gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

L. zou zelfs vrienden hebben opgelicht, woensdag mag hij vrij: 'Zijn situatie is nijpend'

759e4b36b38adfb0dafacbe93c65048b.jpg

Hij moet zijn paspoort inleveren, zich regelmatig melden bij de politie, maar hij komt wel vrij. Dordtenaar L. zit al zo lang in voorarrest dat het volgens de rechter genoeg is geweest. Hij zou zeker zeventig beleggers voor in totaal minstens anderhalf miljoen euro hebben opgelicht.

Rijnmond |  | Aangepast op
Een van zijn slachtoffers zit best met een bloedend hart bij de rechtszaak, zegt ze. Tijdens een denkpauze van de rechters ziet ze de bui al hangen. "Als hij vrij komt, is hij binnen een week weg. Die heeft ergens het geld gestasht (opgeborgen, red.) Hij heeft dat al eens gezegd: als ik vrij kom ben ik weg. Zijn kinderen neemt hij dan gewoon mee."

Dat ze haar geld kwijt is, heeft de vrouw min of meer aanvaard. Ze hoopt dat de van oplichting beschuldigde L. een gepaste straf krijgt. "Het doet pijn dat ik ben opgelicht door een vriend", zegt ze.

Ze kenden elkaar al jaren. Die vriendschap is nu kapot.
Eigenlijk zou de oplichtingszaak deze vrijdag inhoudelijk worden behandeld. Maar omdat er zoveel slachtoffers hun zegje willen doen, heeft de Rotterdamse rechtbank besloten om er twee dagen voor uit te trekken. Wegens drukte is er pas ruimte op 27 en 28 maart 2025. Daarvoor biedt de rechter verdachte en gedupeerden haar excuses aan.

Mede vanwege die lange wachttijd besluit de rechtbank dat L. inderdaad voorlopig uit de cel mag. Als hij zijn Nederlandse paspoort en ID-kaart van Dubai inlevert, komt hij woensdag om 12.00 uur vrij. L. heeft dan vrijwel een jaar in voorarrest gezeten.

De Dordtenaar moet zich dan wel met regelmaat bij de politie melden en zijn verblijfplaats doorgeven. De voorlopige vrijlating duurt tot het moment van het vonnis. Dan wordt duidelijk of hij terug de cel in moet of dat hij definitief vrij man is, bijvoorbeeld in het geval van vrijspraak.

'Nijpende situatie'
Net als de voormalige kennis van L. heeft ook de officier van justitie zijn bedenkingen. "Ook binnen Europa zou hij zeer moeilijk te vinden zijn", zegt hij. "Het Openbaar Ministerie is bang dat meneer met de noorderzon vertrekt. Dat er ergens nog een grote zak geld staat. Want die is niet gevonden. We zijn bang dat de benadeelden in maart in een zaal zitten zonder dat meneer er is."

Maar de officier ziet ook dat het voorarrest nu al een jaar duurt. "Dat meneer ingrijpende belangen heeft, is een feit. Ik zie ook dat de situatie nijpender geworden is."

Advocaat Pamela van Dongen pleitte al eerder voor voorlopige vrijlating van haar client. "Het is echt belabberd in de penitentiaire inrichting waar hij verblijft", zegt ze vrijdagochtend. "Het personeelsgebrek is enorm, wekelijks vallen er activiteiten uit. Hij zit veel meer tijd achter de deur dan wenselijk is. Daardoor is deze detentie veel zwaarder dan hij zou moeten zijn."

Ook thuis wordt L. gemist. "De schreeuw om papa wordt steeds groter", zegt advocaat Van Dongen.

Werkwijze
Vanuit zijn kantoor in Dordrecht zou L. voor minstens zeventig mensen een 'trading bot' hebben laten handelen. Een speciaal daarvoor geschreven computerprogramma koopt en verkoopt automatisch crypto- en gewone valuta en zou op de lange termijn stelselmatig geld moeten verdienen. Er zijn voorbeelden dat dat best werkt.

Maar hier loopt het anders. Er blijkt gehandeld te worden op demo-rekeningen met fictief geld. Het echte geld lijkt weg. Volgens het OM heeft L. er een dure Mercedes en BMW van gekocht.

L. liet tijdens eerdere zittingen al weten dat het het geld nog ergens is en dat hij alles terug wil geven. Maar daar geloven zowel justitie als gedupeerden niet meer in. De schade is groot. Een belegger gaat vooralsnog het schip in voor 230.000 euro, een ander voor 115.000 en weer een ander voor 80.000.

Dochters
De verdachte is aangehouden toen hij in de auto zat om zijn dochters naar school te brengen. Die dochters mist hij nu ook vreselijk, zegt hij als laatste woord voordat de rechters moeten besluiten over de voorlopige vrijlating.

"Ik wil helemaal niet vluchten. Ik wil me aan alle voorwaarden houden. Ik wil er gewoon voor mijn meisjes zijn, ik heb hier mijn leven", zegt hij. "Er zijn bekenden van u die zich als gedupeerde hebben gemeld", zegt de rechter over de vrijlating. "Daar kunt u wellicht ook moeilijker aan ontkomen."

Als L. de rechtszaal verlaat, zoekt hij oogcontact met die oude bekenden op de publieke tribune. Hij krijgt een koude blik terug.

Lees ook

foto herdenkingvlag artikel.png

Speciale vlag gehesen bij herdenking bombardement Moerdijkbrug

Het bombardement op de Moerdijkbrug van 13 mei 1940 is herdacht bij het monument in Dordrecht. Dit jaar heeft de stichting van de herdenking een nieuw attribuut om te laten zien: een vlag die de herdachte mannen als laatst hebben gegroet, voordat ze op hun fatale missie gingen.

foto dordt in stoom 1.png

Hemelvaartsdag op TV Dordrecht: Dordt in Stoom

Over een paar weken is het zover: Dordt in Stoom. Dit jaar is het spektakel in het laatste weekend van mei. Om alvast een beetje in de sfeer te komen blikken we met TV Dordrecht deze donderdag terug op de festiviteiten van vier jaar geleden. De vlootshow, het stoomrondje, alles komt voorbij.

Koos Wieman poppenspeler.png

Koos vermaakt al bijna 50 jaar jong en oud met zijn poppentheater

"Janus, Janus, kom je nog een keer?" Het vertrouwde geluid galmt weer over het Rotterdamse Binnenwegplein. Sinds vorige week zijn de luiken van het poppentheater weer open. Al 46 jaar staat Jacobus Wieman uit Dordrecht, ook wel Koos genoemd, hier van mei tot oktober bijna elke week om Rotterdammers te vermaken.

5a186b107b87fc9659d2d58399a887a2.jpg

Ruim 130 instellingen uit onze streek brengen dakloosheid in beeld: ‘Het is hard nodig'

Om het aantal daklozen in onze streek goed in beeld te krijgen, worden in negen gemeenten speciale tellingen gehouden. Er wordt gezocht naar onzichtbare dak- en thuislozen, met als doel om in kaart te brengen hoeveel het er precies zijn. “Men denkt vaak aan de man op het bankje op straat of de mensen in de opvang, maar het is echt een stuk breder dan dat."

tempFileForShare_20260513-171909.jpg

Noordtunnel dicht na ongeluk, meer dan een uur vertraging op A15

De Noordtunnel is woensdagmiddag tijdelijk dicht geweest in de richting van Gorinchem. Dit na een ongeluk tussen drie voertuigen. Wel leverde de botsing een lange file op: volgens Rijkswaterstaat was de vertraging op de A15 meer dan een uur.

opma breidel.png

‘Iedereen verdient een plek’, Ad bezoekt Cultureel Educatief Centrum Dordrecht

Een nieuwe aflevering van Op Pad Met Ad duikt in de wereld van het Cultureel Educatief Centrum Dordrecht (CECD). Gevestigd op de plek waar ooit treinkaartjes werden verkocht, heeft het centrum een belangrijke functie in de verhalen rond diversiteit en inclusie. Maar het streeft ook naar aandacht voor en erkenning van de slavernijgeschiedenis van de stad.