gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Irritaties over afval stapelen zich op: 'Je krijgt hier een getto-achtig gevoel'

16bbeb2bd53a1f0222ac6918b6bdb22b

Van blikjes drinken tot plastic zakken en van een wasdroger tot hele bankstukken: de wijk Crabbehof ligt bezaaid met afval. Ook in andere wijken ergeren Dordtenaren zich steeds vaker aan afvaldumpingen en andere rondslingerende rommel, ziet ook afvalbestrijder Roger Wagemans.

Corrado Francke |  | Aangepast op
"Je krijgt een getto-achtig gevoel. Je voelt je niet veilig en de gezondheid komt in het geding", vertelt Wagemans terwijl hij ons meeneemt door Crabbehof. Tijdens de 'afvalsafari' komen we van alles tegen: verpakkingen, opengerukte vuilniszakken en zelfs een plastic slee.

Wie een beetje improviseert, zet met al het bijeengesprokkelde afval zo een huis met meubels in elkaar. Allerlei planken, kinderstoelen, een ventilator of een toetsenbord - helaas liggen de lettertjes ernaast - Crabbehof is van bijna alle 'gemakken' voorzien.

Werkbusjes en buurtgenoten
"Dit is dagelijkse kost, dag in dag uit, zeven dagen in de week", treurt Wagemans, die zijn klus na een pauze van een paar maanden weer heeft opgepakt. Wagemans merkt dat werkbusjes 'in de donkere uurtjes' hun afval dumpen in de wijk, maar ook wijkbewoners zelf zich schuldig maken aan afvaldumpingen.

Soms is zijn buurt zo vies dat hij bezoek liever op een andere plek ontvangt. "Ik schaam me dood voor wat er ligt."
97b177634efd7da3dda48d0e7472eef1
In het eerste halfjaar is er in de wijk al ongeveer 450 keer over het afval geklaagd bij de gemeente, blijkt uit cijfers van het meldsysteem Fixi. Met name de stijging van het aantal meldingen tussen april (47) en mei (137) valt op. In juni werden er 125 meldingen gedaan van afvaloverlast.

Crabbehof valt op qua meldingen over dumpingen, maar ook uit andere wijken in Dordrecht komen veel klachten. In Sterrenburg wordt het meest gemeld, maar in het aantal meldingen per inwoner gaan Krispijn en Crabbehof aan kop.

Afvaldumpers vaker beboet
"Waar het misgaat, is dat mensen hun afval niet aanbieden op de manier waarop ze het moeten aanbieden", legt afvalwethouder Marc Merx de vinger op de zere plek. De afgelopen maanden heeft de gemeente daarom ingezet op handhaving. Merx' woordvoerder laat weten dat er tot en met half juni 106 boetes zijn uitgedeeld aan mensen die afval naast containers dumpten. In 2022 waren dat er, verdeeld over het hele jaar, 122.

Dat komt ook door een veranderd beleid. Waar afvalcoaches eerst nog in gesprek gingen met overtreders, krijgen 'afvaldumpers' nu meteen een boete. "Iedereen hoort het nu wel te weten", aldus Merx, die het ook belangrijk vindt 'achter de diepere oorzaak te komen' van het probleem. "Het heeft misschien ook te maken met mensen die hun eigen leven niet meer op orde krijgen."
949fb72735442635497907f483ee3d56
Wagemans heeft wel een wens: betrek vrijwilligers meer bij de afvalbestrijding. "Vervuiling blijf je altijd houden, maar het is ook het beleid dat erop aangepast moet worden. De mensen die ermee bezig zijn, neem die serieus", benadrukt Wagemans.

Als Dordtenaren willen helpen hun buurt schoon te houden, moeten zij een prikstok ophalen, terwijl de afvalgrijper in steden als Rotterdam en Tilburg gratis wordt thuisbezorgd. "Op zich een aardig idee", vindt Merx, die erover nadenkt om prikstokken bij wijkcentra te zetten. "Ik denk niet dat het mogelijk is om die dingen bij iedereen door de brievenbus te doen."

Proef zonder pasjessysteem
De gemeente moet ook aan de slag met een proef in een wijk waarin het pasje voor de ondergrondse container een jaar verdwijnt. Een motie van de PvdA die daartoe oproep, werd dinsdag met een nipte meerderheid aangenomen. "Ondanks de inzet van de gemeente ergeren Dordtenaren zich nog steeds kapot aan het vele afval in de straten", zo valt te lezen in de motie.

Lees meer over:

Lees ook

PSX_20260607_032650 (1)

Auto in lichterlaaie, tweede voertuigbrand in onze streek dit weekend

Aan de Parkweg in Papendrecht is in de nacht van zaterdag op zondag rond 01:30 uur een auto in brand gevlogen. Op foto's is te zien dat de voorkant in brand stond.

1ba0a183-2c19-3050-bfcb-5f6cf0946623

Superfan Carin kijkt uit naar Phantom of the Opera: 'Ik kreeg koude rillingen'

In 2028 keert Phantom of the Opera voor het eerst sinds de jaren negentig terug naar Nederland. De wereldberoemde musical gaat spelen in het Nieuwe Luxor Theater in Rotterdam en voor superfan Carin Klabbers uit Ridderkerk voelt dat bijna onwerkelijk. “Ik wist niet wat ik hoorde", zegt ze tegen Rijnmond.

IMG_7814 (1)

Terugblik Dordt in Stoom zondag op TV Dordrecht

Met een bijna een uur durende aflevering blikt deze streekomroep terug op Dordt in Stoom van vorig weekend. Daarin neemt presentator Ad van den Herik de kijker mee langs de stoomboten, stroomtrein en historische machines in Dordrecht.

techniekfestival2

Techniekfestival lijkt vruchten af te werpen: meer jongeren kiezen voor opleiding in techniek

Terwijl het totale aantal leerlingen in Nederland afneemt, groeit de belangstelling voor technische opleidingen. Volgens de organisatie van het techniekfestival op het leerpark in Dordrecht laat dat zien dat het loont om kinderen al op jonge leeftijd kennis te laten maken met techniek.

parkies

Voorlopig einde aan gratis festival Parkies: 'Dat doet wel zeer'

Het gratis maandagavondfestival Parkies keert deze zomer niet terug in Dordrecht. De organisator bevestigt aan Omroep Brabant dat de financiële risico's van de zomerconcerten in het Wantijpark te groot geworden zijn door fors gestegen kosten en lagere subsidies van gemeenten. Ook de edities in Breda en Bergen op Zoom zijn geschrapt.

Bouwkeet Papendrechtseburg

In dit bouwdorp wordt werk aan Papendrechtsebrug nauwkeurig voorbereid

Waar de officiële renovatie van de Papendrechtsebrug in juli begint, daar zijn de voorbereidingen al in volle gang. In een verrezen bouwdorp rondom de brug wordt al keihard gewerkt aan planning en organisatie en voorbereidende werkzaamheden voor de renovatie. Maar wie werken daar?