Met zo’n 2000 handtekeningen was de petitie vanuit omwonenden en ondernemingen een duidelijk signaal over hoe er wordt gedacht over de opvang naast winkelcentrum De Meent in Papendrecht. Na een kort geding te hebben aangespannen, besloot de rechter alsnog om de opvang open te laten gaan. Maar, dan moesten er wel veiligheidsgaranties komen.
Om rekening te houden met omwonenden, zijn er nu maatregelen getroffen. "We hebben met de gemeente afgesproken dat wij als COA een paar keer per dag een rondje lopen over winkelcentrum De Meent", zegt locatiemanager Joshua van Rooij. "Als er dan jongens van ons een beetje hangen in het winkelcentrum en misschien overlast veroorzaken, dan hebben we de mogelijkheid om er wat aan te doen”
Dakterras
Daar komt bij dat er op het dakterras, dat voorheen werd gebruikt als parkeerplaats, een geluidwerende wand is aangebracht. Zo zal het geluid vanaf het dak niet te horen zijn in de omgeving. Maar natuurlijk kunnen de jongeren wel de straat op, zo vertelt Van Rooij. “We zijn gewoon een huishouden voor tachtig kinderen. We zijn geen gevangenis of psychiatrisch ziekenhuis. Dus nee, de deur is open.”
Tot 22.00 uur kunnen de vluchtelingen vrij in en uit lopen, na dat tijdstip moeten ze eerst langs medewerkers en beveiliging. “Het is niet zo dat we de deur op slot draaien en zeggen dat je nu maar even binnen moet blijven”, aldus Van Rooij.
Bij overlast grijpt het COA in. Eerst worden er correctiegesprekken gevoerd en als daar geen gehoor aan wordt gegeven volgt een leeropdracht. En als dat zelfs niet werkt volgen er geldboetes. “Uiteindelijk rest ons niets anders dan iemand bestraffen voor slecht gedrag", duidt Van Rooij de werkwijze. "Het wennen aan waar je nu precies bent, is waar we eerst aan werken. Denk hierbij aan boodschappen doen of contact met mensen leggen”, zegt de locatiemanager.
Vijf jaar
In de week van 23 februari gaan de deuren van de opvanglocatie open. Tot die tijd wordt er nog flink verbouwd, omdat zo’n beetje alle ruimtes, deuren en muren vernieuwd zijn. Met de verbouwing is zo’n twee miljoen euro gemoeid. De asielzoekers kunnen zich minstens vijf jaar huisvesten in het pand aan de Weteringsingel 80.
Bekijk ook deze reportage op ons YouTube-kanaal.