gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Actiegroepen eisen gesprek met EU-president over PFAS-lobby's

0f0c0251ebca000eace5c9615d24345f

Een internationale brandbrief aan EU-president Ursula von der Leyen krijgt steun uit onze streek. Actiegroep Gezondheid vóór Alles en stichting Stop PFAS Stop Chemours uit Sliedrecht willen dat er wordt opgetreden tegen lobbyclubs die maatregelen tegen PFAS-uitstoot vertragen. Tegelijk willen de actievoerders in gesprek gaan met Von der Leyen.

Redactie Streekomroep | Joram Niese |  | Aangepast op
“We kregen de vraag van actievoerders uit onder meer Italië en Frankrijk om de brief te ondertekenen, en onze steun te betuigen aan deze actie. Dat doen we natuurlijk graag”, aldus Joop Keesmaat van Gezondheid vóór Alles. De brief is geschreven door European Environment Bureau (EEB), een samenwerking van 140 niet-gouvernementele organisaties uit de hele Europese Unie.

“Ik had eerlijk gezegd nog nooit van EEB gehoord", vertelt Keesmaat."Toch denk ik dat zo’n samenwerking wel een stevige voet achter de deur zet. We komen zo hopelijk bovenin binnen in plaats van onderop.” In de brief aan Von der Leyen wordt onderzoeksplatform ‘The Forever Polution Project’ aangehaald.

Uit onderzoek die zij de afgelopen jaren deden, blijkt dat er keihard wordt gelobby'd bij de Europese Commissie om de PFAS-industrie te beschermen tegen strenge maatregelen en toezicht. De brief van de actiegroepen ageert hier dus tegen. “We hopen dat het uitloopt op een gesprek met Von der Leyen en dat er daarna daadwerkelijk actie wordt ondernomen”, aldus Keesmaat. “Al heb ik er niet veel vertrouwen in.”


Mocht er een gesprek met de EU-president er komen, dan gaat een delegatie van de actiegroep inmiddels voor de derde keer naar Brussel om zorgen te delen en wensen en eisen te stellen.

Bittere mijlpaal
Onlangs was er voor Gezondheid vóór Alles een bittere mijlpaal. Actievoerders hielden op 18 januari voor de 250ste keer een emmertjesprotest bij Chemours in Dordrecht Bij zo’n protest storten omwonenden van Chemours 'vervuilde grond' terug op de stoep van de fabriek. “Het is schandalig dat het allemaal zo lang moet duren en dat de economie boven milieu gaat. Dat is onbegrijpelijk”, aldus één van de actievoerders destijds. “Ik probeer hier dan ook elke week te staan.”


Bij dit jubileumprotest was GroenLinks/PvdA-Kamerlid Geert Gabriëls aanwezig. Hij erkende dat ook op landelijk niveau de urgentie voor het terugdringen van PFAS-uitstoot lijkt te missen: “Zo is er een motie aangenomen om een Nederlands PFAS lozing verbod te organiseren. Helaas is die nog niet uitgevoerd en grijpt de staatssecretaris toch weer terug op een Europees verbod wat heel lang op zich laat wachten.”

Lees ook

FOTO THUMB toeristengids

Toeristen rondleiden in eigen stad: zo vergaat Megan dat

Varen langs historische panden en vertellen over de geschiedenis van de stad. Als inwoner van Dordrecht lijkt dát Megan op het lijf geschreven. Hoe zou zij het doen als toeristengids? In deze laatste aflevering van onze zomerserie stapt zij aan boord bij gids Ysha Raamstijn om de fijne kneepjes van het vak te leren.

b318f5f3-8b59-422a-bd07-877c8036070b

Let op! Dichte mist, code geel van kracht

Het is mistig deze dinsdagochtend in de streek. Het KNMI heeft code geel afgegeven voor Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant en Friesland. Met name het verkeer kan er last van hebben. De mist lost in de tweede helft van de ochtend weer op.

businkbotsing

Weg bezaaid met glas na botsing, auto's zwaar beschadigd

Twee auto's zijn maandagavond met elkaar in botsing gekomen op de Noordendijk in Dordrecht. Een van de voertuigen werd daarbij in de flank geraakt en is flink beschadigd.

drugshuissluis

Voorwaardelijke celstraf voor man (35) die hennepkwekerij runde

Een 35-jarige bewoner van Groot-Ammers is eerder deze week veroordeeld tot een voorwaardelijke celstraf van drie maanden. De man runde in een huis aan de Sluis een hennepkwekerij met zo’n driehonderd planten.

businkautobrandhagi

Twee autobranden in één nacht in de streek

Op twee plekken in de streek zijn in de nacht van woensdag op donderdag auto’s in vlammen opgegaan. Eerst was het raak aan de Sluisweg in Hardinxveld-Giessendam, nog geen uur later aan de Buitendijks in Papendrecht.

lotte van drunen

Van Drunen derde in eindstand WK motorcross: ‘Het was niet mijn seizoen’

Lotte van Drunen moet nog even wachten op haar derde wereldtitel motorcross. De 19-jarige Sliedrechtse werd dit weekend tweede in de Grand Prix van Australië en eindigde als derde in het algemeen klassement.