gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Roy liep nooit een marathon, maar kan misschien wel naar de Spelen

c923a827bfcbac2dfdc73718e516a46e.jpg

Het kan een ultiem sportsprookje worden. Hardloper Roy Hoornweg 'probeerde' eens een marathon als training en liep zo hard dat hij misschien naar het koningsnummer op de Olympische Spelen mag in Tokyo, zo weet hij sinds deze week. Opmerkelijk detail: de inwoner van Papendrecht en voormalig Dordtenaar liep nog nooit een officiële marathon.

Sander Verrips |  | Aangepast op
Ja, heel wat monden vielen open toen Hoornweg op 19 december de details van zijn trainingsloop in de polder tussen Papendrecht en Bleskensgraaf online deelde met de buitenwereld. Omdat er vanwege de coronapandemie geen andere wedstrijden waren, deed hij eens wat geks. Hij ramde de marathonafstand eruit in een indrukwekkende 2 uur, 18 minuten en een handvol seconden. Er zijn maar weinig marathonlopers die dat kunnen en al helemaal niet tijdens een training.

Het mooiste van de dag: hij had nog energie over. Hoornweg: "Het was voor mij meer een lange duurloop waarbij ik steeds wat harder ging. Ik dacht: 'Wanneer ga ik nu instorten?' Maar dat gebeurde niet. Mijn coach en ik hadden echt het Coolsingel-gevoel. Het was feest."

Het ging eigenlijk zo makkelijk die zaterdag in december dat er diezelfde dag nog een Olympisch vlammetje ontbrandde. Hoornweg is normaal een 'haas', eentje van wereldformaat. Als tempomaker leverde hij bijdrages aan meerdere wereldrecords. Hij loopt zelf wedstrijden tot een kilometer of 10, 15, maar niet vaak verder dan dat. "Ik dacht: 'Dat ging goed. Kan ik nog harder?' Mijn coach en ik zeiden allebei ja."

Hoornweg gooide vervolgens een balletje op bij het NN Running Team waar hij deel van uitmaakt. Daar geloofden ze in zijn droom en wisten hem op 11 april in het Duitse Hamburg aan de start te krijgen van een speciale en zeer prestigieuze kwalificatierace, zo werd woensdag duidelijk. Honderd van de beste marathonlopers ter wereld strijden om Olympische startbewijzen. Een grote eer. "Als ik er nu over praat, krijg ik kippenvel op mijn rug."

Een 'echte' marathon heeft Hoornweg dus nog niet in de benen. "Nog nooit, dit wordt echt mijn debuut. Dat is wel erg bijzonder", lacht hij. Bijkomend voordeel: de druk is minimaal, want bij een 'marathondebutant' liggen de verwachtingen traditioneel laag. Maar kansloos is hij zeker niet, verwacht hij. Hoornweg wil maar liefst acht minuten sneller lopen dan tijdens zijn vlammende polderronde in december. Hij zal die dag moeten vechten met de man met de hamer die onverbiddelijk verschijnt tegen het einde van iedere marathon.

'Heb je echt een kans, Roy?'

Zijn deelname in Hamburg roept ook vragen op. "Mensen willen weten: 'Roy, heb je echt een kans, of gaat het vooral om het meedoen?' Nou, als je denkt dat je geen kans maakt, moet je er niet aan beginnen. Ik verwacht dat ik mee kan met de vijf andere Nederlandse lopers. Ik wil echt naar de Olympische Spelen, leven in het Olympisch dorp en lopen met de allergrootsten."

Het lijkt de logische verwachting dat er voor twee van de vijf Nederlandse lopers op 11 april een startbewijs klaarligt voor de Olympische marathon. In ieder geval moet het sneller dan 2 uur, 11 minuten en 30 seconden. En liefst meer dan een minuut.

Het is meteen ook de ultieme kans om een pijnlijke plek uit het verleden weg te werken. In 2016 hoopte Hoornweg op deelname aan de Olympische 5.000-meter in het Braziliaanse Rio de Janeiro. Hij harkte geld bij elkaar via crowdfunding en bereidde zich drie maanden voor in Australië. Maar in die voorbereiding ging er veel mis en kon hij onder andere niet de wedstrijden lopen die hij wilde. Uiteindelijk mistte hij de spelen op een handvol seconden. "Daar heb ik een jaar van moeten genezen. Zeker ook mentaal. Dat was zo'n grote teleurstelling."

Dan is er nu dus, vanuit het niks eigenlijk, een tweede kans. "Dit komt zomaar op mijn pad. Het is zo verrassend. Als ik het niet haal, heb ik er nu al vrede mee. Natuurlijk is dat ongelooflijk jammer. Maar ook, ik heb al zoveel mooie dingen meegemaakt als tempomaker. Dit is echt een (Olympisch) cadeautje, een kans op het ultieme."

Lees ook

PHOTO-2026-03-20-13-08-30.jpg

Hongerige Lady Lions op zoek naar 5e landstitel in 7 jaar

De Dordtse Lady Lions zijn hot in ijshockeyland. De ploeg van coach Rick van Haren pakte al vier keer de landstitel en is daarmee zeer dominant in het ijshockey. Nu maakt de ploeg zich op voor de strijd om de vijfde landstitel. Het succes is niet onopgemerkt gebleven. Begin dit jaar ontving het team al de prijs voor Dordtse Sportploeg van 2025. Maar wat is het geheim achter hun succes én hoe blijf je aan de top na zoveel prijzen?

zoekhetuitmanrechtbank.jpg

Als de zanger van de punkband het uitmaakt met Nina (25) verandert zijn leven in een nachtmerrie

Nina kan er niet tegen dat Jullian geen relatie meer met haar wil. Ze belt hem honderden keren en begint een lastercampagne op sociale media. Na een jaar zien de twee elkaar weer terug. In de rechtszaal.

controle sliedrecht baanhoek.png

Politie gaat machinisten controleren: 'Snelheidsovertredingen geconstateerd'

De politie gaat de snelheid van treinen van Qbuzz controleren. Uit onderzoek van de landelijke Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) blijkt dat machinisten zich niet houden aan de snelheidsbeperking die geldt bij station Baanhoek in Sliedrecht. Vanwege een verzakking aan het talud mogen treinen daar niet harder rijden dan 40 kilometer per uur.

Foto 2.jpg

FC Dordrecht moet nog vol aan de bak voor ticket play-offs: ‘Terug naar de basis’

FC Dordrecht heeft vrijdagavond dure punten gemorst op bezoek bij Jong FC Utrecht. Op een koud Sportcomplex Zoudenbalch was het beloftenelftal uit de Domstad met 3-1 te sterk voor de formatie van Dirk Kuyt. Toch was er ook goed nieuws, want middenvelder Robin van Asten mag zichzelf melden bij Oranje Onder 18.

yv2026320NKS07473.jpg

FC Dordrecht pijnlijk onderuit bij Jong FC Utrecht

FC Dordrecht is op bezoek bij Jong FC Utrecht hard onderuit gegaan. Op Sportcomplex Zoudenbalch werd het 3-1 voor het beloftenelftal uit de Domstad. Nick Venema was trefzeker aan Dordtse kant.

Hospice 1.png

Documentaire over het 25-jarig bestaan van Hospice De Patio op TV Dordrecht

Hospice De Patio bestaat 25 jaar, vorige week is dat gevierd met een symposium en nu staat hun verhaal centraal in een documentaire gemaakt door RTV Dordrecht. In de documentaire wordt met vrijwilligers en andere betrokkenen teruggeblikt op een kwart eeuw zorg voor terminale patiënten. Daarnaast geeft de documentaire een inkijk in het leven in een hospice en wordt er vooruitgekeken naar de toekomst met de nodige uitdagingen.