gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Minister: polder deels onder water, maar veel voorzieningen blijven

aaff63cf8a61c28c6a9ea5828e4390a9

De Hel- en Zuilespolder wordt flink onder handen genomen. Maar niet getreurd: de fiets- en wandelpaden in het gebied blijven bestaan. En kanoën kan in de toekomst onder begeleiding van een gids. Dat staat in het besluit van minister Sophie Hermans (Infrastructuur en Waterstaat). “Het is de meest geschikte locatie om een groot deel van de opgave te realiseren.”

Redactie Streekomroep | Jonathan Sekeris |  | Aangepast op
Met die ‘opgave’ doelt de minister op de Europese doelen voor waterkwaliteit die moeten worden behaald. De Hel- en Zuilespolder is essentieel om die doelen te realiseren, luidt de onderbouwing van de minister. Andere gebieden in de omgeving zijn als minder geschikt geacht en daarom afgevallen.

In verbinding met rivier
In het besluit wordt beschreven dat er stromende geulen worden aangelegd die in verbinding staan met de Merwede, Moldiep en Helsloot. Door deze inrichting wordt de polder een getijdengebied: een gebied dat bij eb droogvalt en bij vloed overstroomt. Dit wisselt elkaar regelmatig af.

De stromende geulen hebben een positief effect op allerlei vissen om op te groeien en voedsel te zoeken, zoals sneep, roofblei en kopvoorn. Maar ook trekvissen zoals zalm, zeeprik en paling. Ook zorgt het besluit ervoor dat de kans op overstromingen afneemt en de polder vruchtbaarder wordt.

Protest
Eind vorig jaar stuurde vrijwel de gehele Dordtse gemeenteraad een brandbrief naar de toenmalige minister Barry Madlener, waarin geprotesteerd werd tegen dit plan. In de brief maakte de raad zich zorgen over de gezondheid van de inwoners en over de planten en dieren in de Biesbosch. De bodem van de Hel- en Zuilespolder bevat PFAS en andere chemicaliën. Door het graven in de bodem zal de vervuilde grond doorspoelen naar andere gebieden, vreesden de raadsleden.

Daarnaast werd in de brief benadrukt dat de polder cultuurhistorische waarde heeft, waar veel mensen graag recreëren. Er staat onder andere een Bed & Breakfast (B&B), een grote boomgaard en een boerderij met een kudde scharrelkoeien. Ook de laatste loslopende schaapskudde van Dordrecht is te vinden in de polder.


Wat blijft en wat verdwijnt?
“De voorgestelde maatregelen in de Hel- en Zuilespolder vindt een aantal partijen niet wenselijk. Waarbij gewezen is op het cultuurhistorisch landschap van de polder, de aldaar aanwezige natuur en de recreatieve waarden voor bijvoorbeeld vissers en wandelaars vanuit het Biesboschcentrum. Ondanks deze argumenten blijft de Hel- en Zuilespolder de meest geschikte locatie om een groot deel van de opgave te realiseren”, luidt het besluit van het ministerie.

Tijdens de vorming van het plan zijn met belanghebbenden wensen opgehaald. Een aantal van die wensen zijn opgenomen in het ontwerp. Voor een aantal wensen was dit niet mogelijk, staat in het besluit.

De wensen die wél zijn gehonoreerd zijn onder andere het behoudt van een aantal woningen en de B&B. Ook blijven fiets- en wandelpaden behouden. De schaapskudde die in het gebied graast, zal in de toekomstige situatie kunnen blijven grazen. Aan de wens om in het gebied te kunnen kanoën wordt in beperkte mate voldaan: in het gebied mag je in de toekomst alleen nog maar kanoën met een gids in een bepaalde periode.

Er is daarnaast de wens geuit om recreatievaart toe te staan in de Hel- en Zuilespolder. Deze wens kan niet ingewilligd worden omdat de polder een hoge natuurwaarde heeft voor vogels en vissen. Ook zijn er veel opmerkingen gemaakt over Het Wantij: om meer oevers aan te leggen én de mogelijkheden voor sportvissen te behouden. Uit zorgvuldig onderzoek is gebleken dat beide niet mogelijk is, aldus het besluit.

Lees meer over:

Lees ook

bouw Kraanspoor

Na dertig jaar wachten kan bebouwing Noordoevers beginnen: 'Heel bijzonder'

Na drie decennia van voorbereiding, is deze week dan echt de bouw begonnen van de eerste woningen aan de oever van de rivier de Noord. Nieuwbouwproject Kraanspoor is het eerste deel van een grote nieuwbouwwijk, genaamd De Noordoevers. Waar de komende tien jaar zo'n 800 woningen zullen verrijzen.

IMG_8032 (1)

Fietsen geweerd uit trein en minder stops, onbegrip in dit dorp: ‘Erg triest’

Als de Papendrechtsebrug straks maandenlang dicht is, mogen reizigers op de MerwedeLingelijn geen fietsen meer meenemen. Volgens de provincie broodnodig, maar sommige forenzen begrijpen er helemaal niets van. “In de avond is het heel handig om je fiets mee te nemen, dan kan je lekker de stad in”, zegt de Hardinxveldse tiener Jan den Breejen. In zijn dorp vallen de maatregelen helemaal niet goed: dat dorp wordt namelijk dubbel geraakt.

thumb website

School heeft zo snel mogelijk extra lesruimte nodig: ‘Anders leerlingen ‘nee’ verkopen’

Praktijkschool De Sprong in Sliedrecht heeft zo snel mogelijk extra lesruimte nodig. Het leerlingenaantal groeit en daardoor wordt het huidige gebouw te klein. Met zo’n 150 leerlingen is het nu al improviseren, maar dat probleem wordt na de zomervakantie nog groter. “We moeten gaan improviseren.”

fotorws

Dit zijn de vijf meestgestelde vragen over de afsluiting van de Papendrechtsebrug

Sinds bekend is dat de Papendrechtsebrug negen maanden dichtgaat voor al het verkeer, wordt Rijkswaterstaat overspoeld met vragen en opmerkingen. De duur van de afsluiting is voor veel mensen een heikel punt, merkt omgevingsmanager Diana Wonnink. “Het is geen fijne boodschap om te moeten brengen.”

dordtinstoom

Stoomrondje en een fluitconcert: alles wat je moet weten over Dordt in Stoom

Schepen bewonderen, een ritje maken met een stoomtrein of je laten trakteren op een oorverdovend stoomfluitconcert. De 21ste editie van Dordt in Stoom staat voor de deur. Vanaf vrijdag tot en met zondag zijn er tal van festiviteiten in Dordrecht. We zetten ze voor je op een rij.

zonneautofoto

Dordtenaar Binke (24) onthult zonneauto: ‘Alles wordt werkelijkheid’

Bijna 5000 kilometer racen binnen acht dagen, puur op energie van de zon en de wind. De leden van het Delft Solar Team hebben een zonneauto gemaakt, waarmee ze dit willen waarmaken. 24-jarige Binke Struik uit Dordrecht is onderdeel van dit Solar Team: “Het is echt enorm gaaf om te doen.”