gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

PFAS in eieren van hobbykippen komt door het eten van regenwormen

e03accf70445be5651a2706c20ae50fe

Regenwormen lijken de oorzaak te zijn van de hoge concentraties PFAS in eieren van hobbykippen in het gebied rond Dordrecht. Kippen eten wormen en krijgen zo de veelbesproken chemische stof binnen. Opvallend genoeg gaat het vaak om een vorm van PFAS die juist niet door de veelbesproken fabriek Chemours in Dordrecht wordt geproduceerd.

Rijnmond |  | Aangepast op
Op 31 locaties in Dordrecht en omliggende gemeenten raapten onderzoekers van Arcadis eind vorig jaar eieren van hobbykippen. Eerder al werd duidelijk dat de eieren een te hoge concentratie PFAS bevatten. Daarom werd afgeraden eieren uit de buurt van de fabriek van Chemours te eten.

Uit het maandag verschenen onderzoek blijkt dat in de eieren vooral PFOS is gevonden. PFOS behoort tot de PFAS-familie. De productie van PFOS is sinds 2011 verboden. De stof werd vooral gebruikt in brandblusschuim, maar is nooit geproduceerd door het Dordtse Chemours. De fabriek ligt al jaren onder vuur vanwege de productie van PFOA en opvolger GenX. Dat zijn allebei stoffen die ook tot de PFAS-familie behoren.

De onderzoekers keken naar het voer, de drinkbak, de grond, vitaminen, medicijnen, meelwormen en regenwormen die hobbykippen binnenkrijgen. Regenwormen blijken de grootste bron van PFAS in kippeneieren te zijn. Toch sluiten de onderzoekers niet uit dat er nog een andere belangrijke besmettingsbron is. Daarom wordt het onderzoek door heel Nederland voortgezet.

Hoe dicht bij Chemours de hobbykippen hun regenwormen eten, lijkt niet uit te maken. Wel wordt duidelijk dat hoe minder eieren een kip legt, hoe hoger de PFAS-concentratie in hun eieren is. Dat met name hobbykippen eieren vol PFAS leggen, komt omdat zij meer door de natuur scharrelen dan kippen in de bio-industrie. Daarom eten ze ook meer wormen.

Het was al bekend dat regenwormen vaak een verhoogde hoeveelheid PFAS in hun lichaam hebben. Dat komt omdat wormen eiwitrijk zijn en de meeste PFAS-stoffen zich goed hechten aan eiwit.

Deze publicatie verscheen ook op de kanalen van onze mediapartner Rijnmond.

Lees meer over:

| |

Lees ook

scanauto stadsbeheer handhaving

Parkeercontroles compleet digitaal: geen bonnetje meer op je ruit

De gemeente Dordrecht stapt over op volledig digitale parkeercontroles. De gemeente noemt het een volgende stap in de modernisering van de parkeerhandhaving. Het digitaliseren zorgt ervoor dat de handhaving geen fysieke parkeercontroles meer hoeft te doen.

verdachtebureaurijnmondAH

Nepagent maakt slachtoffers in Sliedrecht en Gorinchem, politie zoekt dezelfde verdachte

Twee ouderen in Sliedrecht en Gorinchem zijn afgelopen zomer slachtoffer geworden van een nepagent. Volgens de politie gaat het om dezelfde verdachte. Beelden van hem zijn donderdagavond getoond in het tv-programma Bureau Rijnmond op TV Rijnmond.

IMG_7929

Man (26) opgepakt voor ontvoering en gewelddadige woningoverval

De politie heeft maandag een derde verdachte aangehouden voor een ontvoering en een gewelddadige woningoverval afgelopen zomer in Rotterdam. Het gaat om een 26-jarige man uit Papendrecht.

Rita en Els foto 2

Rita (73) en Els (68) hebben misschien wel het mooiste uitzicht op de afgesloten brug

Vanaf hun balkon hebben Rita van Zelm (73) en Els Alderlieste (68) misschien wel het meest spectaculaire uitzicht op alles wat er rondom de werkzaamheden van de Papendrechtsebrug gebeurt. Zij zijn bewoners van appartementencomplex Huys de Merwede in Papendrecht, pal aan de rivier.

presentatie-gouden-boekje-2

Wie wordt de volgende kinderburgemeester? Gemeente doet oproep

Wie neemt straks het stokje over van kinderburgemeester Sara Neuteboom? De gemeente Molenlanden is op zoek naar een enthousiaste opvolger.

stichting buitenzinnig moet weg

Einde voor BuitenZinnig? ‘Ik moet er niet aan denken dat dit niet meer bestaat’

Waar ligt de toekomst van stichting BuitenZinnig? Per 1 januari staat de organisatie achter de dagbesteding en het vrijwilligerswerk aan de Zamenhoflaan in Dordrecht op straat. Het huidige pand wordt gesloopt voor nieuwbouw, maar een alternatieve locatie is er nog niet. “Elke nieuwe locatie wordt door de gemeente afgewezen.”