gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

"Ons onderwijs is uniek in de wereld"

100 jaar geleden werd artikel 23 aan de grondwet toegevoegd, daarmee kwam er vrijheid van onderwijs in Nederland. Dat is reden genoeg voor een tentoonstelling volgens Thijs van Ruiten, directeur van het Onderwijsmuseum. "Wij zijn het enige land ter wereld dat in de grondwet vrijheid van onderwijs heeft vastgelegd."

Petra Scheurwater |  | Aangepast op
Dankzij de wet hebben wij niet alleen christelijke en islamitische, maar ook jenaplan- en montessorischolen. De meeste Nederlanders beseffen volgens Van Ruiten niet hoe bijzonder dit is. "We hebben niet alleen vrijheid van richting, de inrichting van het onderwijs is ook vrij. Dat betekent dat elke leraar in Nederland zelf mag behalen hoe hij les mag geven. Dat is heel anders dan in de rest van de wereld, daar wordt veel meer door de overheid vastgelegd."

De vrijheid van onderwijs ligt geregeld onder vuur, dat geen verrassing voor de museumdirecteur. "Je kunt 100 jaar geleden een wet vastleggen, maar als de maatschappij verandert moet je daar dingen aan veranderen. Dat dit soms lastig is en dat er dingen gebeuren waar je het niet helemaal mee eens bent, kan ik me voorstellen.

Maar één ding moeten we ons altijd realiseren: we hebben 100 jaar vrijheid van onderwijs hebben, maar hebben we al langer dan 200 jaar de onderwijsinspectie. Er is al heel lang toezicht op al deze scholen. Waar het om gaat is dat we altijd goed onderwijs hebben."

De tentoonstelling Vrijheid, blijheid? over 100 jaar Vrijheid van Onderwijs is tot en met juli in het Hof van Nederland te bezichtigen.

Lees ook

fcdordrechtfansfotos.png

Mooie weken en een smet: dit zeggen fans over het seizoen van FC Dordrecht

Fans geven het seizoen van FC Dordrecht een zeven. De Streekomroep maakte een rondje rondom het Supportershome van de club en vroeg trouwe volgers om hun ongezouten mening.

brand.png

Auto en busje van Dordts café verwoest door vlammen, dader op beeld

De bedrijfsbus- én auto van café De Wilhelminaboom in Dordrecht is in de nacht van dinsdag op woensdag verwoest door brand. Van de voertuigen is weinig meer over.

20260428_144827.jpg

Omwonenden geschrokken door brand Spuiweg: ‘Ineens zagen we zwarte rook en vlammen’

Omwonenden van de Spuiweg in Dordrecht hoorden dinsdagmiddag ineens een knal. Ze keken uit het raam en zagen de vlammen uit het brandende gebouw komen, gepaard met veel zwarte rook. “Ik had direct mijn schoenen aangedaan om te evacueren, mocht het deze kant op komen”, vertelt Bart.

werkzaamheden De Paddenstoel.jpeg

Spartelbadje ‘De Paddenstoel’ na werkzaamheden weer open: uitglijden een stuk lastiger

Goed nieuws voor iedereen die met jonge kinderen willen spetteren in het spartelbadje in het Dordtse Wantijpark: vanaf 11 mei gaat die weer open. Maar eerst wordt er nog hard gewerkt om werkzaamheden op tijd af te krijgen.

brandazijnplaats.png

Brand in huis in Dordtse binnenstad: 'Kom niet kijken'

In een huis aan de Azijnplaats in Dordrecht is dinsdagmiddag brand uitgebroken. Hulpdiensten werden even voor 14.30 uur massaal opgeroepen.

politie.jpg

Zo kijkt de politie terug op Koningsdag in de streek

Het was een druk weekend in de streek. Iedereen heeft massaal een oranje outfit uit de kast getrokken om de verjaardag van de koning te vieren. Die drukte kan ook zorgen voor problemen, maar het is dit jaar ontzettend rustig geweest, meldt de politie.