gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Hardlopers leggen 86 kilometer af om Bevrijdingsvuur naar Dordrecht te brengen

6e28c2a6a4c65b7438ea4e96807ccb76

Voor de eerste keer in tien jaar komt het Bevrijdingsvuur naar Dordrecht. De lopers van atletiekvereniging Fortius staan maandagochtend vroeg al om 00:30 uur in Wageningen om het vuur op te halen en al hardlopend naar Dordrecht, 86 kilometer verderop, te brengen. Met dit vuur wordt het Bevrijdingsvuur in Dordrecht om 11:15 uur aangestoken in het Merwesteinpark.

Roxane Kroon |  | Aangepast op
Er zijn dit jaar twintig deelnemers die de tocht naar Dordrecht afleggen. De hardlopers wisselen elkaar af om het kwartier, door in een busje te stappen dat meerijdt. Toch wordt het een zware opgave, omdat de tocht de hele nacht zal duren. 

Betekenisvol
De lopers laten zich vooral sterken door de betekenis van Bevrijdingsdag: “Twee jaar geleden ben ik naar Normandië geweest, toch ook om te kijken wat een afstand die jongens toen moesten afleggen. Vergeleken met dat, is dit niks”, aldus hardloper Dennis, die voor het eerst meedoet. 

In de nacht van 4 op 5 mei steekt de burgemeester van Wageningen tijdens een ceremonie het Vrijheidsvuur aan. Op 5 mei 1945 zijn daar de documenten getekend ter overgave van de Duitsers. Vanaf deze locatie vertrekken loopgroepen vanuit het hele land om het vuur te verspreiden en naar hun eigen gemeente te brengen. 

Eerste keer in tien jaar 
De meeste hardlopers van Fortius doen dit jaar voor het eerst mee met de Bevrijdingsvuurestafette. De laatste editie kon niet doorgaan door corona. Albert, die er als enige wel bij was tien jaar geleden, verwacht dat het ook dit jaar een bijzondere gebeurtenis zal zijn voor de hardlopers. "Ik denk dat het besef later pas zal komen, dat was bij mij destijds ook. Je denkt eerst vooral dat het een leuke uitdaging is als sporter en goed voor teambuilding. Maar eenmaal aangekomen in Wageningen krijg je echt mee waar het om draait, hoe belangrijk het is.” 

Indy, die ook voor het eerst meeloopt, benadrukt hoe anders de estafette is dan de meeste marathons: “Ja, de meeste van ons zijn wel ervaren hardlopers en doen regelmatig mee aan marathons. Maar met steeds een pauze van drie kwartier waarna je weer moet opstarten én de vermoeidheid van 's nachts rennen, is dit wel een uitdaging. Zoiets heb ik nog nooit eerder gedaan.” 

Het stokje doorgeven 
Dit jaar spelen ook de jonge leden, die nog niet helemaal mee kunnen lopen, een rol bij de estafette. Dit was voor Fortius erg belangrijk, aldus organisator Heleen Huijssen: “Ik vind het vooral heel leuk dat de jeugd erbij betrokken is. Het is belangrijk om ze ervan bewust te maken dat de vrijheid niet zomaar kado is, zeker in deze tijd¨. 

De oudere jeugd van Fortius zal vanaf de gevangenis in Dordrecht meelopen met de estafette, voor de laatste drie kilometer. De jonge jeugd sluit aan bij de tocht van het Fortius-gebouw naar het Merwesteinpark. Om 11:15 uur zal met het gebrachte vuur een Vrijheidsvuur worden aangestoken bij oorlogsmonument ‘de Levensboom’. 

Hardloper Albert vertelt dat het aansteken van het Vrijheidsvuur een indruwekkend onderdeel was voor de jeugd, toen hij tien jaar geleden meeliep met de estafette. Hij is blij dat de vereniging dit jaar nog meer nadruk legt op die groep:
"Het stokje moet toch doorgegeven worden aan de jeugd, die over vijf jaar misschien ook wel meelopen. Zij zullen tenslotte ook uiteindelijk de gedachte van Bevrijdingsdag en de ceremonies die erbij horen gaan overnemen".

Lees ook

parkafgezet

Park op slot na ontsnapping Schotse hooglanders

Het Dubbelmondepark in Dordrecht is tijdelijk niet toegankelijk. De gemeente heeft deze maatregel genomen na de ontsnapping van twee Schotse hooglanders eerder deze week. De dieren belandden daarbij op de N3.

FOTO WEBSITE ARTIKEL

Buurtbewoners slaan alarm: moderne bushalte al lange tijd onbereikbaar

Onrust in Wielwijk, want al anderhalf jaar is de bushalte naast het Admiraalsplein in Dordrecht voor bussen onbereikbaar. Buurtbewoners moeten daardoor naar een tijdelijke halte, zo’n 500 meter verderop. Voor de Dordtse VVD is dit onacceptabel: "Je haalt zo een nat pak als je staat te wachten op de bus."

Pitbulls bijten man artikel foto

Dordtenaar gewond geraakt na aanval van bijtende honden

Op de Aardappelmarkt in Dordrecht is zondag een 64-jarige Dordtenaar aangevallen door twee pitbulls. Het slachtoffer liep hierbij zwaar lichamelijk letsel aan zijn onderarm op.

IMG_3057

Teleurgestelde reacties na nieuws over sluiting treinenwinkel: ‘Iconische zaak voor elke Dordtenaar’

Wie had gedacht dat modeltreinen nog zo populair zouden zijn? De sluiting van ‘Het Winkeltje’ in Dordrecht maakt veel los in de community. Veel mensen zijn teleurgesteld dat een bijzondere speciaalzaak verdwijnt. “Verschrikkelijk! Het was een soort bedevaartsoord voor mij.”

brandmeterkastbusink

Brand in meterkast onder controle

In een huis aan de Grasbroek in Zwijndrecht is donderdagochtend brand uitgebroken. Die woedde in de meterkast van de woning. Inmiddels is de brand onder controle.

vleermuis foto noord brug

Speciaal voor vleermuizen: deze brug heeft in het donker een rode gloed

De Brug over de Noord is uitgerust met nieuwe verlichting. Met vleermuisvriendelijke lampen wil Rijkswaterstaat de dieren in de omgeving niet in de weg zitten. “Wit licht mijden ze het liefst.”