Dordrecht, Netherlands

Kamers met Aandacht En De Rustplek bundelen krachten om dakloosheid tegen te gaan

Een van de gastgezinnen van de Rustplek RTV Dordrecht
Kamers met Aandacht en De Rustplek creëren rustige en tijdelijke opvangplekken voor Dordtenaren die dat nodig hebben. In plaats van elkaar te beconcurreren, hebben beide partijen besloten om samen te werken. “We vissen een beetje in dezelfde vijver. Je kunt concurrenten met elkaar of je kunt elkaar een handje helpen en wij hebben gekozen voor dat laatste”, vertelt Mirjam van den Hoek coördinator van Kamers met Aandacht.
Marie Frenay | Erik van Krimpen | 21 april 2023 17:21 | Aangepast op 21 april 2023 17:21
De Rustplek en Kamers met Aandacht hopen met deze nieuwe samenwerking meer gastvrijheid te creëren voor Dordtenaren die dreigen dakloos te raken. In Dordrecht is dat een groeiend probleem, bleek uit onze videoreportage over de overvolle nachtopvang van het Leger des Heils.
Bekijk hieronder de videoreportage (let op! De tekst loopt door onder de video):
Beide organisaties hebben dus hetzelfde doel, maar verschillen een klein beetje in doelgroep. Zo vangt Kamers met Aandacht vooral jongeren tussen de 18 en de 23 jaar op die een kamer willen huren. “Het gaat dan vooral om jongeren die niet kunnen terugvallen op een sociaal en ondersteunend netwerk”, vertelt Mirjam van den Hoek coördinator Kamers met Aandacht. “Het gaat om jongeren die na hun achttiende uit jeugdzorg worden gezet of om jongeren die na hun achttiende nog bij hun ouders wonen, maar daar in de knel terechtkomen”, voegt Mirjam eraan toe.

De Rustplek zorgt ervoor dat volwassenen tijdelijk terechtkunnen bij een gastgezin. Het gaat dan om Dordtenaren die om verschillende redenen even niet thuis kunnen wonen. Denk dan aan mensen met relatieproblemen of aan mensen die in een traject zitten om hun weg terug te vinden naar zelfstandigheid. “Bij De Rustplek is het zo dat je een heel uitgebreid proces vooraf hebt. Elke gast moet ook beschikken over een uitwijkadres mocht er een probleem ontstaan in het gastgezin”, vertelt Elza Hogendoorn coördinator van De Rustplek.

Intiem, maar moeilijk proces
Het ontvangen van gasten is een intiem proces vertelt een van de gastgezinnen van De Rustplek. “Het hebben van een gast in huis betekent dat je je gaat hechten aan die gast en dat is op zich wel heel mooi, maar het kan ook duidelijkheid geven in problematiek die er speelt en dan is het wel zoeken. Wat is onze rol daarin?”, legt Ria Boele uit. Ria en haar gezin zijn een uitzondering op de regel. Het vinden van een geschikt gastgezin is namelijk niet zo gemakkelijk.

De samenwerking tussen beide partijen moet er straks voor zorgen dat zij gasten en gastgezinnen makkelijker naar elkaar kunnen doorverwijzen. Zowel Kamers met Aandacht en De Rustplek zijn namelijk op zoek naar gezinnen die een kamer beschikbaar willen stellen voor Dordtenaren die dat hard nodig hebben. “We hebben in totaal 11 gastgezinnen en in 2022 hadden wij 51 aanvragen”, legt Elza Hogendoorn uit. Het is daarnaast niet altijd makkelijk om de juiste match te maken. “Verhuurders bieden zich dan aan, maar ook zij hebben specifieke voorkeuren. Soms willen ze alleen maar een niet rokende jongeren of er zijn jongeren die allergisch zijn voor huisstofmijt en niet in een kamer kunnen met vloerbedekking”, zegt Mirjam.

Volgens Elza is het extra moeilijk om kamers te vinden voor mannen en moeders met kinderen. “Bij moeders met kinderen heb je meer ruimte nodig en dat is vaak lastig te vinden”, legt de coördinator uit. Daarnaast is de doelgroep de afgelopen tijd een klein beetje veranderd. “Steeds vaker melden economische daklozen zich bij ons”, zegt Elza. Het is daardoor moeilijker geworden om te bepalen wie je wel kunt helpen en wie niet.

Verrijking
Ondanks de complexiteit van het proces geeft de familie Boele aan het toch ook vooral een belangrijk en mooi initiatief te vinden. “Het is gewoon een verrijking van je eigen blik op de maatschappij. Je krijgt hier namelijk mensen die hier tijdelijk verblijven en daarna weer verder kunnen en dat is mooi”, vertelt Ria Boele.

Meest gelezen

Papendrechtsebrug (N3) gaat volgend jaar negen maanden lang dicht

Corrado Francke | Jonathan Sekeris | 26 mei 2025 15:52

Lees ook

AandachtsAward 2023 voor Kamers met Aandacht: ‘Innovatief concept’

Het Dordtse initiatief Kamers met Aandacht heeft de AandachtsAward 2023 gewonnen. Dit is een award u...

Kamers met Aandacht kan vanaf nu kleine verbouwingskosten vergoeden

Kamers met Aandacht, een stichting die kamers zoekt voor jongeren tussen de 18 en 23 jaar, kan nu oo...