Het is een zaterdagochtend, even na 06.00 uur ‘s ochtends, als er beweging is voor de deur van een woning in het Land van Valk. Het is niet een bezorger die de krant komt brengen, maar een dier dat je op dit tijdstip niet snel verwacht midden in een woonwijk. Aan zijn dikke rood staart is het goed te zien dat dit niet een hond of een grote kat is: dit is een vos.
Parmantig loopt het dier over het paadje richting de voordeur, maar voordat hij kan aanbellen neemt de vos een afslag en verdwijnt in de bosjes. Het is allemaal te zien op een bewakingscamera die laat zien hoe ongestoord de vos zich begeeft tussen de huizen. Even verderop is een dag eerder vermoedelijk hetzelfde dier gespot.
De vos zit waarschijnlijk ook achter de dood van twee konijnen in de wijk. “Ik wilde zoals altijd in de ochtend kijken hoe het met ze ging”, vertelt Wouke Boog over het moment dat ze ontdekte wat er was gebeurd. “Maar waar ik ze normaal gesproken wel hoor bewegen, was het nu stil.” Wat ze aantrof in het hok achterin de tuin, wil ze liever niet vertellen. Haar kinderen wil ze dat niet aandoen. “Maar niet alles zat er zeg maar nog aan vast.”
Een slim dier
Het is een kenmerkend beeld van slachtoffers van vossen, stelt stadsecoloog Christine Huibers. “Je ziet vaak dat hij niet in één keer de hele prooi opeet, soms neemt de vos stukken mee of laat hij delen achter”, legt ze uit. “Vaak kiest het dier in de stad slachtoffers uit die in hokken zitten. Dan hoeft hij niet zo hard te rennen.”
Afgelopen voorjaar zijn er zo’n acht meldingen binnengekomen bij de gemeente over vossen. Daarvan betrof de helft dieren die aan de vos ten prooi zijn gevallen. Vorig jaar werd over het hele jaar zeven keer een vos gemeld en ging het om in totaal vier slachtoffers. In 2023 werden nog maar twee dieren gemeld die waarschijnlijk door een vos zijn gepakt.
Een stevig hok
De dood van de twee huisdieren van Wouke brengt het totaal aantal dode dieren door een vos dit jaar op zes. Het plotseling overlijden van de dieren op zo'n manier komt hard aan bij het gezin. Vooral de kinderen zijn erg geschrokken. Lange tijd dachten ze dat een rat de boosdoener was, totdat de buurvrouw een vos ziet op de bewakingscamera. “Ik had anders nooit geweten dat er hier in de woonwijk een vos rondliep.”
Is er een verklaring voor de toename? Exacte cijfers over het aantal vossen in Dordrecht zijn er niet, maar het algemene beeld is volgens stadsecoloog Huibers dat de populatie in heel ons land groeit. Tel daar bij op dat er onlangs speciale faunatunnels zijn aangelegd onder verschillende wegen in de stad en het zou verklaren waarom de vos zich makkelijker over het eiland beweegt dan eerst.
Wat te doen, als je huisdieren hebt in je tuin en dat graag zo houdt? “Zorg voor een goed hok met goeie sloten. Alleen kippengaas gaat de vos niet tegenhouden”, geeft de stadsecoloog als tip.
Benieuwd naar de beelden van de vos? Bekijk deze video op ons YouTube-kanaal.