Dordrecht, Netherlands

Opnieuw PFOA-discussie Chemours?

De normen voor de hoeveelheid PFOA in de buurt van Chemours zouden volgens nieuwe richtlijnen van Europa zwaar overschreden worden.
Gert van der Steen | 17 december 2018 11:19 | Aangepast op 17 december 2018 11:19
De EFSA, de Europese autoriteit voor voedselveiligheid, heeft de grenswaarden voor de maximale hoeveelheid van PFOA en PFOS die via voedsel wordt opgenomen 15 maal lager vastgesteld. Beide stoffen zijn gebruikt bij de productie van teflon.

Van PFOA is aangetoond dat het de cholesterolwaarde in het bloed verhoogt.

Chemours zegt sinds 2012 PFOA te hebben vervangen door andere grondstoffen, maar deze stof wordt nog steeds in lozingen van het bedrijf aangetroffen.

RIVM

Het RIVM heeft in het afgelopen jaar verklaard, dat eten van groente en fruit uit moestuinen in de buurt van Chemours veilig is. Dat standpunt handhaven zij ook nu, want de normen van de EFSA worden niet overgenomen. Dat is uitzonderlijk, maar het RIVM heeft deze keer kritiek op zowel de conclusies als op de gehanteerde gegevensverwerking.

Zo stelt zij dat de geciteerde onderzoeken onvoldoende eenduidig zijn om deze verlaging van de normen te rechtvaardigen. Bovendien zou de gebruikte data-analyse ongeschikt zijn om deze grenswaarden te kunnen afleiden.

Internationale kritiek

Ook in andere landen in Europa is kritiek geuit op de onderzoeksresultaten van de EFSA. Zo hebben zowel in Duitsland als in Denemarken de verantwoordelijke instituten kritische kanttekeningen geplaatst bij de gehanteerde methoden.

In het verleden is er ook vaker kritiek geleverd op de EFSA, maar die richtte zich juist op de vraag of de organisatie wel voldoende onafhankelijk is van de industrie.

Lees ook

Sinterklaas is weer in Dordrecht: zo zag de feestelijke intocht eruit

Het was nog even spannend, maar na de nodige hindernissen is Sinterklaas toch echt veilig aangekomen...

Wie wordt de nieuwe Biai of Hahn? FC Dordrecht zoekt doelman voor de toekomst

Aan de Krommedijk was het woensdag een komen en gaan van talentvolle keepers. Tijdens de eerste edit...

De Sint komt eraan: hier in Dordrecht kun je hem vandaag zien

De spanning neemt toe, want Sinterklaas is in aantocht. Als alles goed gaat, meert de Goedheiligman ...

Fiona helpt mee in deze supermarkt met vlees inpakken: ‘Niet moeilijk’

De Jumbo Foodmarkt in winkelcentrum Sterrenburg in Dordrecht heeft er in één klap zes nieuwe collega...

Zaterdag in Studio De Witt: In gesprek met fotograaf Louis Meulstee

Presentator Ben Corino gaat zaterdagochtend in Studio De Witt in gesprek met de Dordtse fotograaf Lo...

Hij komt, hij komt: de lieve, goede Sint is er op deze locaties

Sinterklaas en zijn pieten hebben hun reis uit Spanje bijna achter de rug en komen zaterdag aan in d...