Dordrecht, Netherlands

Opnieuw PFOA-discussie Chemours?

De normen voor de hoeveelheid PFOA in de buurt van Chemours zouden volgens nieuwe richtlijnen van Europa zwaar overschreden worden.
Gert van der Steen | 17 december 2018 11:19 | Aangepast op 17 december 2018 11:19
De EFSA, de Europese autoriteit voor voedselveiligheid, heeft de grenswaarden voor de maximale hoeveelheid van PFOA en PFOS die via voedsel wordt opgenomen 15 maal lager vastgesteld. Beide stoffen zijn gebruikt bij de productie van teflon.

Van PFOA is aangetoond dat het de cholesterolwaarde in het bloed verhoogt.

Chemours zegt sinds 2012 PFOA te hebben vervangen door andere grondstoffen, maar deze stof wordt nog steeds in lozingen van het bedrijf aangetroffen.

RIVM

Het RIVM heeft in het afgelopen jaar verklaard, dat eten van groente en fruit uit moestuinen in de buurt van Chemours veilig is. Dat standpunt handhaven zij ook nu, want de normen van de EFSA worden niet overgenomen. Dat is uitzonderlijk, maar het RIVM heeft deze keer kritiek op zowel de conclusies als op de gehanteerde gegevensverwerking.

Zo stelt zij dat de geciteerde onderzoeken onvoldoende eenduidig zijn om deze verlaging van de normen te rechtvaardigen. Bovendien zou de gebruikte data-analyse ongeschikt zijn om deze grenswaarden te kunnen afleiden.

Internationale kritiek

Ook in andere landen in Europa is kritiek geuit op de onderzoeksresultaten van de EFSA. Zo hebben zowel in Duitsland als in Denemarken de verantwoordelijke instituten kritische kanttekeningen geplaatst bij de gehanteerde methoden.

In het verleden is er ook vaker kritiek geleverd op de EFSA, maar die richtte zich juist op de vraag of de organisatie wel voldoende onafhankelijk is van de industrie.

Lees ook

Vuurwapen blijkt nep: jongen bedreigd met balletjespistool

De drie jongens die worden verdacht van het bedreigen van een jongen in Zwijndrecht hadden geen echt...

Gevangene mag buiten PI werken, maar daar gaat het mis: breekt kaak van collega

Tijdens werkzaamheden buiten de Dordtse gevangenis, heeft een gedetineerde een collega mishandeld. D...

Alles voor ijs in de binnenstad: duiker in het water voor schaatsbaan

Nog drie weken wachten en dan viert de goedheiligman zijn verjaardag. Toeval of niet, tijdens het ho...

Steeds meer boa’s met bodycams, al is niet iedere gemeente voorstander

Steeds meer handhavers in onze regio krijgen bodycams. Ridderkerk is het meest recente voorbeeld waa...

Vakbonden leggen nieuw cao-voorstel Chemours naast zich neer

Vakbonden CNV en FNV hebben het cao-voorstel van Chemours afgewezen. Het chemiebedrijf stelde komend...

Duikers rukken uit om meeuw uit benarde situatie te redden

Het redden van een verstrikt geraakte meeuw in Dordrecht heeft afgelopen weekend veel voeten in de a...