Dordrecht, Netherlands

Jongeren vertellen oorlogsverhalen tijdens 'Theater na de Dam'

Kinderen kunnen zich de oorlog niet herinneren, maar ze kunnen er wel over vertellen. Dat gebeurde woensdagavond ook, met het landelijke initiatief 'Theater Na De Dam'. In samenwerking met ToBe Cultuurcentrum wandelden de spelende jongeren, samen met het publiek, van en naar 't Hof. Ondertussen vertelden zij verhalen van Dordtse ouderen die de Tweede Wereldoorlog hebben meegemaakt.
Alexander Eleveld | 5 mei 2022 16:15 | Aangepast op 5 mei 2022 16:00
Theater na de Dam RTV Dordrecht
Eén van de verhalen die de jonge theatermakers het meest bijbleef, vandaar ook de titel 'Daar deden ze roomboter in', was het verhaal van de glanzende roomboter. Een verhaal dat ergens de 'positieve' impact van zo'n oorlog omschrijft, aldus regisseur Marcos Valster. Of zoals één van de jongeren het vertelt: "Meestal zeggen mensen over de oorlog dat ze geen leuke tijd hebben gehad, maar de ouderen omschreven het ook wel als 'leuke' spanning."

Benieuwd naar het roomboterverhaal? Bekijk de reportage hieronder:
Marcos Valster heeft het stuk samen met de jongeren gemaakt. Eerst gingen ze met de ouderen in gesprek over de oorlog en aan de hand daarvan hebben ze de basis van het toneelstuk gemaakt. Ook ging Valster in gesprek met de kinderen over wat zij in de oorlog zouden kunnen doen.

Door heel Nederland
Bijna 400 jongeren in 38 steden in Nederland deden mee aan de dertiende editie van 'Theater Na De Dam'. Jonge theatermakers kunnen zich op deze manier verdiepen in hun stad of wijk ten tijde van de Tweede Wereldoorlog. Gesprekken die zij hebben met ouderen vormen de basis voor hun voorstelling.

Meest gelezen

Lichaam gevonden in Oude Maas bij Zwijndrecht

RTV Rijnmond | Rijnmond | Redactie Streek 56 | Barbara Visscher | 24 sep 2025 14:57

Lees ook

Tieners gebruiken theater om elkaar te begrijpen: ‘Het maakt niet uit wat je afkomst is’

Hoe breng je jongeren uit verschillende bevolkingsgroepen met elkaar in contact? Met dat idee zijn m...

Gesneuvelde Kapitein krijgt tachtig jaar na oorlog plek op Dordts ereveld

Het militair ereveld op de Dordtse begraafplaats Essenhof is uitgebreid met een extra graf. Kapitein...

Vrijdag op TV Dordrecht: Dodenherdenking op het Sumatraplein

Honderden Dordtenaren hebben zondagavond de Dodenherdenking op het Sumatraplein bijgewoond. Voor de ...

‘Van school gerukt, gedeporteerd en vermoord’: Gedenksteen vertelt pijnlijke geschiedenis

Stichting Joods Overleg en de gemeente Dordrecht hebben donderdag een herinneringstegel aan de Joods...

Vincent ‘bevrijdde’ Dordrecht en dat vergat hij nooit meer

Wat is de beste plek om geallieerde tanks neer te zetten? Met die vraag is kapitein Vincent Gray van...

Zwijndrecht eert verzetskoerier Jeanne Berkelaar met eigen park

In Zwijndrecht werd in het afgelopen jaar één straat vernoemd. Bijzonder is het dus des te meer dat ...