De finale vond plaats op het Gymnasium Camphusianum en werd zaterdag bijgewoond door ruim 300 toeschouwers. De beslissende stelling ging over het verplicht gebruik van echte namen op sociale media, bevestigd via identiteitscontrole. Dit was een improvisatiestelling, waardoor het volledig aankwam op scherpte en overtuigingskracht. "Ik ben ongfelofelijk blij, omdat we hier echt met zijn allen naartoe hebben gewerkt en dat we hem dan ook nog eens winnen is prachtig", vertelt Snijders enthousiast.
Volgens teamlid van de Dordtse debatclub was de weg naar de titel allesbehalve vanzelfsprekend. “Heel veel oefenen, echt hard werken. Iedereen heeft hier ontzettend veel tijd in gestoken, niet alleen op school maar ook thuis. Onderzoek doen naar de stellingen en daar goede argumenten bij voorbereiden, dat is waar het verschil zit”, vertelt ze.
Van voorrondes naar finale
Het NK Debatteren begint met regionale voorrondes. Het Johan de Witt-gymnasium plaatste zich op 14 november tijdens de voorrondes in Nijmegen. “Meer dan honderd scholen doen mee aan het NK. Uiteindelijk blijven er na drie voorrondedagen 32 scholen over en die strijden op de finaledag om de titel”, legt Snijders uit.
Op de finaledag moesten de teams drie debatten voeren: twee voorbereid en één improvisatie. Alleen de twee teams met de hoogste gemiddelde sprekersscores plaatsten zich voor de finale. Het team van het Dordtse gymnasium eindigde daar als tweede, met een miniem puntenverschil, maar wist in het finaledebat alsnog overtuigend te winnen.
Debatteren op hoog niveau
Het is voor het Johan de Witt-gymnasium de eerste nationale titel sinds 2012. De afgelopen jaren zat de school er al dicht tegenaan: twee jaar geleden werd het team tweede, vorig jaar zesde. “De vijfde klas is een beetje proefdraaien, maar in de zesde is het echt het moment om te pieken”, zegt Snijders.
Dat debatteren meer is dan een hobby, blijkt wel uit haar toekomstplannen. “Ik vind het speechen voor een jury en praten over maatschappelijke onderwerpen gewoon heel leuk. Iemand proberen te overtuigen van jouw standpunt”, zegt ze. Na haar examen wil ze politicologie gaan studeren in Leiden.
Trofee in de vitrine
De winst betekent niet alleen eeuwige roem, maar ook een vaste plek in de school. “We krijgen een vitrine op school voor de trofee. Dan word je wel echt vereeuwigd”, lacht Snijders.
Het winnende team bestond uit Ju-Lieke Snijders, Sara de Vreede, Fréderique van der Meulen en Famke Maters, met Julia van Driel als reserve. Extra bijzonder: Sara de Vreede werd uitgeroepen tot op-een-na beste spreker van het hele toernooi.
Met de gouden bokaal weer terug in Dordrecht kan het Johan de Witt-gymnasium zich met recht Nederlands Kampioen Debatteren 2025-2026 noemen.