Dordrecht, Netherlands

Laatste twee Sliedrechtse Merwedegijzelaars herdacht met struikelstenen

Barend de Bruin (links) en Cornelis de Rek (rechts) Streekomroep 56
Cornelis de Rek en Barend de Bruin hebben een blijvende plek in het straatbeeld van Sliedrecht gekregen. Voor beide Sliedrechters zijn vrijdagmiddag struikelstenen gelegd.
Erik van Krimpen | 17 mei 2025 08:00 | Aangepast op 16 mei 2025 18:13
Het is vrijdag precies 81 jaar geleden dat Cornelis en Barend tijdens de Merwederazzia werden opgepakt. Zonder iets misdaan te hebben, werden ze overgebracht naar Kamp Amersfoort en vervolgens naar Duitsland. Beide jonge mannen overleefden dat niet.

Merwedegijzeling
Op 16 mei 1944 voerden de nazi’s een grote vergeldingsactie uit. Volgens Rien Visser, voorzitter van Stichting Struikelstenen Sliedrecht, begon het allemaal in Hardinxveld-Giessendam. “Daar werd door de Duitse bezetter een persoon vermoord. Het verzet nam wraak door landwachters te lokken naar de Helsluis in de Biesbosch, waar ze werden doodgeschoten.” Wat volgde, was de Merwedegijzeling, waarbij zeshonderd mannen tussen de 18 en 26 jaar werden opgepakt.

Onder hen Cornelis en Barend. Cornelis werd opgepakt tijdens grondwerk in de Tolsteeg in het dorp. Barend was onderweg naar zijn werk in de Biesbosch toen hij door Duitsers werd tegengehouden en terugkeerde naar het huis van zijn oom en tante. Later die dag werd hij alsnog opgepakt tijdens een huiszoeking.

Met deze twee struikelstenen zijn nu alle elf Sliedrechters herdacht die op 16 mei 1944 tijdens de Merwedegijzeling werden opgepakt en de oorlog niet overleefden. Na het leggen van de struikelstenen aan de Rivierdijk en de Joost van den Vondelstraat legden familieleden een witte roos en werd een minuut stilte gehouden.

Kijk hieronder naar de reportage over leggen van de struikelstenen in Sliedrecht:

Lees ook

Sinterklaas is weer in Dordrecht: zo zag de feestelijke intocht eruit

Het was nog even spannend, maar na de nodige hindernissen is Sinterklaas toch echt veilig aangekomen...

Wie wordt de nieuwe Biai of Hahn? FC Dordrecht zoekt doelman voor de toekomst

Aan de Krommedijk was het woensdag een komen en gaan van talentvolle keepers. Tijdens de eerste edit...

De Sint komt eraan: hier in Dordrecht kun je hem vandaag zien

De spanning neemt toe, want Sinterklaas is in aantocht. Als alles goed gaat, meert de Goedheiligman ...

Fiona helpt mee in deze supermarkt met vlees inpakken: ‘Niet moeilijk’

De Jumbo Foodmarkt in winkelcentrum Sterrenburg in Dordrecht heeft er in één klap zes nieuwe collega...

Zaterdag in Studio De Witt: In gesprek met fotograaf Louis Meulstee

Presentator Ben Corino gaat zaterdagochtend in Studio De Witt in gesprek met de Dordtse fotograaf Lo...

Hij komt, hij komt: de lieve, goede Sint is er op deze locaties

Sinterklaas en zijn pieten hebben hun reis uit Spanje bijna achter de rug en komen zaterdag aan in d...