5e1d9b9dabc9ec84132fc54fb05cd703

Twee weken geleden vierde de huiskamer van het Leger des Heils in Dordrecht haar vijfde verjaardag. Deze is gevestigd in het voormalig restaurant van verpleeghuis de Linde aan de Bankastraat in het Reeland. Reden voor RTV Dordrecht om eens op bezoek te gaan bij deze bijzondere ontmoetingsplaats in de Vogelbuurt.

Trevyn van Houwelingen |  | Aangepast op
Bij binnenkomst worden we begroet door Henk-Jos van Leeuwen. Hij is al sinds het prille begin betrokken bij de huiskamer voor de buurt. Samen met zijn collega Ineke staan zij vier werkdagen per week tussen 10.00 en 15.00 klaar voor de bezoekers. Ook op zondag kunnen bewoners van de Vogelbuurt binnenwandelen om op een laagdrempelige manier in contact te komen met buurtgenoten.

De barmhartigheid in het voormalig restaurant van de Linde is ook door het geloof van Henk-Jos ingegeven. Hij is een Wesleyaan, een christelijke geloofsovertuiging die is ontstaan in Engeland. En in de jaren 60 vanuit Amerika onder de naam Kerk van de Nazarener over gewaaid naar Nederland. Wereldwijd heeft de Kerk van de Nazarener zo’n 2 miljoen leden. “Voor Wesleyaanen staat het verbinden van mensen onderling en met God ongeacht hun omstandigheden, centraal in het geloof.” laat Henk-Jos, die ook dominee binnen zijn kerk is, weten. Het is voor hem dé drijfveer en reden waarom hij al vijf jaar actief is bij de huiskamer. Niet geheel toevallig zijn de kerk van Henk-Jos en het Leger des Heils uit dezelfde christelijke traditie ontstaan.
d0bcd61ec5a77bcf88fed44fd99a17da
Veel van de bezoekers zijn op leeftijd en komen in het dagelijks leven weinig andere mensen meer tegen. Dan is een buurthuis vaak de oplossing. Helaas zijn er in Dordrecht de afgelopen tien jaar vooral buurthuizen dichtgegaan. Had de stad er begin 2013 nog veertien, verdeeld over tien wijken in de stad, in 2023 worden er vanuit Buurtwerk Dordrecht nog maar zeven buurthuizen en wijkcentra beheerd. Wel zijn er in Dordrecht ondertussen sociale wijkteams actief en bestaan er burgerinitiatieven, denk hierbij bijvoorbeeld aan het Vogelnest in het Reeland.

De vaste bezoekers van de huiskamer komen bijna allemaal uit de Vogelbuurt en zijn vaak alleenstaand. De huiskamer is voor hen dé manier om in contact te komen met andere buurtbewoners. Greet van Vendeloo bezoekt de buurtkamer wekelijks en vat het mooi samen: “Er komen hier allemaal verschillende mensen en er wordt nooit iemand de deur gewezen. Niets dan lof van mij, ik zal het niet graag willen missen hier.”

En dat terwijl ze aanvankelijk sceptisch was toen vriendin Corrie haar uitnodigde om een keer mee te gaan naar de Linde. Ze had het niet op de “rare en vreemde ideeën” die het Leger des Heils er volgens haar op nahield. Daarmee doelt ze op de christelijke ideologie achter de huiskamers, die zijn opgezet door icoon en armoedebestrijdster Majoor Bosshardt. Zij begon in 1948 met het opzetten van buurt-huiskamers in het naoorlogse Amsterdam. Nog altijd dragen de huiskamers van het Leger des Heils haar naam en in het voormalig restaurant van de Linde hangt er zelfs een afbeelding van haar boven de tafel.
6d79e4452dff448be4507905ad7b13e7
Ondertussen is vaste bezoeker Greet van haar vooroordelen afgestapt. Sterker nog, als het aan Greet en Henk-Jos ligt gaat de huiskamer aan de Bankastraat nog wel even op deze manier door. De dominee heeft recentelijk twee nieuwe sponsoren gevonden die een steentje willen bijdragen aan het in stand houden van het initiatief, dus lijkt de toekomst voorlopig wel verzekerd.

Bekijk hieronder de reportage die RTV Dordrecht maakte over de huiskamer aan de Bankastraat.

Lees ook

boelebolnesboterbeurs

Dit is er te doen op Open Monumentendag in onze streek

Open Monumentendag staat voor de deur. Komend weekend openen in heel Nederland oude (en nieuwere) gebouwen hun deuren voor het publiek. Ook in onze streek is er veel te zien. Wij lichten er een aantal voorbeelden uit.

merwedebrugrws

Meer dan 200 boetes voor vrachtwagens die verbod Merwedebrug overtreden

Bij de handhavingsactie bij de Merwedebrug (A27) zijn vorige week in totaal 215 boetes uitgedeeld. Sinds juli mogen vrachtwagens niet meer over de brug heen, maar dat verbod wordt nog door honderden vrachtwagens per dag genegeerd. Daarom voerden Rijkswaterstaat en de politie van 17 tot en met 21 augustus een grootschalige handhavingsactie uit.

OPMA Pieter van Loon

Ad maakt ritje in de TukTuk met ondernemer Pieter van Loon

Presentator Ad van den Herik heeft zijn zomervakantie met een week verlengd en dat geeft ons de gelegenheid om zijn ritje in de TukTuk met vastgoedondernemer en stadsgids Pieter van Loon nog een keer uit te zenden.

FOTO THUMB toeristengids

Toeristen rondleiden in eigen stad: zo vergaat Megan dat

Varen langs historische panden en vertellen over de geschiedenis van de stad. Als inwoner van Dordrecht lijkt dát Megan op het lijf geschreven. Hoe zou zij het doen als toeristengids? In deze laatste aflevering van onze zomerserie stapt zij aan boord bij gids Ysha Raamstijn om de fijne kneepjes van het vak te leren.

googlestreetviewa16a15

Gescheurde afvoerbuis oorzaak van afsluiting fly-over A16/A15

Rijkswaterstaat begint donderdagavond met het dichten van het sinkhole (spoelgat) bij knooppunt Ridderkerk. De oorzaak is een gescheurde afvoerbuis van het regenwater. Volgende week woensdagochtend zijn de werkzaamheden klaar en kunnen weer alle rijstroken worden gebruikt.

merwedebrugrws2

Vanaf donderdag kun je drie dagen lang helemaal niet meer over de Merwedebrug

De Merwedebrug in de A27 gaat drie dagen helemaal dicht. Rijkswaterstaat vervangt het asfalt door een lichtere en dunnere laag. Verkeer moet omrijden en rekening houden met een uur extra reistijd.