gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Hardlopers leggen 86 kilometer af om Bevrijdingsvuur naar Dordrecht te brengen

6e28c2a6a4c65b7438ea4e96807ccb76.jpg

Voor de eerste keer in tien jaar komt het Bevrijdingsvuur naar Dordrecht. De lopers van atletiekvereniging Fortius staan maandagochtend vroeg al om 00:30 uur in Wageningen om het vuur op te halen en al hardlopend naar Dordrecht, 86 kilometer verderop, te brengen. Met dit vuur wordt het Bevrijdingsvuur in Dordrecht om 11:15 uur aangestoken in het Merwesteinpark.

Roxane Kroon |  | Aangepast op
Er zijn dit jaar twintig deelnemers die de tocht naar Dordrecht afleggen. De hardlopers wisselen elkaar af om het kwartier, door in een busje te stappen dat meerijdt. Toch wordt het een zware opgave, omdat de tocht de hele nacht zal duren. 

Betekenisvol
De lopers laten zich vooral sterken door de betekenis van Bevrijdingsdag: “Twee jaar geleden ben ik naar Normandië geweest, toch ook om te kijken wat een afstand die jongens toen moesten afleggen. Vergeleken met dat, is dit niks”, aldus hardloper Dennis, die voor het eerst meedoet. 

In de nacht van 4 op 5 mei steekt de burgemeester van Wageningen tijdens een ceremonie het Vrijheidsvuur aan. Op 5 mei 1945 zijn daar de documenten getekend ter overgave van de Duitsers. Vanaf deze locatie vertrekken loopgroepen vanuit het hele land om het vuur te verspreiden en naar hun eigen gemeente te brengen. 

Eerste keer in tien jaar 
De meeste hardlopers van Fortius doen dit jaar voor het eerst mee met de Bevrijdingsvuurestafette. De laatste editie kon niet doorgaan door corona. Albert, die er als enige wel bij was tien jaar geleden, verwacht dat het ook dit jaar een bijzondere gebeurtenis zal zijn voor de hardlopers. "Ik denk dat het besef later pas zal komen, dat was bij mij destijds ook. Je denkt eerst vooral dat het een leuke uitdaging is als sporter en goed voor teambuilding. Maar eenmaal aangekomen in Wageningen krijg je echt mee waar het om draait, hoe belangrijk het is.” 

Indy, die ook voor het eerst meeloopt, benadrukt hoe anders de estafette is dan de meeste marathons: “Ja, de meeste van ons zijn wel ervaren hardlopers en doen regelmatig mee aan marathons. Maar met steeds een pauze van drie kwartier waarna je weer moet opstarten én de vermoeidheid van 's nachts rennen, is dit wel een uitdaging. Zoiets heb ik nog nooit eerder gedaan.” 

Het stokje doorgeven 
Dit jaar spelen ook de jonge leden, die nog niet helemaal mee kunnen lopen, een rol bij de estafette. Dit was voor Fortius erg belangrijk, aldus organisator Heleen Huijssen: “Ik vind het vooral heel leuk dat de jeugd erbij betrokken is. Het is belangrijk om ze ervan bewust te maken dat de vrijheid niet zomaar kado is, zeker in deze tijd¨. 

De oudere jeugd van Fortius zal vanaf de gevangenis in Dordrecht meelopen met de estafette, voor de laatste drie kilometer. De jonge jeugd sluit aan bij de tocht van het Fortius-gebouw naar het Merwesteinpark. Om 11:15 uur zal met het gebrachte vuur een Vrijheidsvuur worden aangestoken bij oorlogsmonument ‘de Levensboom’. 

Hardloper Albert vertelt dat het aansteken van het Vrijheidsvuur een indruwekkend onderdeel was voor de jeugd, toen hij tien jaar geleden meeliep met de estafette. Hij is blij dat de vereniging dit jaar nog meer nadruk legt op die groep:
"Het stokje moet toch doorgegeven worden aan de jeugd, die over vijf jaar misschien ook wel meelopen. Zij zullen tenslotte ook uiteindelijk de gedachte van Bevrijdingsdag en de ceremonies die erbij horen gaan overnemen".

Lees ook

5a186b107b87fc9659d2d58399a887a2.jpg

Ruim 130 instellingen uit onze streek brengen dakloosheid in beeld: ‘Het is hard nodig'

Om het aantal daklozen in onze streek goed in beeld te krijgen, worden in negen gemeenten speciale tellingen gehouden. Er wordt gezocht naar onzichtbare dak- en thuislozen, met als doel om in kaart te brengen hoeveel het er precies zijn. “Men denkt vaak aan de man op het bankje op straat of de mensen in de opvang, maar het is echt een stuk breder dan dat."

tempFileForShare_20260513-171909.jpg

Noordtunnel dicht na ongeluk, meer dan een uur vertraging op A15

De Noordtunnel is woensdagmiddag tijdelijk dicht geweest in de richting van Gorinchem. Dit na een ongeluk tussen drie voertuigen. Wel leverde de botsing een lange file op: volgens Rijkswaterstaat was de vertraging op de A15 meer dan een uur.

opma breidel.png

‘Iedereen verdient een plek’, Ad bezoekt Cultureel Educatief Centrum Dordrecht

Een nieuwe aflevering van Op Pad Met Ad duikt in de wereld van het Cultureel Educatief Centrum Dordrecht (CECD). Gevestigd op de plek waar ooit treinkaartjes werden verkocht, heeft het centrum een belangrijke functie in de verhalen rond diversiteit en inclusie. Maar het streeft ook naar aandacht voor en erkenning van de slavernijgeschiedenis van de stad.

drugslab SLI.png

Politie zwaarbewapend bij ontmanteling van drugslab

Aan de Lelystraat in Sliedrecht is woensdag een drugslab ontmanteld. De politie was daarbij aanwezig met vuurwapens. Twee verdachten zijn aangehouden. Het gaat om een 49-jarige man uit Dordrecht en een 47-jarige Vlaardinger.

wasbeer.png

Gedode Dordtse wasbeer: politiek reageert verontwaardigd, museum wil het dier graag hebben

De wasbeer die deze week werd gesnapt in de bevoorradingsruimte van Maasplaza in Dordrecht, maakt veel los. Zo roeren Dordtse politici zich en wil het Natuurhistorisch Museum Rotterdam het dier graag tentoonstellen. De wasbeer werd maandagnacht gevangen en afgemaakt, omdat het als bedreiging voor andere dieren wordt gezien. “Zegt iets over spanning tussen mens en natuur.”

jeugdboa.png

Alblasserdam stelt eerste jeugd-BOA aan: 'Voor de jongeren, tegen overlast'

De gemeente Alblasserdam heeft alsnog een jeugd-BOA aangesteld. Die moet zichtbaar zijn in de wijken, op scholen en bij evenementen en werkt samen met onder meer jongerenwerk, politie en het onderwijs.