Dordrecht, Netherlands

Oudste kaart Dordrecht weer te bewonderen

De 16de-eeuwse ‘reuzenkaart’ van de Grote Waard is weer te zien in de studiezaal van het Regionaal Archief Dordrecht. De kaart geeft een beeld van de Grote Waard na de St.Elizabethsvloed in 1421.
Gert van der Steen | 12 augustus 2019 14:08 | Aangepast op 12 augustus 2019 14:08
De kaart van 3.95 bij 1.90 m is in de afgelopen twee jaar gerestaureerd. Het papier is gerepareerd en schoongemaakt en de kaart is opnieuw opgespannen.

In cartografisch opzicht is er veel op de kaart aan te merken. Van veel gebieden wordt er een sterk vertekend beeld weergegeven. Het doel van de kaart is dan ook wellicht een weergave van rechten voor de zalmvisserij, waarbij de ‘zalmsteken’ (wilgentenen schuttingen met een fuik) met blokjeslijnen en de naam van de eigenaar zijn aangegeven. Het vermoeden bestaat dat de kaart is getekend in opdracht van de Rekenkamer van Holland in verband met een geschil over de rechten.

Er is nog volop studie naar allerlei zaken die op de kaart te zien zijn, waarvan de betekenis niet duidelijk is.

Meest gelezen

Meisje gewond na aanrijding lijnbus

Redactie Streek 56 | 11 jul 2025 09:01

Big Rivers van start: zo zag de drukke eerste festivalavond eruit

Corrado Francke | Stijn van der Poel | 12 jul 2025 08:00

Lees ook

Dagenlang geen treinverkeer op MerwedeLingelijn

Op de MerwedeLingelijn tussen Dordrecht en Geldermalsen rijden van woensdag 23 juli tot en met zonda...

Meer cruises op komst, maar: ‘We zijn niet alleen een parkeerplaats voor de molens’

De gemeente Dordrecht gaat in zee met cruiseschipmaatschappij Viking om meer riviercruiseschepen naa...

Bomvolle binnenstad bij jubileumeditie Big Rivers: 'Dordrecht op z'n mooist'

Moe maar voldaan kijkt de organisatie van Big Rivers terug op drie dagen feest in Dordrecht. Tevrede...

Gemeente plaatst camera bij huis na explosie

Bij een huis in Zwijndrecht waar vorige week een explosie is geweest, is een mobiele camera geplaats...

Zwijndrecht kapt met spoed bomen vanwege besmettelijke ziekte

De gemeente Zwijndrecht kapt deze week met spoed een aantal bomen. De iepen hebben de zogeheten besm...

Robert de Heer volgt Rik van der Linden op als Dordtse lijsttrekker CU-SGP

Het duurt nog even tot de volgende gemeenteraadsverkiezingen, maar de Dordtse ChristenUnie-SGP-fract...