Dordrecht, Netherlands

Plaquette van vermoorde joodse trainer Arpad Weisz 'te groot' voor FC Dordrecht

Hoewel commercieel manager Henk Donkervoort afgelopen week nog het AD zei ruimte aan te bieden voor de plaquette van de in de oorlog omgebrachte Arpad Weisz, ziet FC Dordt ziet daar voor even toch van af. De club zegt wel dit soort grootheden te willen eren en is dus altijd bereid om in gesprek te gaan. De plaquette werd, tot verbazing van betrokkenen, vorige week uit de kantine van DFC verwijderd.
Vivian Rutte | 6 april 2021 15:28 | Aangepast op 6 april 2021 15:28
Weisz had eind jaren '30 een succesvolle voetbalcarrière in Italië. De Hongaar moest naar Nederland vluchten toen Mussolini aan de macht kwam. Hij vestigde zich met zijn gezin in Dordrecht, en werd trainer bij DFC. Weisz moest stoppen met zijn trainerschap toen de Duitse bezetters een arbeidsverbod voor Joden afkondigden. Weisz werd weggevoerd naar Auschwitz in 1942. Daar kwam hij om het leven.


DFC-archivaris Arie Heijstek nam in in 2015 het initiatief Weisz te eren met een plaquette in de kantine van DFC. Heijstek ontdekte onlangs dat de plaquette was weggehaald, en in de bestuurskamer was beland. Onaanvaardbaar, vindt Heijstek. “Die plaquette moet gezien kunnen worden. Dat verdient Weisz.” Heijstek nam de plaquette daarop mee naar huis.

Henk Donkervoort bood vervolgens aan de plaquette in het FC Dordrecht-stadion te hangen, maar ziet daar nu toch vanaf. “Toen ik hoorde van het verhaal vond ik gelijk dat wij daar wat mee moesten, onze club komt nota bene voort uit DFC. Maar toen ik dieper in de geschiedenis van Weisz ben gaan duiken, blijk ik mij vergist te hebben. Weisz moet door ieder publiek gezien kunnen worden. Zo’n plaquette hoort thuis in het Stadskantoor of ik Museum 40-45.”


Wat Heijstek betreft had de plaquette ook nooit bij FC Dordrecht gekomen. “Daar is het de plek ook niet voor. Zoals Donkervoort al zegt, de plaquette verdient een waardige mooie plek waar het door iedereen gezien kan worden.” Heijstek denk nog na over een goede plek en hoopt ook op inspiratie voor plekken. “We zijn nu pas een week op zoek. Ik zal zorgvuldig kijken waar hij terecht kan.”

Meest gelezen

Papendrechtsebrug (N3) gaat volgend jaar negen maanden lang dicht

Corrado Francke | Jonathan Sekeris | 26 mei 2025 15:52

Lees ook

Wantijbad klaar voor het seizoen: nieuwe lichting toezichthouders geslaagd

Het Wantijbad kan dit weekend met een gerust hart open: een tiental badmeesters en juffen is deze we...

Marten de Roon heel even in Nederland voor opening trapveldje, maar: 'Ik blijf lekker in Italië'

Een trapveldje openen in zijn oude woonplaats Hendrik-Ido-Ambacht op een plek waar hijzelf als kind ...

Deze week in Op Pad Met Ad: nieuwe Dordtse burgemeester neemt afscheid in Laren

In de nieuwste aflevering van Op Pad Met Ad reist presentator Ad van den Herik af naar Laren. Hij is...

Dit nieuwe superjacht ging via onze streek van Rotterdam naar Schiedam

Het was hier en daar een beetje pielen, maar het is gelukt. Een megajacht dat is gebouwd op een sche...

Liam Bossin definitief van FC Dordrecht naar Feyenoord

Liam Bossin verruilt FC Dordrecht voor Feyenoord. De Belgisch-Ierse goalie werd sinds januari al ver...

Bijna één miljoen euro voor klaslokalen in slooppand: 'Geen structurele oplossing'

De gemeente Sliedrecht trekt 900.000 euro uit voor een grondige verbouwing van de voormalige Groen v...