gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Sluiten azc en rem op sociale huur: de Zwijndrechtse plannen voor de komende jaren

Zwijndrecht Samen vooruit_1-2

De zeven fractievoorzitters met het raadsprogramma

Gemeente Zwijndrecht

1250 woningen erbij, minder (jeugd)overlast, meer sportende inwoners en een einde aan de asielopvang in het ARA-hotel. De wensenlijst in het nieuwe Zwijndrechtse raadsprogramma ‘Samen vooruit’, dat dinsdag werd ondertekend, is flink. Daarin zijn dit de belangrijkste en meest concrete plannen.

Corrado Francke | Redactie Streekomroep |

Voor de oplettende lezer: het gaat dus niet om een ‘gebruikelijk’ coalitieakkoord, maar om een raadsprogramma. Anders dan bij andere streekgemeenten, schrijven alle partijen in de Zwijndrechtse gemeenteraad één programma met daarin de wensen en opgaven in de dorpen. Onderaan staan dus de handtekeningen van alle zeven partijen die in de raad zitten.

Spoorzone en Noordoevers
In het 28 kantjes tellende akkoord staan verschillende concrete plannen. Zo moeten er de komende vier jaar 1250 huizen bij, waarbij vooral naar de Spoorzone en de Noordoevers wordt gekeken. Ook willen de partijen duizend huizen aan de harde plannen toevoegen, “zodat we ook na deze periode kunnen blijven groeien”. 

Tegelijkertijd noemen de partijen de woningvoorraad “uit balans”. In de gemeente valt 82 procent van de huizen namelijk in het betaalbare segment (470 duizend euro in 2026) en is 37 procent sociale huur. “Dat brengt uitdagingen met zich mee, omdat veel van zulke gebieden in kwetsbare buurten staan”, valt te lezen in het akkoord. “In die gebieden, met name in Noord, Kort Ambacht en onderdelen van Walburg/Centrum, piekt de sociale problematiek en staat de leefbaarheid onder druk.”

IMG_2901 (1) Het bouwen moet ook in Zwijndrecht doorgaan

Rem op sociale huur
De politici willen daarom dat het aantal sociale huurwoningen niet mag groeien in Zwijndrecht. “In onze (woon)regio zijn andere gemeenten eerst aan zet”, schrijven zij. Wel kan nieuwe sociale huur ‘in wijken met meer veerkracht’ worden toegestaan als het aantal sociale huurwoningen, door verkoop of herinrichting, in kwetsbare wijken afneemt.

Verder willen de partijen mogelijkheden voor woningbouw in het buitengebied, bijvoorbeeld aan de Munnikensteeg in Zwijndrecht en ter hoogte van de Ganzekant in Heerjansdam. “Daarbij kiezen we voor een terughoudende aanpak: het open karakter en de ruimtelijke kwaliteit van het buitengebied blijven leidend.”

Azc dicht
Ook is de wens dat het asielzoekerscentrum (azc) in het ARA-hotel aan de Veerweg sluit. Dat moet gebeuren op 1 april volgend jaar, als het huidige contract met het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) afloopt. 

De raad vindt dat eerst andere gemeenten aan zet zijn om te voldoen aan hun wettelijke taak, maar sluit niet uit dat zij in de toekomst ook op een andere manier aan haar opvangverplichtingen moet voldoen. “We monitoren de ontwikkelingen en starten in overeenstemming daarmee het gesprek over de wijze waarop Zwijndrecht haar aandeel wil leveren”, staat daarover in het akkoord.

hotel ara Het Zwijndrechtse azc: hotel ARA

Minder jeugdoverlast
Op het gebied van veiligheid willen de partijen een update van het huidige veiligheidsplan, met meer aandacht voor jeugd. Zo streven zij naar een daling van het aantal meldingen van jeugdoverlast, minder slachtoffers van digitale criminaliteit, meer inwoners die over digitale vaardigheden beschikken en een hoger cijfer van veiligheidsbeleving.

Verder verdient de omgeving rondom de A16 en het spoor aandacht, vinden de politici, die de lobby voor het ondertunnelen van de snelweg en het spoor willen intensiveren. “Zo nemen we op de lange termijn grote externe veiligheidsrisico’s weg en creëren we vitale ruimte voor noodzakelijke binnenstedelijke gebiedsontwikkeling en kwalitatieve woningbouw.”

Meer geld uit Den Haag
Ook kijkt Zwijndrecht naar het Rijk voor haar eigen gemeentefinanciën. “Zwijndrecht accepteert niet dat grote opgaven zonder voldoende middelen bij gemeenten worden neergelegd. De energietransitie, klimaatadaptatie en infrastructuur vragen investeringen die we niet alleen kunnen dragen”, staat in het raadsakkoord. De partijen willen hierin hun stem laten horen richting Den Haag en samenwerken met andere gemeenten, met als doel meer geld vanuit het Rijk.

Omdat ook Zwijndrecht afval wil voorkomen, zet de gemeenteraad in op minder restafval (minder dan 100 kilo per inwoner) via het recycletarief, campagnes en gerichte handhaving. En de meest luchtige wens? Een pannenkoekhuis in het Develpark om Zwijndrecht aantrekkelijker en levendiger te maken. 

Volgende week donderdag biedt de gemeenteraad het programma aan de nieuwe wethouders aan. Zij worden die dag officieel benoemd en gaan, met de burgemeester en secretaris, als college de komende vier jaar aan de slag. 

Lees meer over:

Lees ook

ridderkerkflat

Flat al weken zonder gas, bewoners met handdoek en douchegel over straat

Bewoners van de Tourmalijn-flats aan de Drierivierenlaan in Ridderkerk zitten al weken zonder gas. Nadat meerdere mensen onwel zijn geworden door koolmonoxidevergiftiging heeft de gemeente de gaskraan dichtgedraaid. Dat betekent voor de bewoners: koud douchen, of naar de parkeerplaats beneden voor een warme douche.

boodschappenpexels

Winkels in meer gemeenten open op zondag: 'Keuzevrijheid voor ondernemers en inwoners'

Steeds meer gemeenten in onze streek willen ondernemers de mogelijkheid geven hun winkels ook op zondag te openen. Waar momenteel winkels alleen in Dordrecht, Zwijndrecht en Papendrecht open zijn op deze dag, hebben ook Sliedrecht, Hendrik-Ido-Ambacht en Ridderkerk nu dergelijke plannen in hun coalitieakkoord staan.

FOTO ARTIKEL IMKER GOED

Liefde voor bijen: toch heeft imker Ad een hekel aan honing

Bij beleef- en leerboerderij de Heerlijkheid in Papendrecht is Ad Kop hobbyimker. Hij ontfermt zich over de bijenkasten op de boomgaard, ondanks dat hij niet zo’n fan is van de plakkerige honing. Megan trekt ook een bijenpak aan, maar het imkeren gaat niet zonder slag of stoot.

fotopersburobusink

Grote brand verwoest volkstuintjes, paard raakt gewond

Aan de Arie Schaapweg in Dordrecht is vrijdagochtend brand uitgebroken in een schuur. Daarbij kwam veel rook vrij. Inmiddels is de brand onder controle, maar nog niet volledig geblust.

pcpbredagooglemaps

Extreem geweld op het voetbalveld: 2 weken cel en taakstraf geëist

Een gebroken oogkas, een gebroken jukbeen en een hersenschudding: een thuiswedstrijd bij voetbalclub PCP in Breda eindigde begin 2024 in extreem geweld. Het slachtoffer lag op de grond en werd tegen zijn hoofd geschopt. Tegen twee spelers van tegenstander SSW Dordrecht is dinsdag twee weken cel en 140 uur taakstraf geëist. Niet duidelijk is wat ze precies deden.

merwedebrugrws

Onbegrip over plotselinge afsluiting Merwedebrug: ‘We hebben twee uur extra omrijtijd’

Het is chaos op de wegen voor vrachtverkeer. Nadat de Papendrechtsebrug (N3) al werd afgesloten vanwege een negen maanden durende renovatie, bleek afgelopen weekend ook de Merwedebrug (A27) niet meer sterk genoeg voor vrachtwagens. Belangenvereniging TLN overweegt zelfs juridische stappen tegen de overheid.