gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Marcel en Pieternel verloren hun zoon bij botsing tussen trein en vrachtwagen: 'Het is zo onwerkelijk'

3663b6c9adcfe8d9e1dd7ec265d5cc6b.jpg

Lars Bussing uit Zwijndrecht krijgt een gedenksteen op Kijfhoek. De 25-jarige treinmachinist overleed precies een jaar geleden na een botsing tussen een goederentrein en een vrachtwagen bij Hooge Zwaluwe in Brabant. Het gedenkteken geeft zijn ouders troost, vertellen ze aan Rijnmond in een openhartig interview.

Rijnmond | Redactie Streekomroep |  | Aangepast op
Als moeder Pieternel op 28 augustus de politie aan de deur krijgt, heeft ze nog geen idee welke tragedie haar te wachten staat. Het is een zonnige dag, ze komt net uit de tuin en opent nietsvermoedend de voordeur voor de twee agenten. Ze vragen haar naam en of ze de moeder van Lars is. "Ik dacht in eerste instantie aan een ongeluk met zijn motor. Dat was altijd mijn grote angst, maar die motor stond nog thuis."

'Grond onder mijn voeten vandaan'
Als ze vertellen dat hij tijdens zijn werk is overleden, kan ze het niet meteen geloven. Ze belt haar man en dochter en vraagt of ze naar huis willen komen. "In één keer staat je wereld stil. Het is zo onwerkelijk." Ook vader Lars is in shock. "De grond zakte onder mijn voeten vandaan. Ik geloofde het pas toen ik hem zag."

Dat is een dag later, in het mortuarium waar Lars ligt opgebaard. "We mochten niet naar de plek van het ongeluk. Daar werd tot 's avonds laat onderzoek gedaan. Gekmakend, want we hadden geen idee waar hij al die tijd was. Maar achteraf is het goed dat we niets hebben gezien. Hij heeft daar nog heel lang gelegen."
af83eb11dac5aa44280d1043e711a758.jpg
Chauffeur reageert niet
Achteraf horen ze van zijn collega's hoe het ongeluk kon gebeuren. Lars stond met twee collega's op het balkon van de goederentrein. De mannen zien een vrachtwagen in de verte komen aanrijden en waarschuwen de chauffeur met geluid- en lichtsignalen.

Te laat merken ze dat de chauffeur niet reageert. Ze proberen te remmen, de chauffeur geeft geen voorrang, een frontale botsing volgt. De klap wordt Lars direct fataal. Eén collega raakt lichtgewond. De vrachtwagenchauffeur blijft ongedeerd.
"Het is naar mijn idee een heel overzichtelijk stuk daar. Als je actief deelneemt aan het verkeer, zou je de trein moeten horen en zien," verzucht de moeder. "Er is weliswaar geen bovenleiding maar er staan wel waarschuwingsborden. Die had hij ook kunnen zien."

Slagboom ontbreekt
Het is een troost, zeggen ze, dat Lars niet heeft geleden. Maar de wetenschap dat zijn dood mogelijk had kunnen voorkomen als de overgang beter beveiligd was, maakt hen boos. Op de onbewaakte overgang aan de Zanddijk bij Hooge Zwaluwe staan alleen rood-witte andreaskruisen en een waarschuwingsbord met de tekst 'Let op trein'. Een slagboom ontbreekt.

Dochter Sasha en haar nichtjes besluiten kort na het ongeluk een petitie te starten, waarin ze vragen om deze plek -maar liever ook alle andere onbewaakte overgangen- van een slagboom te voorzien. De petitie is al bijna achtduizend keer ondertekend. "Dat doet ons goed en het geeft ook aan dat mensen de noodzaak ervan inzien. We nemen allemaal deel aan het verkeer en je wilt dat het zo veilig mogelijk gebeurd."

156 onbewaakte overgangen in de regio
Volgens ProRail heeft de regio Rijnmond 156 onbewaakte overgangen langs de goederenspoorlijn. Niet iedereen weet dat de trein daar voorrang heeft. Maar ze allemaal van slagbomen voorzien, gaat miljoenen euro's kosten, zegt een woordvoerder. De spoorwegbeheerder gaat nu wel, na overleg met treinmachinisten, borden plaatsen bij de overgangen in het haven- en industriegebied. Daarop komt de tekst 'Let op, trein heeft voorrang', als extra waarschuwing voor verkeersdeelnemers.

De ouders van Lars hadden het liever anders gezien, maar hebben begrip voor de keuze. Pieternel: "ProRail is afhankelijk van de middelen die de overheid hen geeft. En dit is niet een punt waar je direct aan denkt vanwege het enkele spoor en het geringe treinverkeer. Maar goed...."

Aanpassing komt te laat voor Lars
Voor Lars komt de aanpassing te laat. Zijn ouders blijven achter met de herinneringen aan hun zoon. Thuis hangt overal zijn portret. Een kaarsje brandt permanent bij zijn urn in de vorm van een zeeschelp. Op tafel ligt een fotoboek dat zijn vrienden over hem maakten, vol liefdevolle teksten en foto's van een gelukkig en druk sociaal leven. Marcel: "Lars was een rustige jongen die gelukkig alles uit het leven heeft gehaald. Hij hield van motorrijden, technomuziek, mooie auto's en knutselen."

Hun zoon woonde sinds kort niet meer thuis, maar liet na vertrek nog veel spullen achter in de ouderlijke woning in Zwijndrecht. Op de zolderverdieping toont zijn vader de motorspullen van Lars, de verstofte rode Alfa Rome-autootjes die hij verzamelde en de modelspoorbaan die de jonge machinist vanaf zijn twaalfde zelf heeft aangelegd.

Marcel: "Opa Andries heeft hem de liefde voor de trein bijgebracht. Ze gingen elke week naar het station om naar treinen te kijken. Voor Lars stond het al vroeg vast dat hij machinist wilde worden, met een voorkeur voor het goederenvervoer." Na zijn opleiding kon hij bij DB Cargo aan de slag. Daar werkte hij zes jaar met Kijfhoek als standplaats.

f4d0b1f6bc73337e589a7093b6020326.jpg
200 collega's bij uitvaart
Pieternel: "Zijn collega's vroegen of ze op de uitvaart mochten komen. Natuurlijk, zeiden we. Toen bleek dat er zo'n 200 collega's kwamen. Dat deed ons goed. Ook dat een trein bij Zwijndrecht heeft getoeterd vlak voor de uitvaart begon. Kippenvel, zo mooi."

Het zegt volgens hen iets over de betrokkenheid van het bedrijf bij de werknemers. En dat zijn collega's Lars niet zijn vergeten. Want volgende week wordt een gedenkteken voor hem onthuld op Kijfhoek, op de thuisbasis van zijn werkgever DB Cargo.

Familie, vrienden en collega's zullen hierbij aanwezig zijn. Marcel en Pieternel hebben nog geen idee hoe de gedenksteen eruit komt te zien. "Maar het geeft aan dat het ook op hen impact heeft gemaakt. Het had hen ook kunnen overkomen."

Extra maatregelen
DB Cargo heeft na het ongeluk extra maatregelen genomen om nieuwe ongelukken te voorkomen. Machinisten mogen niet langer op het balkon van rijdende treinen staan, tenzij er bijvoorbeeld onvoldoende zicht is. Ook in de opleiding wordt voortaan extra benadrukt dat verkeersdeelnemers de hoorn niet altijd horen, door bijvoorbeeld het gebruik van koptelefoons.

Het onderzoek van de arbeidsinspectie naar het ongeluk loopt nog, net als de juridische afwikkeling tussen de partijen. De familie Bussing heeft geen contact met de chauffeur van de vrachtwagen die op de trein botste. Daar heeft vooral de vader van Lars geen behoefte aan. Het transportbedrijf heeft wel een boeket bloemen laten bezorgen.

Dit is een verhaal van onze mediapartner Rijnmond.

Lees meer over:

Lees ook

2604255001.jpg

112-nieuws: auto slaat over de kop net na tunnel, veel rook bij brand

Op de A15 bij Alblasserdam is zaterdagmiddag een auto over de kop geslagen. In hetzelfde dorp was vlak daarna brand, waarbij veel rook vrijkwam. Dat was goed te zien vanaf de A15, waar het verkeer enige tijd muurvast stond door het ongeluk.

koningsconcert.png

Zondag op TV Dordrecht: Koningsconcert 2024

Als je niet in de gelegenheid bent om naar Oranje Live te komen, maar wel al een beetje in de sfeer wil komen van Koningsdag 2026, kun je deze zondag op TV Dordrecht kijken naar het Koningsconcert uit 2024.

84e52b4a-22f4-40ee-8552-260a6fc4bf8c.JPG

IJsclub organiseert bobsleekampioenschap op zand en stro: 'We wilden wat anders'

Wat doe je als ijsclub als er geen ijs ligt? Bij ijsclub De Giessen in Giessenburg weten ze daar wel raad mee. In aanloop naar Koningsdag organiseren zij zaterdagmiddag een bobsleekampioenschap voor hun dorpsgenoten. Deze wedstrijd is alleen niet op ijs, maar op zand en tussen strobalen én met omgebouwde skelters.

lintjespapendrecht2.JPG

LINTJESREGEN

Van echtparen tot wethouder: deze streekgenoten zijn onderscheiden

Bijna negentig mensen in de streek zijn vrijdag koninklijk onderscheiden tijdens de traditionele lintjesregen. Het gaat om personen die zich langdurig hebben ingezet voor de samenleving, bijvoorbeeld als vrijwilliger bij een (sport)vereniging, kerk of stichting.

yv2026424NKS06090.jpg

Toptien is leuk, maar FC Dordrecht baalt flink van missen play-offs

FC Dordrecht eindigt voor het derde seizoen op rij in het linkerrijtje, maar kan er weinig plezier aan beleven. “We zijn heel het seizoen bezig geweest om de play-offs te halen en dat is helaas niet gelukt”, vat aanvoerder Sem Valk samen.

yv202642493A05796.jpg

FC Dordrecht verliest duister duel, maar eindigt in het linkerrijtje

FC Dordrecht heeft geen resultaat overgehouden aan de laatste speelronde. In een duel vol haperende stadionlampen tegen Willem II trok de ploeg van Dirk Kuijt aan het kortste eind: 1-2.