Dordrecht, Netherlands

Premier Rutte: 'Geen nieuwe besluiten', wel zorgen om drukker straatbeeld

Premier Rutte en minister Hugo de Jonge hebben woensdagavond een update gegeven naar aanleiding van het crisisberaad met het kabinet over de coronamaatregelen. Daarin benoemde de premier dat er geen nieuwe besluiten zijn genomen, maar wel dat hij zich zorgen maakt over dat er meer mensen op straat te zien zijn. Dat is volgens de premier namelijk niet zonder risico.
Nynke Cuperus | 29 april 2020 18:26 | Aangepast op 29 april 2020 18:26
"Op Koningsdag was het onwerkelijke plaatje te zien van een grotendeels leeg straatbeeld. Maar je ziet het ook drukker worden op straat", zei premier Rutte zorgelijk. "Meer mensen komen naar buiten, ook als het niet echt nodig is." Volgens de premier lijkt het erop dat het naleven van de maatregelen een beetje aan het 'verrommelen' is. Daarom riep de minister-president Nederlanders op om hun gezonde verstand te gebruiken en om niet te gaan funshoppen. "Maak er geen uitje van." Ook benadrukte de premier dat het openbaar vervoer alleen is voor mensen die naar hun werk moeten, 'niet voor plezierreisjes'.

Zorg

De cijfers in de zorg gaan volgens premier Rutte de goede kant op. "Maar in de ziekenhuiscijfers zit een vertraging want coronapatiënten kunnen pas na een paar weken klachten krijgen. En dan kan het ook nog zo zijn dat iemand die naar het ziekenhuis moet, pas een paar weken later naar de IC gaat. De ziekenhuiscijfers zijn een kostbaar bezit, maar ook een gevoelig bezit."

Versoepelen

"Als de cijfers, doordat mensen toch te veel de straat op gaan, minder goed worden, dan wordt het heel moeilijk om te gaan versoepelen", vervolgt de premier. "Maar als het goed gaat en er komt ruimte, dan kunnen we op een gegeven moment zeggen dat de contactberoepen weer aan de slag kunnen. Maar dan moet er wel ruimte zijn. Als er voor 20 mei ruimte is om te versoepelen dan doen we dat, maar daar is op dit moment geen enkele aanwijzing voor."

De overdracht van het coronavirus van de ene op de andere persoon moet namelijk onder de 1 blijven. Als de besmettingsgraad boven de 1 komt, dan gaan de cijfers volgens de premier als een hockeystick exponentieel omhoog. "En dan lopen we het risico dat de ziekenhuizen weer snel vollopen."

Mondkapjes

Volgens minister De Jonge zijn er 'steeds meer mondkapjes en beschermingsmiddelen in de luchtbrug naar Nederland'. "De stroom komt goed op gang en de vraag kunnen we daarmee bijhouden. Maar dat kan alleen omdat de zorg zich ook goed aan de richtlijnen van het RIVM houdt." De minister waarschuwde dat de schaarste snel terugkomt als iedereen mondkapjes gaat gebruiken. En daarom wordt er de komende tijd beslist over het algemene beleid voor mondkapjes, bijvoorbeeld of ze in het openbaar vervoer gebruikt moeten worden. 

Volgens minister De Jonge kunnen bepaalde medische contactberoepen, zoals tandartsen en fysiotherapeuten, gewoon weer hun werk doen omdat zij hun eigen richtlijnen hebben. "Die leveren geen heel grote nieuwe concurrerende vraag op voor de mondkapjes. Maar als we andere contactberoepen, zoals kappers, dat zouden toestaan, dan is dat nog wel een probleem voor de hoeveelheid beschikbare mondkapjes."




Meest gelezen

Grote brand in dak van huizen Fregatstraat

Corrado Francke | 26 jul 2025 14:52

Lees ook

Zwijndrecht kampt met overmatig alcoholgebruik

In Zwijndrecht dronk 6,2 procent van de inwoners vorig jaar overmatig, blijkt uit onderzoek van plat...

FC Dordrecht legt Uruguyaanse aanvaller Nicolás Rossi (23) vast

FC Dordrecht heeft een nieuwe vleugelaanvaller. De 23-jarige Nicolás Rossi komt over uit Zwitserland...

Man (21) die aanvaller met schaar in de nek steekt wordt vrijgesproken

Een man die begin april een man neerstak met een schaar bij het Bagijnhof in Dordrecht is door de po...

Stoelendans als vermaak op eenzame zomerdagen: ‘Bijna iedereen is weg’

De zomervakantie is voor velen een tijd van ontspanning en gezelligheid, maar voor sommige mensen is...

Politie valt huis binnen, man (35) verzet zich hevig en moet getaserd worden

De politie heeft op woensdagochtend een vijfendertigjarige Rotterdammer opgepakt in de Noorderstraat...

Stalker van 19-jarige vrouw hoort zijn straf: 'Slechts oog gehad voor zichzelf'

De stalker van een 19-jarige vrouw uit Alblasserdam krijgt een voorwaardelijke celstraf en een boete...