Dordrecht, Netherlands

Eerste vrouwelijke stadsomroeper van ons land overleden: ‘Voorvechter voor gelijkheid’

Darja de Caluwe is overleden. Sinds 2004 was zij stadsomroepster van Dordrecht en toentertijd de enige vrouw die in ons land zo’n functie bekleedde. Ze gaf rondleidingen in de stad aan scholieren, liep sinds 2013 voorop bij de Dordrecht Pride en was vaak te zien bij andere evenementen.
Coen Theuwis | Redactie Streek 56 | 20 maart 2025 12:18 | Aangepast op 20 maart 2025 12:18
“We hadden het normaal gesproken het hele jaar door over de pride”, blikt Lennart Lenskens van Dordrecht Pride terug op zijn contact met Darja. “Dat was de laatste jaren al wat minder omdat ze ziek was, maar ze bleef altijd erg geïnteresseerd en betrokken.” Hij typeert haar dan ook als iemand die opkwam voor gelijkheid.

“Dat deed ze bijvoorbeeld ook door op te komen voor vrouwenrechten”, vervolgt Lenskens. Voor die inzet werd ze eerder al benoemd tot ‘Dochter van Dordrecht’, een titel die wordt uitgereikt aan vrouwen die een sterke binding hebben met de stad en zich inzetten voor de Dordtse samenleving.

Darja was een creatieve duizendpoot en dat had ze niet van een vreemde. Via haar moeder, poppenspeelster en theatermaker Damiët van Dalsum, was ze ook actief in de theaterwereld. Daarnaast werkte ze als redacteur, programmamaker, improvisatieacteur, publieksbegeleider en gastspreker.

Voor Kitty Kruger van stichting Vrouwen kunnen Alles, was ze vooral een voorbeeld. “Ze durfde echt ergens voor te staan, ze liep niet mee met de massa, kon goed overweg met mensen en heeft in haar rol als omroepster echt wat neergezet in Dordrecht. Daar heb ik veel bewondering voor.”

Darja de Caluwe overleed begin deze week op 54-jarige leeftijd. Haar uitvaart is dit weekend.

Meest gelezen

Meisje gewond na aanrijding lijnbus

Redactie Streek 56 | 11 jul 2025 09:01

Auto te water in Stadspolders, vrouw loopt nat pak op

Corrado Francke | 7 jul 2025 10:23

Lees ook

FC Dordrecht verliest van Anderlecht in oefenduel met komische tint

FC Dordrecht heeft zaterdag een oefenwedstrijd tegen het Belgische Anderlecht met 5-0 verloren. Hoew...

LIVE: zonnige zaterdag op Big Rivers, mis hier niets van het festival

Big Rivers, het grootste festival van onze streek, viert dit weekend het 25-jarig jubileum. RTV Dord...

Laatste noot geklonken: leerorkest verdwijnt van Dordtse basisscholen

Het Leerorkest Drechtsteden verdwijnt uit de Dordtse klaslokalen. Alle basisscholen waar het orkest ...

Big Rivers van start: zo zag de drukke eerste festivalavond eruit

Big Rivers is vrijdagavond uit de startblokken geschoten. Met allerlei soorten muziek, genoeg verfri...

Mister Big Rivers zwaait af: 'Dit was een toppertje'

Bas de Zwart (71) houdt het na 22 jaar voor gezien. Hij bracht Big Rivers van klein festival naar ee...

Drechttunnel deels dicht na ongeluk

Eén tunnelbuis van de Drechttunnel richting Breda is vrijdagmiddag afgesloten na een ongeluk. Volgen...