Dordrecht, Netherlands

Kinderboek over indringende geschiedenis Nederlands-Indië

Blauwe ogen en blonde haren. Aan de kinderen van Stéphanie Teekens is niet te zien dat zij een Indische achtergrond heeft. Precies daar gaat het nieuwe kinderboek ‘Mama, waarom zijn wij Indo’s?’ over, dat Stéphanie zelf schreef en illustreerde. De rijke Nederlandse Indische geschiedenis die niet mag verdwijnen, vindt zij.
Stephanie Roggekamp | 7 juli 2021 15:00 | Aangepast op 7 juli 2021 15:00
Stéphanie wist behalve de Indische gebruiken van haar familie weinig af van de historie van voormalig Nederlands-Indië en Indonesië en hoe haar voorouders die hebben beleefd. De Nederlands Indische geschiedenis kent vele beladen verhalen, zoals de bijvrouwen die Hollandse militairen hadden en de politionele acties. Toch is Stéphanie erin geslaagd om het te vertalen naar een kinderboek."Het zijn zware onderwerpen, maar ze moeten verteld worden; juist ook aan kinderen."

Voor het boek besloot ze zelf op onderzoek uit te gaan naar haar verleden. Het is een verhaal dat ze graag wil doorgeven aan haar kinderen. Omdat er in de Indische cultuur vaak gesproken wordt van ‘Indisch zwijgen’, vooral vanuit de eerste generatie, vond ze het belangrijk het verhaal door te vertellen.

Nederlandse geschiedenis

Ze is van mening dat het helpt om jezelf beter te begrijpen als je weet wat je afkomst is. "Daarnaast is het ook een stukje Nederlandse geschiedenis," vertelt Stéphanie. Een geschiedenis waar iedereen meer van af zou moeten weten. Het boek ‘Mama, waarom zijn wij Indo’s?’ vertelt het verhaal van haar voorouders, maar het zal voor veel Indische families herkenbaar zijn. Al deze families hebben hun eigen verhaal, maar delen stuk voor stuk een geschiedenis die ze met elkaar verbindt.

Het was voor Stéphanie een hele zoektocht om steeds meer over haar geschiedenis te leren kennen. Het duurde daarom ook een ander half jaar voordat het boek klaar was. Tijdens het maken van het boek besefte ze ook steeds meer hoe het voor haar vader geweest moest zijn om op zevenjarige leeftijd naar Nederland te komen. "Mijn dochter is ook zeven en opeens kon ik goed voor me zien hoe raar het voor hem moest zijn geweest om als kind naar een ander land te vertrekken."

Het boek is te bestellen via de website Mama, waarom zijn wij Indo’s? en bij Toko Yvon aan het Admiraalsplein. Vanwege grote belangstelling wordt er in augustus een tweede druk uitgebracht.

Meest gelezen

Explosie bij apotheek, twee verdachten in beeld

Redactie Streek 56 | 17 dec 2025 10:45

Woede om geopende graven Essenhof, geen vervolging en raadsenquête

Corrado Francke | Redactie Streekomroep | 17 dec 2025 17:00

Lees ook

Het Jaar van Nanning Mol: 'Ik scoorde geen punten bij een paardenfan'

In 'Het Jaar Van' gaan we langs bij streekgenoten die een bijzonder jaar achter de rug hebben. Nanni...

Het wordt koud! Koudste kerst in 15 jaar op komst

Op kerstavond valt de vorst binnen en volgt misschien wel de koudste kerst in de afgelopen 15 jaar, ...

Hakenkruis geschilderd op regenboog-zebrapad Leerpark

Het regenboog-zebrapad op het Leerpark in Dordrecht is maandag beklad. Er was met zwarte verf onder ...

Brand in machinekamer van binnenvaartschip

Op een binnenvaartschip aan de Lekdijk in Nieuw-Lekkerland heeft dinsdagochtend brand gewoed. Het vu...

Ramen vernield en beklad, hoofdkantoor Fokker opnieuw doelwit

Het hoofdkantoor van Fokker Aerospace in Papendrecht is beklad en ruiten zijn vernield. In de nacht ...

Darter Plaisier stunt op WK, Ambachters leven mee: ‘Vol spanning gekeken’

De stunt van Wesley Plaisier op het WK darts is in zijn woonplaats Hendrik-Ido-Ambacht niet onopgeme...