Dordrecht, Netherlands

'Enorm hoge pieken' PFAS in water, hint naar onvergunde uitstoot Chemours

Sloten en meren in de Drechtsteden zitten, naast het 'bekende' PFOA en GenX, ook nog vol met andere schadelijke PFAS-stoffen. Dat blijkt uit onderzoek van de Universiteit Utrecht. Milieuchemicus Chiel Jonker vond 'enorm hoge pieken' stoffen in de metingen, die hij linkt aan de mogelijk onvergunde uitstoot van chemiebedrijf Chemours.
Corrado Francke | 20 februari 2025 17:30 | Aangepast op 20 februari 2025 17:24
Naast PFOA en opvolger GenX vonden onderzoekers stoffen als PFBA, PFNA en PFDA. Die zijn volgens Jonker tot tien keer zijn dan PFOA.

Het chemiebedrijf heeft sinds 2021 een vergunning voor de uitstoot van die 'andere' stoffen, maar vóór dat jaar zijn ze al in sloten en plassen in onze regio gemeten. Jonker noemt het 'waarschijnlijk' dat Chemours die stoffen al langer uitstoot dan er een vergunning voor is.

Technisch mengsel
"PFOA is nooit te verkrijgen als een zuivere stof, bij Chemours is het altijd gebruikt als hulpstof. Hoogstwaarschijnlijk is er gewerkt met een soort technisch mengsel waarin ook allerlei andere stoffen zaten", verduidelijkt de onderzoeker.

Op basis van metingen door waterschappen vond Jonker 170 plekken met verhoogde PFAS-concentraties. Enkele tientallen van die meetplekken zijn binnen onze streek en kunnen gelinkt worden aan Chemours. In Dordrecht werd bijvoorbeeld gemeten in het water van het Weizigtpark, maar ook in het buitengebied en in de wijken Dubbeldam en Sterrenburg.
Chemours (achtergrond) is de hoofduitstoter van PFAS in onze regio Corrado Francke
Ook in onze streek werden verhoogde concentraties PFAS gemeten. Dit gebeurde in onder meer Sliedrecht, Papendrecht, Alblasserdam en verschillende dorpen in de gemeente Molenlanden aan de slag.

Vroeger tonnen, nu kilo's
Naast Chemours benoemt het onderzoek ook andere 'uitstoters' van PFAS, zoals afvalverwerker HVC en rangeerterrein Kijfhoek bij Zwijndrecht. Volgens Jonker gaat dit echter om veel lagere hoeveelheden dan Chemours altijd deed. Het chemiebedrijf mag namelijk nu enkele kilo's PFAS lozen, terwijl dit vroeger om tonnen ging.

Kees van der Hel ziet het allemaal met lede ogen aan. Voor de actievoerder van 'Gezondheid Voor Alles', die zaterdag voor de 255ste keer protesteert bij de hoofdingang van Chemours, komen de onderzoeksresultaten niet als een verrassing. Een bevestiging van wat men al vermoedde en wist, vindt Van der Hel. Hij is vooral benieuwd naar metingen in de lucht, want daar is nog veel onduidelijk over.

'Ontbreekt op steun vanuit de overheid'
De inwoner van Sliedrecht hoopt vooral dat toezichthouder DCMR veel meer mogelijkheden krijgt. "Zowel financieel als qua bemensing. Het ontbreekt gewoon op alle terreinen aan steun vanuit de overheid naar dat soort instanties."

Volgens de Dordtse milieuwethouder Tanja de Jonge (GroenLinks) bevestigt het rapport 'de behoefte aan een continu monitoringssysteem dat inzicht geeft welke stoffen er precies vrijkomen, uitgestoten of geloosd worden'. De Jonge vindt die vroege opsporing 'een stap in de goede richting om de milieuschade te beperken'.

Onderzoek voortgezet
Ook benadrukt ze dat het onderzoek naar PFAS-bronnen wordt voortgezet op basis van actuelere data, waarbij wordt samengewerkt met Rijkswaterstaat, waterschappen en omgevingsdiensten.

Meest gelezen

Batterijpark langs de N3 krijgt vorm: 144 batterijen staan klaar

Trevyn van Houwelingen | Redactie Streek 56 | 13 jun 2025 07:30

Roy en Ria van woonboot gestuurd: ‘We worden de dakloosheid ingejaagd’

Coen Theuwis | Redactie Streek 56 | 17 jun 2025 21:00

Dordrecht int nu zelf afvalboetes en grijpt in één maand al 50 keer in

Corrado Francke | Redactie Streek 56 | Pascalle van Werkhoven | 17 jun 2025 10:00

Lees ook

Een kostenpost van zeven ton, deze club heeft nieuwe kleedkamers nodig

De vervanging van de sterk verouderde kleedkamers van voetbalvereniging Sliedrecht gaat naar schatti...

Zwembad en sterrenwacht niet wegbezuinigd: ‘De opluchting is heel groot’

Zwembad De Dubbel en Sterrenwacht Mercurius kunnen ‘gewoon’ doorgaan. Het bad en observatorium stond...

Succesvolle veiligheidscampagne: inwoners melden vaker verdachte zaken

De campagne 'Samen voor een veilige buurt' heeft in Molenlanden zichtbaar resultaat opgeleverd. Volg...

Gastgezinnen helpen straatkittens aan een baasje: ‘Een goede start’

Een moederpoes die onlangs op straat is bevallen van vijf kittens, wordt met haar kroost opgevangen ...

Snelle actie brengt nieuwe buurtAED in Hendrik-Ido-Ambacht tot stand

In slechts 70 minuten had de buurt het benodigde bedrag ingezameld en nu hangt er bij appartementenc...

Beter sociaal plan voor werknemers Fokker: 'Staking heeft effect gehad'

Het Papendrechtse GKN Fokker heeft met de vakbonden een overeenkomst bereikt over een beter sociaal ...