Dordrecht, Netherlands

Stolpersteine voor Mozes en Jette Levisson

116 goudkleurige steentjes lagen er tot voor kort in onze stad. Daar kwamen er maandagochtend nog weer twee bij. De Stolpersteine werden geplaatst bij huis nummer 6 op de Elfhuizen. De plek waar de Joodse Mozes en Jette Levisson woonden.
Marjolein Vos | 13 mei 2019 17:01 | Aangepast op 13 mei 2019 17:01
De Dordtse werkgroep Stolpersteine zet zich al vijf jaar in om ervoor te zorgen dat omgekomen stadsgenoten niet vergeten worden. Alle Dordtse Joden die zijn omgebracht tijdens de Tweede Wereldoorlog moeten uiteindelijk een steentje krijgen. Deze keer was het de beurt aan de grootouders van Marien Levisson."Ik kan het huis nog zo uittekenen. Daar was het aanrecht. En daar het raam waardoor je naar het dakterras kon," vertelt de 86-jarige Dordtenaar. Als kind kwam Marien vaak bij zijn grootouders. "Ik hoorde ergens dat je steentjes kon aanvragen. Dat leek me erg mooi."

En zo geschiedde. De Stolpersteine werden in Duitsland besteld en begin dit jaar al geleverd. "We hebben ze toen nog niet geplaatst, want dan is de grond te koud en te hard," vertelt Arij Boogerman van de werkgroep. De afgelopen maanden heeft Marien Levisson ze in huis bewaard. En nu was het eindelijk tijd om de herdenkingssteentjes te plaatsen.

Mozes en Jette


Het Dordtse echtpaar dat herdacht wordt, vormde een bijzondere familie. Ze hadden 11 kinderen die de oorlog wonder boven wonder allemaal overleefden. Mozes stierf in januari 1943 op 84-jarige leeftijd in een bejaardenhuis in Portugaal. Hijj was wel opgepakt door de Duitsers, maar dement en mocht daarom in Nederland achterblijven. Zijn vrouw Jette werd vergast in kamp Sobibor in maart 1943. Ze werd 66 jaar.

Stolpersteine

De Duitser Gunter Demnig heeft de Stolpersteine bedacht. Hij is kunstenaar en heeft sinds 1985 meerdere projecten uitgevoerd die de herinnering aan omgekomen Joden levend moet houden.

Opdat we niet vergeten

Na het uitspreken van het Joodse gebed voor de doden en een minuut stilte vertrok het gezelschap naar het café op de hoek. "Dat er nog zoveel mensen zijn gekomen, prachtig!" Marien is zichtbaar ontroerd. "Ik ben echt een familiemens. Maar er zijn er niet meer zoveel over...Ik denk er niet elke dag aan. Maar wel vaak. Het is afschuwelijk hoe ze zijn afgevoerd en vermoord. Dat mag niet vergeten worden."

"Zolang je naam nog genoemd wordt, ben je niet vergeten, zo staat te lezen in de Bijbel," zegt Arij Boogerman. "We hopen ook voor alle andere omgekomen stadsgenoten nog steentjes te plaatsen. We hebben er nog 90 te gaan."

Meest gelezen

Ravage op N3: veel schade en gewonde door aanrijding

Corrado Francke | 17 nov 2025 12:06

Brand in rijtjeshuis: cv-ketel vat vlam

Redactie Streek 56 | 19 nov 2025 16:00

Lees ook

Vogelgriep in onze streek: 16.000 kippen worden gedood

Op een biologisch leghennenbedrijf in Streefkerk is vogelgriep vastgesteld. Dat meldt het ministerie...

Bart (79) begint eerste lichtjestocht voor scootmobielen

Een optocht met verlichte en versierde vrachtwagens wordt in wel meer gemeenten georganiseerd, maar ...

FC Dordrecht sprokkelt te veel en scoort te weinig: ‘Het is wel een patroon, ja’

Met iets meer doelgerichtheid had FC Dordrecht Vitesse kunnen verslaan vrijdagavond, maar juist daar...

FC Dordrecht met punt uit de interlandbreak: 1-1 tegen Vitesse

FC Dordrecht heeft vrijdagavond de Keuken Kampioen Divisie hervat met een puntje tegen Vitesse. Aan ...

Blijdschap bij automobilisten nu Spuihavengarage na maanden weer open is: 'Goed geregeld!'

Het was een aangename verrassing voor abonnementhouders en andere automobilisten. Donderdag ging de ...

In deze gemeente kunnen inwoners hun wapens inleveren: 'Anoniem en zonder vervolging'

Op meerdere plekken in Zwijndrecht kunnen mensen komende donderdag wapens inleveren, zonder hiervoor...