gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Een bodycount van 260 en minder afval op straat, is de rattenplaag voorbij?

f117fb5302992587e535a64f8dd8da25

In de wijk Crabbehof in Dordrecht kampen de bewoners al jaren met een rattenplaag. In 2023 besloot de gemeente Dordrecht in te grijpen, er kwamen negen speciale rattenvallen in de riolen en men zette vol in op preventieve maatregelen. Vorig jaar vonden 260 ratten er de dood.

Jasmijn Thomassen |  | Aangepast op
Jarenlang zijn bewoners in delen van Crabbehof geteisterd door een extreem rattenprobleem. In 2023 stond in de Rattenmonitor van het RIVM de Dordtse Troelstraweg in Crabbehof bovenaan in het lijstje van meeste rattenmeldingen in Nederland. “Het probleem was heel erg. Je zag ze overal heen en weer rennen” vertelt een bewoonster. Naar aanleiding van de meldingen en oneervolle eerste positie op de ranglijst plaatste de gemeente negen speciale rattenvallen in de riolen onder Crabbehof. Daarnaast werd een preventieprogramma uitgerold om bewoners bewust te maken van de stappen die zij kunnen nemen om het probleem te tackelen.

Anderhalf jaar later laten buurtbewoners aan onze verslaggever weten dat zij significant minder ratten zien in de wijk. "Maar, zeker weten doen we het natuurlijk niet, ze kunnen zich nog altijd schuilhouden!" merkt één van de ondervraagden op. Een vrouw bevestigt dat de preventieve maatregelen, waar speciaal gehamerd werd op het beter wegwerken van vuilnis en etensresten, hun vruchten lijken af te werpen. "Er staat hier doordeweeks een stuk minder afval naast de containers dan voorheen. In het weekend staat er nog wel vaak wat, maar het gaat beter."
0d7537a9bd6f5c538d0af2d74687dc53
Naast de preventieve acties werden er ook minder vreedzame maatregelen getroffen. Negen state of the art rattenvallen in de riolen onder Crabbehof. Die vallen hebben effect, blijkt uit cijfers van de gemeente. In 2024 werden er 60 ratten gevangen. Wethouder Marc Merx is erg tevreden met dit resultaat. “De maatregelen waren erg succesvol. De Troelstraweg is inmiddels uit de top tien verdwenen van de lijst van het RIVM." Hij vervolgt: "de rattenvallen en de preventieve maatregelen hebben goed gewerkt. Het ligt namelijk niet alleen aan de rat, maar ook aan de mens.”

Kritiek
Niet iedereen was tevreden over de agressievere aanpak van de gemeente destijds. Partij voor de Dieren was er fel op tegen om rattenvallen te gebruiken en wilde enkel preventieve maatregelen treffen. Partijvoorzitter Pieter Groenewege is van mening dat de gemeente dweilt met de kraan open: ¨De gemeente moet veel meer de bron aanpakken, zoals andere gemeenten dat doen. Er moet gekeken worden naar defecten in de riolen, gaten in huizen en afval op straat. Nu gebruikt Dordrecht onnodig dodelijke maatregelen¨, aldus Groenewege.


Instanties zoals Kennis en Adviescentrum Dierplagen delen het sentiment van Groenewege, maar erkennen dat bij grotere rattenplagen vallen noodzakelijk zijn. "Preventieve maatregelen hebben altijd de voorkeur. Het dichten van gaten, wegnemen van voedselbronnen, soms is bestrijden nodig als er écht een probleem is. Maar als je niet preventief werkt blijf je bezig" laat Kennis en Adviescentrum Dierplagen weten.

Bekijk hieronder een videoreportage over de huidige situatie in Crabbehof.

Lees ook

IMG_0851

Skatepark krijgt een flinke opknapbeurt

Het kleine skateparkje aan de Groenezoom in Dordrecht wordt vernieuwd. Hoewel de baan niet groter wordt, komen er wel meer obstakels bij. Zo moet het vernieuwde skatepark straks meer mogelijkheden bieden voor kinderen en jongeren uit de buurt om te skaten en te bewegen.

FOTO IJSBOER

‘Wie goed zorgt voor de koeien, krijgt het lekkerste ijs’

Wat is het geheim van lekker ijs? Als je het aan Jannette den Boer in Giessenburg vraagt, is daar maar één antwoord mogelijk: goede zorg voor haar koeien. De 180 exemplaren waar zij en haar man Laurens voor zorgen staan aan de basis van hun zelfgemaakte boerenijs.

a16rws

Vrachtwagen met pech: rijstroken weer vrij

Een kapotte vrachtwagen is dinsdagochtend op de A16 bij Zwijndrecht gestrand in de richting van Breda. Drie rijstroken waren daardoor langere tijd dicht.

thumb artikel baggermuseum

Elke werkt in het Baggermuseum en weet alles over de klei

Iedere zaterdagmiddag kun je bij het Nationaal Baggermuseum in Sliedrecht met je poten in de klei staan. Ondanks dat medewerkster Elke dat niet vaak doet, is ze wel fanatiek bezig met de organisatie van het museum. Monique krijgt een kijkje in de keuken en komt erachter dat je als medewerker niet alleen maar gasten verwelkomt.

opma romy kersten

Ad spreekt Romy Kersten: hoe vergaat het deze jonge ‘godfluencer’?

In een nieuwe aflevering van Op Pad Met Ad gaat presentator Ad van den Herik in gesprek met Romy Kersten. Niet-gelovig opgevoed, toch heeft de Dordtse op latere leeftijd gekozen voor de weg van de Heer. En inmiddels verspreidt ze het woord van God aan honderdduizenden volgers op internet.

businkbotsing

Weg bezaaid met glas na botsing, auto's zwaar beschadigd

Twee auto's zijn maandagavond met elkaar in botsing gekomen op de Noordendijk in Dordrecht. Een van de voertuigen werd daarbij in de flank geraakt en is flink beschadigd.